Aktywne filtry
wyczyść- Pomieszczenie: łazienka
Lampy do łazienki powinny być bezpieczne, ale również funkcjonalne i praktyczne. Czym kierować się w doborze oświetlenia łazienkowego i jaki rodzaj lampy wybrać do konkretnego pomieszczenia? Czym jest stopień ochronności lampy i dlaczego jest tak ważny podczas zakupu?
Sprawdź:
Oświetlenie łazienkowe musi być odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury. Dlatego jednym z najważniejszych symboli w lampach łazienkowych jest stopień szczelności. Wyrażany w skali IP, zabezpiecza przed:
Klasę szczelności określają symbole składające się z liter IP oraz cyfr określających konkretny poziom ochronny. Pierwsza z nich oznacza zabezpieczenie przed ciałami obcymi, a druga przed działaniem wody.
Podczas zakupu oświetlenia do łazienki należy rozgraniczyć, w której strefie pomieszczenia będzie ono montowane. Łazienkę można podzielić bowiem na następujące obszary:
Nad lustrem najczęściej stosuje się barwę 5500 K. Zbliżona do światła naturalnego pozwala na dokładne golenie czy precyzyjny makijaż. W strefach kąpielowych można zastosować nastrojowe oświetlenie o ciepłej barwie (powyżej 3000 K).
Barwę głównego oświetlenia można natomiast dostosować do wystroju. Do łazienek utrzymanych w jasnych lub chłodnych kolorach najlepiej wybrać żarówki o temperaturze barwowej 4000 – 5500 K. Do wnętrz zaaranżowanych w cieplejszych odcieniach można zastosować te o wartości 2700 – 3500 K.
Główne źródła światła, jak lampy sufitowe, używane do codziennych czynności łazienkowych powinny dobrze rozświetlać całe pomieszczenie. Jednocześnie nie mogą ograniczać jego przestrzeni użytkowej. Górne światło nie powinno być ani zbyt mocne, ani zbyt słabe. I co najważniejsze, nie może razić ani odbijać się od luster.
Tradycyjnie na sufitach instaluje się plafony i oczka sufitowe. Zajmują one niewiele miejsca i rozpraszają światło w wielu kierunkach. W większych (i wyższych) pomieszczeniach można wykorzystać łazienkowe lampy wiszące. Oświetlenie zawieszone poniżej poziomu sufitu, nie może jednak przeszkadzać podczas rutynowych czynności. Warto zwrócić się w stronę lamp LED do łazienki. Energooszczędność i zróżnicowany design tego typu oświetlenia, sprawiają, że jest to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań.
Lustro to ten element łazienki, który wymaga bardzo dobrego oświetlenia. Niektóre tafle posiadają swoje własne elementy rozświetlające. Jednak wciąż chętniej używamy zwyczajnych luster pozbawionych efektów świetlnych. Spójny efekt całości uzyskamy, gdy stylistyka lamp zbiegnie się z oświetleniem głównym i dodatkowym.
Chcąc doświetlić przestrzeń wokół lustra, najczęściej decydujemy się na kinkiety łazienkowe instalowane po obu jego stronach. Takie lampy są nie tylko trwałe, ale także pozwalają na regulację kierunku i kąta padania światła. Kinkiety należy montować na wysokości oczu domowników (1,6-1,7 m).
Coraz bardziej popularne stają się także pojedyncze, podłużne lampy montowane ponad lustrem. Szeroki panel świetlny zapewnia dobre światło wymagane podczas łazienkowych czynności.
Oświetlenie instalowane w części przeznaczonej do relaksu nie powinno być intensywne ani drażniące. Tu sprawdzą się źródła o ciepłej barwie. Stworzą przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji. A kiedy lubimy w wannie czytać książki, warto pomyśleć o oświetleniu z regulacją natężenia światła. Dzięki ściemniaczowi dostosujemy intensywność do własnych upodobań i potrzeb.
Skorzystaj z naszej oferty stylowych lamp do łazienki. Dopasuj oświetlenie do wnętrza i ciesz się efektowną aranżacją. W naszym sklepie znajdziesz: