531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Rodzaje gwintów

(360)

Pierwszym krokiem przy wyborze właściwej żarówki, jest dobór odpowiedniego gwintu. W klasycznym podziale można wybierać spośród żarówek z gwintem oznaczonym literą G, GU lub E. W zależności od zastosowanego w lampie gniazda, dostępnych jest 7 typowych rodzajów trzonków żarówek. Do najpopularniejszych od wielu lat należą E14, E27 i GU10. Te i inne modele źródeł światła znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zajrzyj już dziś i dokonaj najlepszego wyboru. A wszystko to w bardzo atrakcyjnych cenach!

Sortowanie
Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
Nowość
-30%

Żarówka LED

Żarówka owadobójcza 8W E27
17,44
Nowość
z 4

Gwinty żarówek – rozwiązanie do każdej lampy

Niezależnie od tego, czy postawiłeś na wystawny żyrandol z gniazdami E27, czy może oszczędne oświetlenie punktowe GU10 – trafiłeś najlepiej, jak mogłeś! Asortyment naszego sklepu internetowego Lampoteka zawiera wyłącznie najlepsze, starannie wyselekcjonowane pod względem zużycia energii, trwałości i jakości źródła światła o różnych trzonkach, gotowe służyć ci w każdym miejscu, o którym pomyślisz. 


Jeśli nie wiesz, który gwint żarówki sprawdzi się w przypadku zakupionej przez ciebie oprawy – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści w szybkim czasie, na podstawie zdjęcia, zaproponują ci najlepsze, w pełni kompatybilne rozwiązanie. W doskonałej cenie i z szybką dostawą, które stawiasz za priorytet.

Rodzaje gwintów żarówek

Rodzaje gwintów żarówek – co oznaczają?

Pierwsza litera oznaczenia określa rodzaj zastosowanego gwintu. Do najpopularniejszych spośród nich, wykorzystywanych w warunkach domowych i biurowych, zaliczymy:

  • E – czyli trzonek Edisona, prosty, wkręcany;

  • G – złącze proste na wcisk;

  • GU – złącze na wcisk dla żarówek z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła (obracane);

  • R – trzonek prosty dla żarówek liniowych dwutrzonkowych. 

Cyfra bądź liczba, pojawiająca się za literą, informuje nas o średnicy trzonka lub szerokości między nóżkami, a występująca czasami na końcu litera o ilości znajdujących się w nim złączy. I tak dla przykładu żarówka z gwintem G9 będzie oznaczało złącze proste na wcisk o rozstawie nóżek, wynoszącym 9 mm.

Najpopularniejsze rodzaje gwintów w żarówkach

Przed dokonaniem zakupu upewnij się, że model żarówki, który chcesz kupić, jest kompatybilny z twoją lampą. Poniżej wymienione gwinty należą do najczęściej stosowanych w warunkach zarówno konsumenckich, jak i profesjonalnych.

Gwint E14
Mały gwint Edisona o średnicy 14 mm, najczęściej stosowany w kinkietach, mniejszych lampach oraz lampkach biurkowych, czyli wszędzie, gdzie nie występuje duże zapotrzebowanie na moc.
Przykład żarówki LED z małym gwintem Edisona E14
Żarówka LED filamentowa z gwintem E27
E27
Duży gwint Edisona i jednocześnie najpowszechniej występujące rozwiązanie na rynku. Popularne zarówno w małych, jak i dużych lampach. Żarówki tego typu możemy z łatwością wymienić, dokonując podmiany z tradycyjną żarówką żarową lub energooszczędną.
GU10
Trzonek reflektorowy montowany poprzez wciśnięcie i obrócenie o rozstawie nóżek 10 mm. Najpowszechniejszy rodzaj gwintu w przypadku oświetlenia punktowego.
Żarówka LED z gwintem GU10
Żarówka LED z gwintem G9
G9
Trzonek na wcisk o nóżkach w kształcie pętli i rozstawie 9 mm, występujący powszechnie w żarówkach kapsułkowych.
G4
Trzonek wciskany o rozstawie nóżek 4mm, znajdujący szerokie zastosowanie przede wszystkim w oprawach dekoracyjnych.
Żarówka LED z gwintem G4
Świetlówka LED z gwintem G13
G13
Trzonek stosowany w powszechnie znanych nam świetlówkach, o rozstawie nóżek 13 mm.
G53
Trzonek wciskany o rozstawie nóżek 53 mm, stosowany wyłącznie w żarówkach AR111 (średnica 111 mm) głównie do opraw do wbudowania oraz nasufitowych.
Żarówka LED AR111 z gwintem G53
Żarówka LED z gwintem MR16
MR16
Trzonek o rozstawie nóżek 5,3 mm, montowany na wcisk. Występujący zarówno w wersji na napięcie 230 V, jak i 12 V.

Żarówki ze zintegrowanym źródłem światła

Czy wszystko, co świeci, musi charakteryzować się gwintem? Oczywiście nie. Większość taśm LED, neonów, paneli oraz węży świetlnych cechuje konstrukcja niepozwalająca na dokonanie prostej wymiany. W takim przypadku przyjdzie nam dokonać naprawy na własną rękę lub – do czego dla bezpieczeństwa zachęcamy – skorzystania z usługi profesjonalnego serwisu. 

 

Należy mieć na uwadze, że w przypadku oświetlenia ze zintegrowanym źródłem światła, samodzielna naprawa może skutkować utratą gwarancji producenta! 

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta