531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak odpowiednio zaaranżować oświetlenie w pokoju dziecka?

Podczas urządzania pokoju dziecięcego najczęściej zwracamy uwagę na meble, materiały wykończeniowe i elementy dekoracyjne. Nie możemy jednak zapominać o właściwym doborze lamp. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie w pokoju dziecka nie tylko zapewnia komfort w wykonywaniu codziennych czynności, ale także wpływa na nastrój i atmosferę. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek do stworzenia funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni, która zachwyci Twoją pociechę.

Jak oświetlić pokój dziecka?

Oświetlenie należy dostosować do aktualnego etapu rozwoju dziecka. Powinno być zgodne z jego wiekiem, zainteresowaniami i przyzwyczajeniami. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w pokoju swojej pociechy.

 

Odpowiednio zaplanuj oświetlenie stref w pokoju dziecka

Niemal każdy pokój dziecięcy podzielony jest na strefy: nauki, zabawy oraz odpoczynku. Przestrzeń wyznaczoną do nauki zajmuje biurko – jego prawidłowe oświetlenie to sprawa priorytetowa dla wszystkich rodziców. Natężenie światła, które pada na blat, powinno być większe niż w pozostałej części pokoju i wynosić około 500 Lx (luksów). Należy także zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw (CRI). Aby zapewnić doskonałe odwzorowanie kolorów, wskaźnik powinien wynosić co najmniej 80.

 

Nieco inaczej sprawa wygląda z oświetleniem stref wypoczynku i zabawy. Do oświetlenia łóżka czy zabawek warto zastosować światło nieco słabsze, najlepiej o zmiennym natężeniu, które będzie służyło zarówno do czytania książek przed snem, jak i ułatwiało zaśnięcie. Nie bez znaczenia jest także barwa światła. Do wyboru mamy żarówki zmieniające kolor, dzięki połączeniu z aplikacją w smartfonie. Prawdziwa frajda dla najmłodszych!

Oświetlenie pokoju dziewczynki
Odpowiednie oświetlenie to kluczowa kwestia w pokoju dziecka

Zadbaj o komfortowe oświetlenie główne

Wybierając oświetlenie główne do pokoju dziecka, należy dostosować je do wielkości pomieszczenia. Niedostateczna ilość światła może doprowadzić do problemów ze wzrokiem. Z kolei zbyt duże natężenie światła o zimnej barwie rozprasza uwagę i powoduje trudności w zasypianiu. Dlatego za optymalną ilość światła przyjmuje się wartość 300 Lx, a natężenie – między 3000 a 4500 Kelwinów.

 

Dziecięce lampy sufitowe nie tylko zapewniają odpowiednie oświetlenie, ale pomagają w tworzeniu przyjemnego klimatu. Modele z kolorowym abażurem lub motywami zwierzęcymi czy bajkowymi to idealne rozwiązanie dla dzieci, które lubią intensywne wzory i kolory. W zależności od preferencji można wybrać lampę z jednym lub kilkoma punktami światła, które stworzą interesujący efekt wizualny. Świetnie prezentować się będą np. żyrandole do pokoju dziecięcego

 

Jako oświetlenie główne doskonale sprawdzą się także lampy wiszące. Do pokoju dziecka, który jest przestrzenią pełną barw i fantazji, warto wybrać lampę o ciekawej formie lub kolorze, która będzie stanowić dodatkową ozdobę. Doskonałym, a zarazem uniwersalnym przykładem, będą proste i minimalistyczne modele z regulacją każdego punktu światła, które z pewnością docenią nastolatki.

 

Coraz częściej stosuje się reflektory punktowe, rozmieszczone na całej długości sufitu. Lampy typu track-light, które można ustawić pod różnym kątem, precyzyjnie doświetlają określone obszary pomieszczenia. To znakomita propozycja, zwłaszcza dla starszych dzieci, które już więcej czasu poświęcają na naukę.

 

Przeczytaj więcej:

Pamiętaj o dodatkowym oświetleniu w pokoju dziecka

Lampy punktowe to wspaniały sposób na uroczą dekorację do pokoju dziecka. Mogą służyć zarówno jako funkcjonalne źródło światła, jak i element dekoracyjny, nadający stylu i charakteru pomieszczeniu.

 

Wystarczy zwrócić uwagę plafony ścienne. Po pierwsze zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu można je umieścić nad łóżkiem czy obok biurka. Po drugie – plafony dają rozproszone światło, które nie będzie drażniło zmęczonych oczu. To idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy pragną stworzyć przytulne i bezpieczne miejsce dla swojej pociechy. Dzieciom w wieku przedszkolnym spodobają się lampy w kształcie zwierząt lub ulubionej postaci z bajki. Z kolei starsze pociechy mogą zainteresować się lampami w formie liter lub cyfr, które pomogą im w nauce czytania i pisania.

 

Ciekawą propozycją będą także kinkiety z regulacją kąta padania światła. Przydają się do wieczornego czytania książki w łóżku, doświetlenia plakatu umieszczonego na ścianie lub innego elementu wystroju pokoju. Dużą popularnością cieszą się kinkiety w kształcie serca i proste konstrukcje z wielokolorowym abażurem z motywem samochodowym.

 

W pokoju dziecka nie może zabraknąć lampek biurkowych. Maluchy z pewnością ucieszą się z kolorowych lampek w kształcie słonia, kotka lub królika. Starszakom do rozwiązywania zadań domowych przyda się z kolei lampa biurkowa wyposażona w moduł LED o neutralnej i przyjemnej barwie 4000 K.

Białe lampy w pokoju dziecka
Białe lampy w pokoju dziecka - aranżacja

Stwórz przyjemny klimat dzięki dekoracyjnym lampom dziecięcym

Odpowiednie ustawienie oświetlenia pozwala dzieciom bawić się, uczyć, odpoczywać, spać i spędzać czas z rówieśnikami. Dziecko powinno czuć się w swoim pokoju w pełni bezpiecznie od najmłodszych lat, zarówno w dzień, jak i w nocy. Maluchy bardzo często boją się ciemności. Dlatego tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju lampy dekoracyjne, których zadaniem jest zapewnienie dziecku aury wyciszenia i zaufania.

 

Do odstraszania upiorów najlepsze będą lampki nocne z czujnikiem ruchu. Większość modeli zasilana jest bateriami, dzięki czemu można je dowolnie przenosić z miejsca na miejsce. Lampki projekcyjne to kolejna propozycja przygotowana z myślą o najmłodszych. Prezentowane na ścianie lub suficie motywy gwiezdnego nieba wprowadzają malucha w błogi nastrój i ułatwiają zasypianie. Warto jeszcze wspomnieć o girlandach – dekoracyjnych kulach emitujących ciepłe stonowane światło. Rozmieszczone w dowolnym miejscu odmieniają oblicze każdego pokoju dziecięcego, wprowadzając do niego przyjemny nastrój.

Aranżacja oświetlenia w pokoju dziecka – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Lampy dziecięce muszą być bezpieczne w użytkowaniu i spełniać określone standardy jakościowe. Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas wyboru oświetlenia do pokoju dziecka?

  • Konstrukcja – dla maluszków najbezpieczniejsze będą lampy z okrągłymi krawędziami lub miękkimi elementami. Dzięki temu nie dojdzie do skaleczenia lub innych obrażeń mechanicznych u dziecka.
  • Materiały – lampy powinny być wykonane z nietoksycznych tworzyw, a wszystkie elementy ściśle do siebie pasować, aby nie doszło do porażenia prądem.
  • Żarówka – zbyt wysoka moc może spowodować przegrzanie materiału i doprowadzić do pożaru.
  • Certyfikaty – czyli dokumenty potwierdzające, że wybrany model lampy został przetestowany i nadaje się do codziennego korzystania.

 

 

 

Kategorie:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta