Stworzenie przytulnej atmosfery w salonie to prawdziwa sztuka – a jedną z jej składowych jest oczywiście odpowiednie oświetlenie. Strumień światła właściwie skierowany w stronę ściany, którą chcemy podkreślić, pozwala nadać wnętrzu niezwykłej głębi i charakteru. Czytaj dalej, by odkryć tajniki technik, które pozwolą Ci osiągnąć taki efekt w Twoim pokoju dziennym.
W aranżacjach, przygotowywanych przez profesjonalnych dekoratorów wnętrz, podświetlenie ścian wykorzystywane jest jako narzędzie do wpływania na percepcję i atmosferę pomieszczeń. Sposób, w jaki światło odbija się od nich, potrafi zmienić charakter konkretnej przestrzeni – w naszym przypadku salonu – dodając mu głębi i ciepła lub wprost przeciwnie – chłodnej elegancji.
Głównym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, chcąc osiągnąć któryś z opisanych efektów, jest barwa świetlna lampy oraz jej dobór do koloru ścian. Lampy z żarówkami LED o barwie ciepłej, w granicach 2700-3000K, podkreślą pięknie czerwień, pomarańcz, czy odcienie brązu. Naturalna barwa 4000K dobrze spisze się natomiast w przypadku kolorów pastelowych i bieli. Barwa zimna, powyżej 5000K, powinna być z kolei stosowana, gdy zależy nam na podkreśleniu konkretnych ozdób bądź oświetleniu czarnych (coraz popularniejszych) ścian.
W przypadku, gdy ściany w Twoim salonie są pomalowane na jasny kolor, warto zainwestować w oświetlenie o szerokim strumieniu świetlnym, który delikatnie rozprowadzi światło po całej powierzchni. W większości wysmakowanych aranżacji w ciemnych kolorach stosuje się z kolei punktowe lampy, które podkreślają strukturę i fakturę.
Jednym z pewników w kwestii podświetlenia ścian okażą się oczywiście kinkiety do salonu, czyli lampy ścienne montowane bezpośrednio na ich powierzchni. W zależności od swojej konstrukcji mogą oferować punktowe światło lub bardziej rozproszony strumień, będąc przy tym – dzięki designowi – pełnoprawnym elementem dekoracyjnym wnętrza.
Szukając odpowiedniego modelu lampy ściennej do swojego pokoju dziennego, ważne będzie zwrócenie uwagi na jej design. Obecnie w ofercie producentów znajdziemy modele wpisujące się w potrzeby niemal każdej przestrzeni – od wnętrz industrialnych i loftowych, przez klasykę i glamour, aż po ultranowoczesne modele wchodzące w skład najbardziej nowatorskich kolekcji. Za przykład niech posłużą nam kinkiety glamour z kolekcji MiLAGRO Aspen stanowiącej odpowiedź na potrzeby wszystkich, zakochanych w ozdobnym wzornictwie.
Nie mylicie się – oświetlenie sufitowe możemy w stu procentach efektywnie wykorzystać do podświetlenia ścian. Do wyboru dostajemy kilka opcji. Najpierw zajmiemy się oczkami sufitowymi – niewielkimi konstrukcjami montowanymi wewnątrz sufitu lub bezpośrednio na nim, które przy odpowiednim montażu będą w stanie zaproponować efektowny strumień światła wychodzący z sufitu i rozpływający się po powierzchni ściany. W ten sposób uda nam się elegancko podkreślić jej kolor i fakturę, dzięki czemu pokój dziennie nabierze jeszcze bardziej wysmakowanego charakteru.
Inną propozycję stanowią reflektory sufitowe, które w zdecydowanej większości wyposażone są w ruchome ramiona pozwalające skierować strumień światła tam, gdzie chcemy. Sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnych salonach nastawionych na minimalizm, a także niższych pokojach dziennych, w których zastosowanie większych rodzajów oświetlenia mogłoby zaburzać proporcje przestrzeni. Będą świetnym wyborem także w sytuacji, gdy zależy nam na podkreśleniu konkretnych elementów naszego salonu za pomocą światła skierowanego ku dołowi, np. w stronę obrazów, czy półek z książkami.
Ostatnim rekomendowanym przez nas rozwiązaniem są lampy wiszące, przede wszystkim te z przezroczystymi oprawkami lub podłużną, poziomą konstrukcją. Przy dokładnie przemyślanej stylizacji, ich montaż w wyższych i większych salonach może zapewnić niebywały efekt.
O tym, które spośród nich spiszą się najlepiej w Twoim salonie, zadecyduje przede wszystkim wymagana funkcjonalność, specyfika pomieszczenia oraz jego powierzchnia i wysokość. Niezależnie od wybranego rozwiązania, pamiętajmy o wyborze właściwych źródeł światła – przy ich nieprawidłowym doborze wybór nawet najpiękniejszej lampy nie zapewni nam efektu przyciągającego uwagę tak, jak tego oczekujemy.
Podkreślenie charakteru salonu poprzez doświetlenie ścian jest również możliwe przy zastosowaniu oświetlenia dodatkowego, takiego jak lampy podłogowe (stojące). Modele wyposażone w funkcję regulacji klosza możemy ustawić ku górze, by efektownie podświetlić ścianę od dołu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się też (ponownie) bardziej otwarte klosze.
Na koniec nasza propozycja, inspirowana przede wszystkim YouTuberami i TikTokerami (i to nie tylko młodego pokolenia!) korzystającymi z tego typu rozwiązań. Mamy na myśli oczywiście taśmy LED oraz ich wykorzystanie do oświetlenia ścian poprzez montaż przy suficie. Co nam to daje? Przede wszystkim możliwość wyboru dowolnej barwy światła z palety RGB, dzięki czemu z łatwością dostosujemy swój salon do aktualnych potrzeb za pomocą pilota lub dedykowanej aplikacji na smartfona. Nie możemy zapomnieć również o często spotykanych we wnętrzach instalacjach z neonów LED w niemal dowolnym kształcie.
Co jeszcze przemawia za paskami LED? Z pewnością to samo, co w przypadku innych źródeł światła z diodami luminescencyjnymi, czyli energooszczędność. Po drugie: łatwość w montażu – i to niezależnie od wysokości. Taśmy dostępne w sprzedaży możemy z łatwością przyklejać i docinać do idealnej długości. Ostatecznie za ich pomocą zaakcentowanie wszystkich detali pokoju dziennego okaże się bajecznie proste!