Dobrze wróżył ten, kto jeszcze kilkanaście lat temu sądził, że w przyszłości do Internetu podłączymy niemal każdy domowy sprzęt. Kontaktujące się ze sobą sprzęty RTV/AGD, automatycznie regulowana temperatura, żaluzje opuszczane o określonych godzinach… Możliwości, które stawiają przed nami technologie smart home, są prawie nieograniczone. W tym artykule dowiesz się, co możesz zyskać, włączając w wyposażenie swojego mieszkania inteligentne oświetlenie oraz jakie elementy wchodzą w jego skład.
Zaczniemy trochę nietypowo, bo od tego, czym inteligentny dom nie jest. A nie jest z pewnością fanaberią dla znudzonych, czy ceniących sobie drogie zabawki. Nie chodzi też o zwykły czujnik zmierzchowy lub ruchu, włączające światło po zapadnięciu zmroku lub wykryciu ludzkiej aktywności. By określić w ten sposób dane lokum, nie wystarczy też posiadanie lodówki z funkcją sterowania Wi-Fi. Kiedy więc możemy mówić o smart home?
Smart home definiuje się jako zaawansowany pod względem technologicznym zestaw czujników, odbiorników i urządzeń wykonawczych, w pełni połączonych ze sobą za pośrednictwem sterowników lub aplikacji mobilnych, którego zadanie polega na maksymalnym zwiększeniu komfortu, łatwości podczas wykonywania codziennych czynności przez domowników oraz energooszczędności.
Systemy inteligentnych domów będą obejmowały więc zdecydowanie więcej, niż jedynie możliwość sterowania kilkoma spośród dostępnych źródeł światła lub odbiorników, działając w sposób wysoce zautomatyzowany, dopasowany do potrzeb użytkowników. Do najczęściej spotykanych systemów, instalowanych już niemal obowiązkowo w nowych mieszkaniach, apartamentach i domach, zaliczymy:
W skład automatyki domowej może (a nawet powinna) wchodzić rzecz jasna zdecydowanie szersza gama sprzętów, od sterowanych zdalnie kuchenek indukcyjnych, przez oczyszczacze powietrza, aż po systemy kamer, elektroniczne zamki, lodówki czy roboty sprzątające, uruchamiające się samoczynnie podczas naszej nieobecności. Im bardziej przemyślany system, tym większa funkcjonalność i – co najważniejsze ekonomicznie – energooszczędność i to pomimo pozornie większej ilości urządzeń, podpiętych jednocześnie do sieci. Nad tymi kwestiami pochylimy się jednak szerzej w kontekście wyłącznie naszego głównego tematu, czyli instalacji inteligentnego oświetlenia.
Standardowe, wręcz dla niektórych oklepane włączniki to dziś dla przeważającej większości klientów zdecydowanie zbyt mało. Alternatywne (i wkrótce wręcz dominujące) rozwiązania w postaci smart home pozwalają użytkownikowi – w zależności od zainstalowanego systemu i stopnia jego skomplikowania – nawet na całkowitą rezygnację z łączników, zastępując je w pełni automatycznymi rozwiązaniami, opartymi na współdziałaniu czujników ruchu, programowalnych sterowników oraz innego osprzętu. Do najważniejszych elementów, wchodzących w skład systemów inteligentnego oświetlenia, zaliczamy więc takie elementy, jak:
Instalacje, wykorzystujące wymieniony wyżej osprzęt pozwalają stworzyć funkcjonalny, modyfikowalny oraz co najważniejsze wygodny system, zaprogramowany ściśle pod potrzeby domowników. Ostatecznie wszystkie elementy – podobnie jak plan instalacji – powinny zostać dobrane przez wykwalifikowanego specjalistę, dobrze zaznajomionego z zagadnieniem automatyki domowej.
Podsumowując dla jeszcze nieprzekonanych co do montażu oświetlenia smart home, oto krótkie podsumowanie jego największych zalet:
W tym momencie ogromna popularność inteligentnego oświetlenia staje się już bardziej niż jasna. Nowobudowane domy bądź gruntownie modernizowane mieszkania są dziś w większości w pełni przystosowane pod te potrzeby m.in. poprzez obligatoryjne poprowadzenie wspominanej ,,skrętki” przez większość pomieszczeń. Co więcej, coraz większą popularność zdobywają łączniki bezprzewodowe ze specjalnym nadajnikiem, które nie wymagają od inwestora kucia ścian czy układania dodatkowych przewodów. Tego typu moduły zasilane są za pomocą baterii (żywotność nawet do 3 lat), pozwalając sterować nie tylko światłem, ale także roletami czy bramami. Osoby żywo zainteresowane inteligentnymi domami powinny rzecz jasna zwrócić się zwłaszcza w stronę modeli, wyposażonych dodatkowo w moduł Wi-Fi.
Bez dwóch zdań – tak. Włączenie do systemu smart home oświetlenia zewnętrznego, np. w formie lamp dogruntowych i najazdowych, znacznie podwyższy komfort poruszania się po zmroku i – co najważniejsze – bezpieczeństwo. Zarówno pod względem łatwości pokonania drogi do garażu, jak i (po raz kolejny) odstraszając potencjalnych złodziei.
Ktoś może zapytać – po co smart home, skoro mamy o wiele tańsze automaty zmierzchowe? Odpowiedź brzmi: energooszczędność i większa wygoda. Doskonałe oświetlenie elewacji czy dostosowujące się do warunków lampy ogrodowe – wszystko to będzie pracowało niezawodnie i w każdych warunkach, współpracując ze sobą i pamiętając o zaprogramowanych przez nas ustawieniach.
Do tak dużego wzrostu popularności rozwiązań z zakresu inteligentnego oświetlenia w znacznym stopniu przyczynił się oczywiście spadek cen – zwłaszcza elementów sterujących – oraz coraz większa ilość ekip, specjalizujących się w kompleksowym wykonywaniu tego typu instalacji. Do zapoznania się z szeroką gamą źródeł światła oraz innych rozwiązań smart home w sklepie Lampoteka.pl zachęcamy natomiast w szczególności osoby, oczekujące maksymalnej energooszczędności, widocznej w rachunkach za prąd już na pierwszy rzut oka!