Porządek i czystość w domu to podstawa. I doskonale wiemy, że niełatwo utrzymać je na trudno dostępnych elementach, umieszczonych na wysokości, czy w przypadku wymagających większej troski tworzyw. W tym artykule przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą Ci skutecznie i bezpiecznie czyścić różne rodzaje lamp wiszących w taki sposób, by zawsze prezentowały się pięknie i spełniały swoją funkcję.
Fakt zawieszenia na sporej wysokości, często nietypowe kształty i różne materiały, które wymagają odmiennego podejścia do pielęgnacji to najważniejsze przeszkody stające nam na drodze, gdy chcemy zadbać o znajdujące się w naszych domach lampy wiszące. Sprawa robi się szczególnie skomplikowana w przypadku wyjątkowo ozdobnych modeli lub lamp wykonanych z tkanin, które potrzebują zdecydowanie częstszego czyszczenia.
Każdy rodzaj materiału powinniśmy traktować indywidualnie. Innego podejścia będzie wymagało mycie lamp ze wspomnianej tkaniny, a innego oświetlenia z metalowymi kloszami. W każdym przypadku przyda Ci się jednak miękka ściereczka (najlepiej z mikrofibry) i delikatny detergent. Ważne jest, by przed użyciem konkretnego środka sprawdzić, czy nadaje się on do wybranego rodzaju powierzchni. Unikaj szorstkich materiałów i agresywnych chemikaliów. W niektórych przypadkach dobrym wyjściem będzie zastosowanie specjalnego sprayu antystatycznego.
Poświęćmy chwilę kolejnemu ważnemu aspektowi dbania o lampy, czyli czyszczeniu źródeł światła. Jest niezbędne, jeśli zależy nam na utrzymaniu niezmienionych parametrów świetlnych i trwałości. Pamiętaj, że wszystkie prace powinieneś wykonywać przy wyłączonej lampie i po upewnieniu się, że żarówka jest całkowicie wystudzona. Do wycierania najlepiej jest wykorzystać miękką, suchą ściereczkę lub delikatny pędzelek, który usunie kurz bez ryzyka uszkodzenia żarówki.
W przypadku diod LED na ogół delikatne przetarcie wilgotną dobrze wyciśniętą (nie mokrą!) ściereczką wystarczy, by przywrócić im pierwotny blask. Za wszelką cenę unikaj bezpośredniego kontaktu wody z elementami przewodzącymi. Głębsze zabrudzenia mogą wymagać zastosowania specjalistycznych środków czyszczących do mycia elektroniki.
Lampy z metalowymi kloszami mogą być bez obaw myte za pomocą łagodnych detergentów, rozcieńczonych w wodzie. Należy unikać środków zawierających chlor i amoniak – mogą one powodować matowienie lub korozję metalu. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń możesz wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów. Pamiętaj, by po umyciu lampy dokładnie osuszyć metal i przetrzeć go delikatną ścierką. Zapobiegnie to powstawaniu nieestetycznych plam.
Szkło i kryształ to materiały, z których często wykonuje się zarówno tradycyjne żyrandole, jak i bardziej minimalistyczne, nowoczesne modele lamp. Tworzywa te wymagają podczas pielęgnacji najwyższej delikatności – idealnym rozwiązaniem jest ich czyszczenie za pomocą roztworu ciepłej wody z niewielką ilością łagodnego płynu do mycia naczyń. By wydobyć ukryty blask, możesz dodać do płynu odrobinę białego octu. Trudno dostępne miejsca wyczyść za pomocą pędzelka do makijażu.
Bawełna, len, czy jedwab coraz częściej pojawiają się na abażurach lamp wiszących. O ile bez wątpienia prezentują się pięknie – w szczególności we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim – tak zdecydowanie potrafią przysporzyć kłopotów podczas czyszczenia. Tkaniny z łatwością przyciągają kurz i mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wilgoci lub zbyt agresywnych środków czyszczących.
Jak zatem dbać o czystość lamp tkaninowych? Przede wszystkim pamiętaj o ich regularnym odkurzaniu. Lekkie zabrudzenia usuwaj delikatnie zwilżoną ściereczką, unikając moczenia tkaniny. W przypadku głębszych zabrudzeń skorzystaj ze środków przeznaczonych do czyszczenia tkanin lub delikatnego płynu do prania. Warto pokusić się o zastosowanie dedykowanego sprayu antystatycznego. Ważne jest, by po umyciu dokładnie osuszyć materiał, najlepiej w przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, które mogłoby spowodować blaknięcie materiału.
Lampy wiszące z tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan, PVC, czy akryl, są stosunkowo proste w utrzymaniu. Do ich czyszczenia ponownie najlepiej wykorzystywać miękkie ściereczki i wodę, zmieszaną z delikatnym detergentem. Pamiętaj, by unikać środków zawierających rozpuszczalniki lub alkohol, które mogą uszkodzić strukturę plastiku.