531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Żarówki

(360)

Wyobrażasz sobie życie bez oświetlenia? My też nie! Dlatego oferujemy wiele rodzajów, kształtów i typów żarówek. Od halogenowych i energooszczędnych, przez świetlówki i LED-y, po dekoracyjne, owadobójcze i inteligentne przeznaczone do systemów smart home. Oferujemy źródła światła o zróżnicowanych gwintach i kształtach. W naszym sklepie znajdziesz klasyczne bańki, ale także kapsułki i reflektory. Do tradycyjnych żyrandoli z odsłoniętym źródłem światła proponujemy żarówki w kształcie świeczki. Te i inne modele czekają na Twój wybór!

Sortowanie
Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
-30%

Żarówka LED

Żarówka owadobójcza 8W E27
17,44
Nowość
z 4

Żarówki

Żarówki są wynalazkiem, który zrewolucjonizował nasze codzienne życie niemal tak samo mocno, jak maszyna parowa czy druk. Gdy w 1880 roku Thomas Edison opatentował pierwszą z nich, wykorzystującą jako źródło światła rozgrzany żarnik węglowy i klasyczny już gwint E27, rozpoczął się błyskawiczny rozwój technologii oświetleniowych. Produkowana na masową skalę żarówka żarnikowa zawitała pod strzechy przeciętnych ludzi wraz z elektryfikacją, znacznie ułatwiając wykonywanie codziennych czynności domowych i – co jeszcze istotniejsze – przyczyniając się do wzrostu poziomu edukacji i czytelnictwa, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

zarowki 1620997973

Po ponad 140 latach od prezentacji rewolucyjnego wynalazku możemy dziś przebierać w morzu dostępnych rozwiązań. Rozwiązań, wśród których wprawdzie nie ma już klasycznych żarówek żarowych, jednak oferujących prawdziwe bogactwo technologii i kształtów przy jednoczesnym coraz mniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne.

 

I takie właśnie źródła światła znajdziecie w bogatej ofercie sklepu Lampoteka. Od żarówek halogenowych i energooszczędnych, wykazujących się mniejszym poborem prądu niż starego typu odpowiedniki żarowe, aż po najbardziej efektywne i wydajne żarówki LED, których wpływ na twoje rachunki pozostanie często wręcz niezauważalny. Modele dostępne w naszej ofercie cechuje trwałość sięgająca nawet 50 000 godzin, doskonały stosunek jakości do ceny oraz szeroki przekrój temperatur barwowych, kształtów i gwintów, który pozwoli ci stworzyć dokładnie taki efekt świetlny, o jakim marzyłeś w swojej aranżacji.

rodzaje gwintow w zarowkach 1619988376

Rodzaje żarówek

W naszym sklepie internetowym odnajdziesz wszystkie najpopularniejsze rodzaje żarówek, dostępne na rynku, spośród których, ze względu na sposób działania, wyróżnić możemy:

  • żarówki energooszczędne – nazywane świetlówkami, które rozpowszechniły się w naszych domach po wprowadzeniu zakazu sprzedaży żarówek żarowych. Wyróżniają się niższym poborem energii od swych protoplastów za sprawą zastosowania luminoforu, pobudzanego do świecenia przez promieniowanie ultrafioletowe,
  • żarówki halogenowe – wypełnione w środku gazem obojętnym i halogenami, które, tworząc związki chemiczne z parami wolframu, po zbliżeniu się do żarnika rozpadają się na jod i wolfram, by następnie wrócić do niego. Takie zjawisko nazywamy halogenowym cyklem regeneracyjnym. Cechuje je oszczędność energii na poziomie ok. 30% w porównaniu do żarówek żarowych.
zarowki halogenowe 1613301340
zarowki led 1613301341
  • żarówki LED – czyli najlepsze aktualnie rozwiązanie pod niemal każdym względem. Żarówki LED wykorzystują do działania specjalne diody elektroluminescencyjne, należące do grupy półprzewodników, które pobudzają do świecenia luminofor, umieszczony w ich obudowie. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko ograniczyć pobór energii nawet o 90%, ale także dobrać temperaturę barwową i kolor świecenia. Cechują się wspomnianą żywotnością nawet do 50 000 godzin, brakiem toksycznych substancji i wyjątkowo małym wpływem na środowisko naturalne.

Rodzaje gwintów w żarówkach

Poza tradycyjnymi gwintami Edisona (oznaczenia Exx  na rynku możemy dziś wprost przebierać w rodzajach gniazd. I bynajmniej nie wynika to z fanaberii producentów. Dla przykładu, żarówki ze złączem na wcisk (G i GU) montuje się zwyczajowo w bardzo małych gabarytowo lampach, co byłoby niemożliwe przy wykorzystaniu tych z grupy E. Zastosowania całkiem innych rozwiązań wymagają również typowe świetlówki dwutrzonkowe, co wynika wprost z ich konstrukcji i sposobu działania. Do najpowszechniej stosowanych gwintów należą:

 

  • E10
  • E14
  • E27
  • GU10
  • GU9
  • MR11
  • MR16

 

I nie jest to bynajmniej koniec. W ofercie naszego sklepu znajdziesz również rzadziej stosowane rozwiązania, takie jak m.in.:

 

  • E11, E12, E13, E17
  • G12, G13, G24, G53
  • GU4, GU5.3, GU11, GY6.35
  • R7S, RX7S, S14d, S14s
zarowki gwint g13 1613301339
zarowki gwint gu10 1613301339
zarowki gwint e14 1613301338
zarowki gwint g4 1613301338

Żarówki halogenowe i LED – co wybrać?

Jednym z najczęstszych pytań, stawianych podczas procesu projektowania i doboru oświetlenia (zwłaszcza rozległego), jest to, dotyczące wyboru pomiędzy tańszymi żarówkami halogenowymi a odrobinę droższymi LED-ami. Pierwsze z nich zaczynają być powoli wypychane z rynku przez coraz niższe ceny żarówek półprzewodnikowych, ustępując swym młodszym odpowiednikom pod niemal każdym względem.

 

Dla przykładu – żarówki halogenowe wyróżnia żywotność na poziomie 2-5 tysięcy godzin, podczas gdy dla LED-ów niczym dziwnym nie jest wynik w granicach 30-50 tysięcy. Halogen o mocy 30 W możemy zastąpić LED-em 4,5 W, co przekłada się w perspektywie rocznej na oszczędność kilkudziesięciu złotych. Co więcej, żarówki LED nie emitują ciepła, co stanowi duży problem w przypadku halogenów, które z tego powodu powinny być montowane tak, by nie zaistniała szansa ich przypadkowego dotknięcia.

 

Czy żarówki halogenowe nie są zatem warte naszej uwagi? To zależy. Jeśli planujesz montaż w miejscu, w którym światło będzie włączane jedynie okazjonalnie, inwestycja w halogeny może być uzasadniona. Jeśli masz problem z podjęciem decyzji, skontaktuj się z nami – nasi eksperci doradzą ci, który z typów żarówek powinieneś zastosować w swoich warunkach.

 

led czy halogen 1619988375

Barwy światła żarówek

Jednym z najważniejszych wyborów, przed którymi staniemy, wybierając źródło światła, będzie stanowiła jego temperatura barwowa, która powinna być dopasowana do wystroju, charakteru oraz czynności, które będziemy wykonywać w danym pomieszczeniu.

 

Żarówki o barwie ciepłej (najczęściej 2800-3500K) odnajdą się dobrze w salonach i sypialniach ze względu na generowanie przytulnego, uspokajającego i rozluźniającego klimatu.


Szukając oświetlenia do biura bądź kuchni, powinniśmy jednak postawić na żarówki o barwie neutralnej 4000K, które – w przeciwieństwie do swych ciepłych odpowiedników – nie będą zaburzały naszego skupienia, powodując senność.

 

W bardziej specjalistycznych zastosowaniach – np. do warsztatu – warto zdecydować się na żarówkę o barwie białej 6000K, która zadziała pobudzająco i nie będzie przekłamywać kolorów otoczenia. Ponadto ich światło sprawdzi się doskonale w oświetleniu dekoracyjnym, podkreślając detale gablot, obrazów i regałów.

barwa swiatla 1612269346

Żarówki dekoracyjne i filamentowe

Żarówka nie zawsze musi mieć kształt ,,nudnej” klasycznej bańki. Wśród produktów, dostępnych w naszym sklepie, znajdziesz żarówki dekoracyjne o różnych kształtach, które w doskonały sposób uzupełnią wizualnie żyrandol, lampę wiszącą bądź stołową, np. poprzez kształt diamentu.

 

Fanów klimatów loftowych, industrialnych i vintage powinny zainteresować zwłaszcza żarówki filamentowe, które w efektowny sposób odwzorowują kształt żarówek żarowych, emitując przy tym światło o ciepłej barwie. Zastosowane w nich diody COG prezentują się niezwykle atrakcyjnie, czym przyciągną uwagę każdego twojego gościa.

rodzaje zarowek lampy 1619888623

Jak utylizować żarówki?

Kwestie ochrony środowiska naturalnego stawiamy sobie na pierwszym miejscu. Dlatego wszystkich naszych klientów niezmiernie zachęcamy do odpowiedniej utylizacji zużytych źródeł światła. Niestety, często nie wystarczy przy tym wyrzucić ich do zwykłego kosza na śmieci.

 

W celu zutylizowania żarówek warto udać się do najbliższego punktu odbioru elektrośmieci. O ich lokalizacji – jeśli nie masz takowego w pobliżu swojego miejsca zamieszkania – dowiesz się ze strony internetowej Urzędu Gminy, na której znajdziesz dokładny adres każdego punktu, znajdującego się na jej terenie. Żarówki możesz także zwrócić do najbliższej hurtowni elektrycznej bądź sklepu, w których je nabyłeś.

 

Co do zasady, żarówki LED i żarowe możesz wyrzucić także do zwykłego pojemnika z uwagi na ich bardzo mały wpływ na środowisko naturalne. Pamiętaj jednak, by nie traktować w ten sposób świetlówek. Z uwagi na znajdującą się w nich rtęć, ich nieprawidłowa utylizacja zagrożona jest mandatem od 50 do 5000 zł!

 

Po więcej szczegółowych informacji na temat źródeł światła i problematyki oświetlenia ogólnie zapraszamy do sprawdzenia podkategorii Inspiracje i porady, w której nasi specjaliści w prosty sposób tłumaczą nawet najbardziej zawiłe kwestie.

utylizacja zarowki 1612792280
Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta