531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Lampy dogruntowe i najazdowe

(4)

Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie dogruntowe i najazdowe? Czy wystarczy dobrać lampy do maksymalnej masy pojazdów użytkujących podjazd? Dlaczego warto zadbać o odpowiednią klasę szczelności oświetlenia przeznaczonego do montażu w gruncie? I w końcu jaką lampę dogruntową wybrać  — tę o napięciu roboczym 12V, czy zasilaną napięciem sieciowym 230 V? To bardzo ważne pytania warunkujące bezpieczne użytkowanie lamp umieszczanych na podjazdach, chodnikach i w ogrodach. U nas znajdziesz nie tylko na nie odpowiedzi (poradnik znajduje u dołu strony), ale także kupisz odpowiedni model w sklepie internetowym Lampoteka.pl

Sortowanie
Nowość

Lampa ogrodowa

Słupek Ogrodowy Ketto 2xGU10 IP44
92,50
Nowość

Lampa ogrodowa

Refelktor Ogrodowy Vilo 1xGU10 IP65
37,74
niedostępny

Lampy dogruntowe i najazdowe

Lampy dogruntowe i najazdowe uznawane są za najlepszy pod względem estetyki i funkcjonalności sposób na oświetlenie ogrodu, chodników, prowadzących do domów i najazdów do bram garażowych. Efektownie oświetlają obszar od dołu, pełniąc funkcję praktycznego rozwiązania, nadając jednocześnie posesji luksusowego charakteru. Dużą zaletę oświetlenia dogruntowego i najazdowego stanowią kompaktowe wymiary oraz wysoka wytrzymałość. Ciężar samochodu osobowego nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

 

Lampki najazdowe przyczyniają się do znacznej poprawy bezpieczeństwa na posesji, skutecznie oświetlając niezbędną część terenu, potrzebną do parkowania. Funkcja praktyczna łączy się z wysoko estetycznym efektem oświetleniowym, podnoszącym prestiż domu.
oswietlenie dogruntowe 1611917864

Oświetlenie najazdowe i dogruntowe wykonane jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła, odpornego na działanie czynników atmosferycznych, ciężar samochodu osobowego i nadepniecie. W większości przypadków oprawy lamp tego typu wykonane są w klasie szczelności minimum IP65 i wyposażone w energooszczędne żarówki LED. Modele z regulowaną barwą umożliwiają zaś efektowne podświetlenie danej przestrzeni – najczęściej ogrodowej – na ulubiony kolor.

Oświetlenie dogruntowe i najazdowe - na co zwrócić uwagę?

Dobierając lampy dogruntowe i najazdowe do posesji, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta wytrzymałość. Podany maksymalny nacisk powinien być większy niż masa samochodu osobowego.

 

Stopień szczelności lampy będzie determinował bezawaryjność i bezpieczeństwo użytkowania. Nasze oświetlenie powinno być w pełni odporne na przedostawanie się do ich wnętrza pyłu, ziemi, śniegu, wody i innych substancji. W tym celu najlepiej jest zastosować lampę o klasie IP67 lub IP68.

 

Do doboru zabezpieczeń i przewodów koniecznym będzie rozważenie wymaganego napięcia zasilającego. Do wyboru otrzymujemy modele o napięciu roboczym 12 V, wyposażone w transformator lub lampki dogruntowe i najazdowe, zasilane napięciem sieciowym 230 V.

 

Jeśli chodzi o wybór źródła światła – większość dostępnych na rynku lamp najazdowych i dogruntowych przystosowana jest do źródeł światła na gwint GU10. Pod względem energooszczędności i trwałości najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oprawek z żarówkami LED. Osoby pragnące podkreślić daną przestrzeń ulubionym kolorem, powinny rozglądać się za lampami lub żarówkami z kolorowymi diodami, bądź oferującymi regulację barwy światła.

twoje lampy i oswietlenie 1611924701

Montaż lamp najazdowych i dogruntowych

Lampy najazdowe i dogruntowe należy montować w gruncie lub innej utwardzonej, płaskiej powierzchni.  W pierwszej kolejności koniecznym będzie dokładne rozplanowanie rozmieszczenia punktów oświetleniowych. Należy dokładnie zapoznać się z wartością strumienia świetlnego, podanego przez producenta i nakreślić miejsca montażu tak, by były w stanie w stu procentach oświetlić wymaganą przestrzeń.

 

Kolejny krok będzie stanowiło wykonanie wykopów. Ich głębokość w przypadku lampek dogruntowych będzie zależna od sposobu użytkowania przestrzeni. W przypadku systemów zasilanych napięciem 12 V będzie to nie mniej niż 30 cm, a przy napięciu 230 V – powyżej 50 cm. Do połączenia instalacji należy użyć przewodów zalecanych przez producenta bądź dobranych przez wykwalifikowanego specjalistę. Dobrą praktykę stanowi wypełnienie wykonanego otworu żwirem, co pozwoli uniknąć zjawiska zapadania się lampy.

 

Oświetlenie najazdowe montuje się, wykonując wykop, odpowiadający wysokości samej lampy, podanej w karcie produktu. Na ogół oznacza to potrzebę wykopania dołu o głębokości około 70 cm.

 

 

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta