Odpowiednio dobrane lampy przy wejściu do domu nie tylko ułatwiają wieczorne powroty i zwiększają bezpieczeństwo, ale także wpływają na estetykę zewnętrzną domu. Dowiedz się, jakie oświetlenie warto zamontować przy drzwiach wejściowych, by zyskać niepowtarzalny charakter i niezbędną funkcjonalność.
Dla wielu prawidłowe oświetlenie posesji to zadanie zdecydowanie trudniejsze od doboru lamp do domu, wymagające uwzględnienia większej ilości czynników, w tym niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mając na uwadze często wymagającą pogodę, oświetlenie zewnętrzne musi charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością. Dlatego w tym przypadku rekomendujemy modele lamp wykonane z materiałów odpornych na korozję, takich jak stal nierdzewna, czy aluminium.
Kolejnym istotnym aspektem jest klasa szczelności IP, która określa stopień ochrony przed pyłem i wodą. Dla lamp zewnętrznych zalecana jest klasa co najmniej IP44, co oznacza ochronę przed rozbryzgami wody i ciałami stałymi większymi niż 1 mm. Jeśli lampy nie będą chronione żadnym daszkiem, np. nad drzwiami wejściowymi, należy wybierać modele o klasie IP65 lub wyższej.
Pamiętaj o aspektach estetycznych. Lampy przed wejście do domu powinny komponować się z architekturą budynku i ogrodu, tworząc spójną całość. Rozważ zastosowanie źródeł światła o barwie ciepłej, jeśli chcesz wykreować relaksujący klimat lub barwie neutralnej w przypadku, gdy zależy Ci na świetle zbliżonym do dziennego. Postaw na energooszczędne żarówki LED, które pozwolą ograniczyć koszty za prąd do minimum.
By odpowiednio oświetlić drzwi wejściowe do domu, w pierwszym kroku należy zastanowić się nad rodzajem oświetlenia. Pamiętaj, że musi ono zapewniać praktyczność i bezpieczeństwo przy jednocześnie nienagannej formie. W tym kontekście świetnym rozwiązaniem okazują się lampy ścienne, czyli popularne kinkiety, najczęściej montowane po obu stronach drzwi wejściowych. Dzięki temu możesz uzyskać równomiernie rozproszone światło, które wyeliminuje cienie i zapewni wymaganą widoczność. Dobrym wyborem będzie też pojedynczy podłużny kinkiet zamontowany nad drzwiami.
Kolejnym dobrym wyborem są lampy elewacyjne, które możesz zamontować podobnie jak kinkiety, bezpośrednio nad drzwiami wejściowymi. Ich dużą zaletę stanowi nowoczesny design, który doskonale spisze się w przypadku nowoczesnych posesji. Pamiętaj w takim wypadku, by zwrócić uwagę na parametry świetlne konkretnego modelu – wiele z nich oferuje dużą moc, odpowiednią do oświetlania większych przestrzeni, np. wjazdów do garażu, czy dużych części elewacji.
Zadaszenie drzwi wejściowych rozwiązuje wiele problemów. W kwestii oświetlenia pozwala nam przede wszystkim na montaż lamp o niższej klasie szczelności – w takim przypadku w większości zastosowań w zupełności wystarczające będą lampy z IP44. To z kolei pozwoli Ci bardziej skupić się na aspektach estetycznych i funkcjonalnych, dając w obu tych kwestiach zdecydowanie szerszy wybór.
W przypadku większych dystansów między bramą posesji a wejściem do domu samo oświetlenie drzwi zwykle nie wystarczy. Najpopularniejszym rozwiązaniem w kwestii oświetlenia ścieżek ogrodowych są słupki i latarnie, które możemy rozmieścić wzdłuż nich. O tym, który spośród tych dwóch rodzajów powinieneś wybrać, decydować powinna przede wszystkim długość chodnika – latarnie, ze względu na wysokość 150 mm i więcej, lepiej sprawdzą się w przypadku dłuższych dróg i wyższych domów.
W zależności od modelu możemy zdecydować się na słupek z grotem ziemnym lub mrozoodpornym fundamentem. Pierwsze z nich wyróżnia przede wszystkim bardzo łatwy montaż w miękkim podłożu i możliwość łatwej zmiany ustawienia kosztem mniejszej stabilności. Lampy z fundamentem są natomiast lepszym rozwiązaniem w przypadku cięższych i większych modeli, które wymagają montażu na stałe.
W przypadku oświetlenia zewnętrznego warto rozważyć maksymalnie ekologiczne opcje, które pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd. Do takich rozwiązań należą bez wątpienia lampy solarne zasilane za pomocą energii słonecznej, pobieranej poprzez niewielkie panele. W kategorii tej znaleźć możemy wszystkie wymienione wcześniej rodzaje lamp – od kinkietów i lamp elewacyjnych, aż po słupki, latarnie i kule ogrodowe.
Dzięki zastosowaniu wysokowydajnych żarówek LED, potrzebujących minimalnej ilości energii, są one w stanie zapewnić idealne warunki świetlne przez całą noc. Wiele takich modeli posiada dodatkowe miejsce na baterie lub stałe podłączenie do instalacji elektrycznej, likwidując potencjalny problem braku światła podczas dni bez słońca.
Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci wybrać idealne lampy do oświetlenia wejścia do domu. W przypadku problemów z doborem lub dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy zaproponują Ci rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.