531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Wentylatory

(11)

Ulga w największe upały potrzebna od zaraz? Skorzystaj z naszej szerokiej oferty wentylatorów! Od modeli stołowych, idealnych na biurko, przez najnowocześniejsze urządzenia stojące, aż po plafoniery sufitowe, gotowe zapewnić ci – poza idealnym światłem – także niezbędnego chłodu. Wysoka jakość każdego z nich sprawi, że temperatury, przekraczające 30 stopni, już nigdy nie będą spędzały ci snu z powiek w twoim biurze, domu czy poczekalni. Sprawdź i przekonaj się sam!

Sortowanie
niedostępny
niedostępny
niedostępny
niedostępny
niedostępny
niedostępny
niedostępny
Nowość
niedostępny
Nowość
niedostępny

Wentylatory - letnie wyposażenie obowiązkowe 

Dotkliwe upały, z którymi, z uwagi na zmiany klimatyczne, musimy mierzyć się coraz częściej, nie dają ci odetchnąć? Zakup odpowiedniego wentylatora będzie zdecydowanie najtańszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Jego posiadanie jest wręcz obowiązkowe zwłaszcza dla osób starszych oraz wszystkich, zmagających się z chorobami układu krążenia, dla których wielogodzinna ekspozycja na przebywanie w gorących pomieszczeniach może skutkować ryzykiem zaostrzenia objawów lub nawet zawałem serca.

 

W asortymencie Lampoteki znajdziesz najlepsze, starannie wyselekcjonowane wentylatory każdego typu, dostosowane zarówno do większych, jak i mniejszych pomieszczeń. Energooszczędne, trwałe i o doskonałym stosunku jakości do ceny. Poręczne, proste w obsłudze, ciche i co najważniejsze wydajne. W każdej sytuacji.

Czarny wentylator stojący w salonie

Wentylatory stojące – precz z upałami!

Wentylator stojący Eko-Light tripod

Tego, jak wyglądają klasyczne wentylatory stojące, nie musimy nikomu przypominać. Niewielu zaś wie, że poza klasycznymi modelami, stojącymi na jednej nóżce, umieszczonej na podstawie można wybrać spośród tych wspartych na trzech nóżkach (tripod) oraz w kształcie pionowego słupka, gotowego wpasować się w dosłownie każdą przestrzeń.

Równie dużą popularnością cieszą się wentylatory stojące, wyposażone w funkcję sterowania pilotem, przydatną zwłaszcza w nocy lub na dużych przestrzeniach. Niezależnie od tego, na który model z naszej oferty się zdecydujesz, możesz być pewien otrzymania najwyższej jakości oraz siły wydmuchu, sięgającej nawet 6000 m3/h. Regulowany tryb obrotowy pozwoli ci z kolei skutecznie dostarczyć chłodu z każdej strony pomieszczenia.

Biały wentylator stojący w aranżacji w pokoju

Wentylatory stołowe – ideał do kuchni i biura

Czarny wentylator stołowy marki Eko-Light

Wentylatory stołowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie występuje ograniczona ilość wolnej przestrzeni. Mamy tu na myśli mniejsze pomieszczenia, biurka i stoły, a także wszelkiego rodzaju stanowiska pracy, wymagające wielogodzinnego przebywania w pozycji siedzącej (np. kierowcy zawodowi). W przypadku tych urządzeń niezwykle istotne pozostaną ich kompaktowe wymiary, odpowiednia siła i długość przewodu zasilającego.

 

Największą uniwersalność zapewnia ci z kolei modele, wyposażone w specjalny klips, ukryty w podstawie, za którego pomocą będziesz mógł wygodnie przyczepić wentylator do krawędzi komody lub stołu, zyskując więcej wolnego miejsca.

Plafoniery z wentylatorem, czyli perfekcyjne 2w1

O ile jeszcze kilka lat temu plafony wydawały się być oświetleniem, przeznaczonym przede wszystkim do poczekalni oraz innych miejsc komercyjnych oraz publicznych, tak teraz trafiają pod nasze strzechy bez jakichkolwiek kompleksów. Okrągła konstrukcja ich kloszy wręcz prosi się, by w samym środku umieścić w nich estetyczny wentylator, tworząc idealny przykład urządzenia 2w1.

Czarna plafoniera z wentylatorem w aranżacji w kuchni
Biała plafoniera z wentylatorem w salonie

Plafoniery z wentylatorem polecamy wszystkim, pragnącym jak najbardziej ograniczyć zajmowaną przestrzeń, nie rezygnując ani z idealnych warunków świetlnych, ani zbawiennego chłodu. Oraz z wygody, rzecz jasna – każdy z dostępnych w naszej ofercie modeli posiada pilot, z którego pomocą ustawisz zarówno prędkość działania wentylatora, jak i barwę światła!

Zasada działania wentylatora

Zasada działania klasycznych wentylatorów łopatkowych jest wyjątkowo prosta. Po podłączeniu do zasilania silnik wentylatora napędza śmigło, wywołując różnicę ciśnień po obu stronach urządzenia – ze strony ssawnej jest ono zawsze wyższe, niż ze strony tłocznej.  W rezultacie w ruch zostają wprawione cząsteczki powietrza, które niosą ze sobą uczucie świeżości i chłodu. Efekt ten będzie oczywiście tym intensywniejszy, im szybszy tryb pracy wybierzemy.

 

A co z wentylatorami kolumnowymi? W ich przypadku za schładzanie powietrza odpowiadają małe skrzydełka, ponownie wprawiane w ruch. Ich dużą zaletę stanową z pewnością niewielkie wymiary, dzięki którym mogą być stosowane nawet w najmniejszych pomieszczeniach.

 

Spośród wszystkich dostępnych rozwiązań warto pochylić się nad wentylatorami bezłopatkowymi. Jak wskazuje nazwa, na próżno szukać tu tradycyjnego wiatraka. Urządzenia te schładzają powietrze poprzez wymuszanie napływu powietrza do środka konstrukcji, a następnie wydmuchanie go z dużą mocą. Z uwagi na brak elementów ruchomych stanowią najlepszy wybór do pomieszczeń, z których korzystają dzieci i zwierzęta.

Klimatyzacja a wentylator – na czym polega różnica?

Jak wskazaliśmy wyżej, uczucie chłodu, pojawiające się podczas pracy wentylatora, wynika z różnicy ciśnień po obu stronach urządzenia, wywoływanej przez pracę łopatek i skutkującej wprawieniem w ruch cząsteczek powietrza.

Wentylator stojący obok klimatyzatora w salonie
Klimatyzator w salonie

Zasada działania klimatyzatora polega zaś na obiegu czynnika chłodniczego, który po pobraniu ciepła z pomieszczenia, poddawany jest wysokiemu ciśnieniu, by następnie oddać je w skraplaczu na zewnątrz i przejść w stan ciekły. W kolejnym kroku przepływa on przez zawór rozprężny, zmniejszający jego ciśnienie i temperaturę poniżej temperatury chłodzonego otoczenia. W takim stanie płynie on ponownie do sprężarki, pobierając ciepło z pomieszczenia i rozpoczynając cały cykl od nowa.

Które z tych rozwiązań jest wydajniejsze? Jeśli zależy nam na równomiernym schłodzeniu całego pomieszczenia, lepszym wyjściem okaże się oczywiście klimatyzacja. W sytuacji, gdy planujemy dostarczyć chłód jedynie na niewielki obszar, bądź gdy nie mamy możliwości montażu klimatyzatora, wybór powinien paść na dobry wentylator.

Ile prądu pobiera wentylator?

Czasy, w których wentylatory osiągały niewielką sprawność, szczęśliwie minęły. Pobór mocy dostępnych dziś w sprzedaży wentylatorów stołowych (biurkowych) oscyluje w granicach od 10 do 30 W. Przyjmując tę drugą wartość oraz średnią cenę za 1 kWh energii na poziomie 0,63 gr, za 4 godziny pracy wentylatora przez 30 dni przyjdzie nam zapłacić zaledwie około 2,30 zł.

 

Wentylatory stojące i kolumnowe, przeznaczone do chłodzenia większych przestrzeni, pobierają z kolei najczęściej od 40 do 80 W. Tu także rachunki nie uszczuplą przesadnie naszego portfela – za okrągłe 30 dni pracy wentylatora o mocy 80 W przez 4 godziny dziennie zapłacimy w granicach 6,15 zł.

Wentylator a zdrowie

Nadmiar szkodzi w każdym wydaniu – także w kwestii korzystania z wentylatora. Jak wskazują liczne badania, zbyt intensywne korzystanie z przenośnych wiatraków, a zwłaszcza siedzenie zbyt blisko nich, może spowodować bardzo szybkie wyziębienie skóry twarzy. Alergicy i astmatycy powinni zaś pamiętać, że wraz z ruchem obrotowym łopatek, poza powietrzem, w ruch wprawiane są także pyłki, mogące zaostrzać objawy ze strony układu oddechowego. Samo urządzenie powinno być systematycznie czyszczone, by zapobiec osadzaniu się kurzu na jego obudowie. Nie zaleca się także spania przy włączonym wentylatorze – narażamy się wtedy na wysuszenie śluzówek oraz rozwój potencjalnych infekcji.

 

Mężczyzna pijący wodę przy wentylatorze stojącym
Czyszczenie łopatek wentylatora

Pamiętając o regularnym czyszczeniu wentylatora oraz ustawiając nawiew w odpowiednio dalekiej odległości od naszej twarzy, możemy w pełni bezpiecznie korzystać z jego korzyści. Osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego i alergiami powinny także szczególnie zadbać o czystość w pomieszczeniu, w którym planują włączyć wiatrak, by zminimalizować ryzyko unoszenia się brudu.

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta