Żarówki halogenowe szturmem wdarły się do domów milionów z nas po wycofaniu ze sprzedaży tradycyjnych żarówek wolframowych. Z miejsca doceniliśmy je za szereg zalet, takich jak energooszczędność, możliwość doboru barwy i wartości strumienia oraz zdecydowanie dłuższy okres żywotności.
Żarówki halogenowe z powodzeniem stosowane są zarówno jako oświetlenie główne w żyrandolach i lampach sufitowych, jak i w celach dekoracyjnych lub do doświetlenia wybranych części pomieszczenia. Dobierając oprawkę o odpowiednio wysokim stopniu szczelności (najlepiej minimum IP 65), bez problemu posłużą ci jako oświetlenie ogrodu, elewacji, garażu lub podjazdu.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz wyłącznie najlepsze halogenowe źródła światła, cechujące się najwyższą jakością wykonania i trwałością oraz niskim poborem energii, które pozwolą ci zapomnieć o problemie częstego przepalania się i wysokich kosztów prądu. W razie kłopotów z doborem odpowiedniego modelu – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści pomogą ci dobrać najlepsze rozwiązanie, które będzie cieszyć cię bezbłędnym światłem w każdych warunkach i o każdej porze.
Zasada działania żarówek halogenowych opiera się na podobnym mechanizmie jak u ich starszych, wolframowych braci z jedną istotną różnicą. Ich bańka wypełniana jest pierwiastkami chemicznymi z grupy fluorowców, które cechuje zdolność do tworzenia tzw. cyklu regeneracyjnego, czyli odzyskiwania utraconego wolframu i ponownym osadzaniu go na żarniku. Cały proces odbywa się przy temperaturach rzędu 3000oC. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć pobór prądu i znacznie wydłużyć żywotność.
Żarówki halogenowe są jednym z najczęstszych wyborów wśród klientów, stawiających przede wszystkim na ograniczenie kosztów energii do minimum i ekologię przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów światła. Do ich największych zalet zaliczyć możemy:
Żarówki halogenowe niskonapięciowe zasilane są najczęściej napięciem 12 V, obniżanym przez osobny transformator. Cechują się wysoką skutecznością i zazwyczaj wyższą trwałością w porównaniu do 230-woltowych źródeł światła. Najczęściej stosowane są w hotelach, sklepach restauracjach, pubach i innych przestrzeniach komercyjnych. Większość z nich przeznaczona jest do niewielkich lamp i systemów oświetlenia punktowego. Chcąc zainstalować je w swoim domu, należy dobrać wspomniany transformator w taki sposób, by jego moc znamionowa była wyższa, niż podłączonych do niego żarówek.
Żarówki halogenowe wysokonapięciowe to z kolei najpowszechniej stosowane rozwiązanie, zasilane standardowym napięciem sieciowym 230 V bez użycia transformatora. Ich największe zalety stanowią niska cena, wysoka dostępność niemal w każdym sklepie i prostota montażu.
Na to pytanie najprościej będzie odpowiedzieć matematyką. Za wzorzec niech posłuży nam żarówka halogenowa o mocy 30 W, pracująca 8 godzin dziennie przez cały rok. Na potrzeby obliczeń przyjmijmy koszt 1 kWh na poziomie 0,65 zł.
Wedle takich założeń, nasza żarówka halogenowa zużyje ok. 0,24 kWh energii elektrycznej w ciągu doby, za które przyjdzie nam zapłacić zaledwie 15 groszy. W perspektywie rocznej zapłacimy więc 57 zł za 87,6 kWh pobrane z sieci energetycznej. Prawda, że niewiele?
Żarówki halogenowe występują w szerokiej gamie gwintów, przystosowanych do opraw różnego typu. Szukając odpowiedniego modelu bądź kupując lampę, zawsze zwracaj uwagę na ich wzajemną kompatybilność!
Niskonapięciowe żarówki halogenowe najczęściej wyposażone są w gwinty wtykowe – najczęściej GU5.3/MR16 i GU4/MR11, rzadziej G4, G53 i GY6.35. Żarówki halogenowe wysokonapięciowe produkowane są z kolei ze standardowymi gwintami Edisona – E27 i E14 – oraz wtykowymi GU10 i G9.