531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Świetlówki

(23)

Myśląc ,,świetlówka" w pierwszej kolejności przyjdą ci zapewne na myśl biurowce, szpitale, sklepy oraz wszystkie inne przestrzenie prywatne i publiczne, wymagające niezawodnego i taniego pod względem eksploatacji oświetlenia. I będzie to skojarzenie prawidłowe, choć z uwagi na wciąż rosnącą popularność stylu loftowego, bardzo ograniczone. Świetlówki LED znajdziemy dziś powiem także w mieszkaniach i domach, w doskonale sposób wkomponowujące się w przestrzenie o charakterze industrialnym, nadając całości surowego szyntu. Niezależnie od tego, gdzie planujesz zastosować to źródło światła – sprawdź nasz asortyment! Starannie wyselekcjonowane świetlówki, które tu znajdziesz, odwdzięczą ci się idealnym oświetleniem tam, gdzie go akurat potrzebujesz.

Sortowanie
niedostępny
niedostępny
niedostępny
niedostępny
-30%
niedostępny
-30%
niedostępny
niedostępny
niedostępny
niedostępny

Świetlówki  

Świetlówki kojarzą nam się przede wszystkim z przestrzeniami biurowymi, sklepami, halami, magazynami oraz wszystkimi innymi powierzchniami pozadomowymi. Tak przynajmniej było do czasu wprowadzenia zakazu sprzedaży żarówek żarowych oraz wzrostu popularności stylu loftowego. Obecnie na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka rodzajów tego źródła światła, spośród których wymienić możemy m.in. świetlówki liniowe, kołowe oraz kompaktowe 

 

Możliwość doboru mocy,  wielkości, rodzaju gwintu, strumienia świetlnego oraz barwy czyni z popularnych jarzeniówek bardzo uniwersalne źródło światła, gotowe – pod warunkiem właściwego doboru – zapewnić pożądane oświetlenie w każdych warunkach.  

 

Świetlówki w ofercie sklepu Lampoteka

Świetlówka fluorescencyjna czy LED-owa?

Podstawowym typem – stającym się powoli pieśnią przeszłości – jarzeniówek są świetlówki fluorescencyjne. Mechanizm ich działania jest prosty – poprzez zamontowane na końcu elektrody przepływa prąd, który poprzez wyładowania elektryczne pobudza znajdujący się w bańce argon i rtęć, wytwarzając promieniowanie ultrafioletowe. Następnie luminofor, którym pokryte jest ich wnętrze, pochłania tę energię, emitując ją w postaci światła widzialnego. Ich coraz mniejsza popularność wiąże się z ryzykiem, powstającym w wyniku rozbicia lampy i wydostania się oparów rtęci oraz mniejszej wydajności, niż w przypadku świetlówek LED 

 

Świetlówki LED są bowiem wielokrotnie bardziej energooszczędne i bezpieczne w użytkowaniu. Ich obudowa nie jest już wykonana ze szkła, a tworzywa sztucznego i nie zawierają wewnątrz żadnych szkodliwych gazów. Stosowane w nich diody oferują lepsze światło, nie generują szkodliwego promieniowania UV i oferują dużo szerszy wybór w zakresie barwy świetlnej. Jedyną przeszkodę może stanowić ich wyższa cena, jednak po przeliczeniu kosztów eksploatacji szybko okazuje się, że w kwestii oszczędności lampy świetlówkowe LED nie mają sobie równych. 

Rodzaje świetlówek

Poza świetlówkami liniowymi o kształcie rury, na rynku znajdziemy także inne rozwiązania, różniące się wymiarami oraz potencjałem zastosowania na określonych powierzchniach.  

  • Świetlówki miniaturowe – kategorię tę tworzą żarówki liniowe o mniejszej długości lub średnicy. Stosowane są powszechnie do podświetlania akwariów, wystaw sklepowych oraz dróg ewakuacyjnych. 

  • świetlówki kompaktowe – zazwyczaj w kształcie spirali, które zadomowiły się na dobre w naszych mieszkaniach po oficjalnym zakazie produkcji żarówek żarowych. Cechują się większą energooszczędnością, znacznie ustępując jednak na jej polu technologii LED oraz żarówkom halogenowym.  

  • Świetlówki kołowe – wygięte w kształt okręgu, znane także pod nazwą świetlówek okrągłych. Stosowane najczęściej jako oświetlenie dekoracyjne w domach, mieszkaniach oraz biurach. Wybierając model o wysokiej wartości strumienia świetlnego [lm] oraz dobierając odpowiednią oprawę, z powodzeniem możemy wykorzystywać je również w charakterze światła głównego. 

Jarzeniówki – rodzaje trzonków

W zależności od danego modelu, w naszej ofercie znajdziesz świetlówki o różnych trzonkach, dopasowanych do określonych opraw. Wśród najpopularniejszych z nich należy wyróżnić: 

  • G13 – czyli najpopularniejszy rodzaj trzonka, stosowany najczęściej w świetlówkach o średnicy 26 mm; 

  • G5 – okrągły trzonek z dwoma krótkimi pinami, stosowany w świetlówkach o średnicy 16 mm; 

  • E14 – mały gwint Edisona, wykorzystywany w świetlówkach kompaktowych do użytku domowego; 

  • E27 – klasyczny gwint, który znamy z domowych żarówek. Stosowany w świetlówkach kompaktowych;

  • GU10 – popularny gwint “na wcisk”, używany najczęściej w żarówkach halogenowych. Obecny także w niektórych modelach świetlówek kompaktowych; 

  • 2G13 – trzonek stosowany w świetlówkach U-kształtnych T8 26 mm. 

Przykład gwintu G13 stosowanego w świetlówkach

Najpopularniejsze oznaczenia świetlówek – co oznaczają?

Przykładowa żarówka o oznaczeniu T8 26 mm

Na opakowaniach świetlówek możemy spotkać się z różnymi symbolami, których umiejętność czytania pozwala dobrać model kompatybilny pod względem średnicy z naszą oprawą. Świetlówki o średnicy 16 mm oznaczane są symbolem T5, 26-milimetrowe – T8, a największe, 36 mm – T12 

 

Szeroki wybór świetlówek w ofercie sklepu Lampoteka

W naszym asortymencie znajdziesz wyłącznie najlepsze lampy świetlówkowe każdego typu, odznaczające się wysoką trwałością i niską ceną. Nie wiesz, którą z nich powinieneś kupić? Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą ci dobrać źródło światła, które idealnie odnajdzie się w twoim domu, biurze, hali lub innej przestrzeni, wymagającej jak najlepszego oświetlenia. 

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta