Często spotykane na poddaszach lub w loftach skośne sufity mogą stwarzać wyjątkową atmosferę. Prawidłowy dobór oświetlenia do tego typu przestrzeni będzie jednak wymagał od nas zrozumienia specyfiki takiego ułożenia ścian i kreatywności. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, szukając lamp do pomieszczeń ze skosami.
Nietypowe kształty i zróżnicowane kąty, które występują w pomieszczeniach ze skośnymi sufitami, zdążyły już spędzić sens z powiek niejednemu z nas – a nawet zawodowym projektantom wnętrz. Problemem w takich przestrzeniach jest mało satysfakcjonujący efekt w przypadku montażu wyłącznie tradycyjnego oświetlenia sufitowego. Lampy tego typu mogą nie być w stanie zapewnić odpowiedniego efektu rozproszenia światła lub współgrać harmonijnie z estetyką wystroju.
Dodatkowo skośne sufity najczęściej zmniejszają przestrzeń montażową. Wymusza to na nas wybór bardziej kompaktowych i ukierunkowanych źródeł światła lub lamp o kloszach jak najmniej ograniczających padający strumień. Poniżej znajdziesz porady, które pomogą Ci w doborze odpowiedniego oświetlenia.
Kluczowe znaczenie pod kątem doboru oświetlenia na skosy jest zastanowienie się nad rodzajem światła, który chcemy zastosować. Warto przemyśleć, czy potrzebujemy oświetlenia punktowego, które podkreśli określone elementy wnętrza, czy też przeciwnie, dążymy do uzyskania równomiernie rozproszonego światła, ogarniającego całą przestrzeń. W pomieszczeniach ze skośnymi sufitami często najkorzystniejsze – i najwygodniejsze – jest stosowanie lamp z możliwością regulacji kierunku świecenia, co pozwala na dokładne, optymalne ustawienie strumienia względem ścian i innych elementów architektonicznych.
W pomieszczeniach ze skosami dużą rolę odegra również moc żarówek. Lepiej unikać zbyt intensywnego strumienia, który może powodować niekorzystny efekt "olśnienia”. W kwestii barwy zalecamy trzymania się standardowego doboru: jeśli zależy Ci na maksymalnej uniwersalności, postaw na żarówki LED 4000K, a gdy Twoim priorytetem jest stworzenie przytulnej atmosfery – ciepłe źródła światła 2300-3200K lub efektowne żarówki dekoracyjne.
Pierwszym rozwiązaniem, które zaproponujemy w kontekście pomieszczeń ze skośnymi sufitami, są lampy ścienne. Oświetlenie to jest doskonałą opcją w szczególności, gdy przestrzeń montażowa na suficie jest ograniczona. Pozwalają one na efektywne wykorzystanie pionowych powierzchni, co odgrywa szczególnie ważną rolę w przypadku skosów. Zalecamy tu przede wszystkim stosowanie modeli z regulowaną oprawką, np. dostępnych w kolekcji MiLAGRO Joker.
Kinkiety możemy wykorzystać zarówno w formie dodatkowego, jak i głównego oświetlenia. W tym drugim przypadku mamy na myśli przede wszystkim pomieszczenia, w których stosunkowo duży skos sufitu uniemożliwia instalację standardowych lamp sufitowych.
Pamiętajmy, że najważniejszym czynnikiem, który musimy uwzględnić na etapie wyboru oświetlenia do pokoju ze skośnym sufitem, jest jego kąt nachylenia. W tym kontekście, poza kinkietami dobrą opcją mogą okazać lampy sufitowe w formie spotów z kilkoma oprawkami, umieszczonych na jednej podstawie. Z uwagi na to, że sufit skośny odbiera nam odrobinę przestrzeni, rekomendujemy przede wszystkim modele o mniejszej konstrukcji.
Lampy wiszące sprawdzą się z kolei przede wszystkim w większych pomieszczeniach ze skośnymi sufitami. Chcąc je zastosować, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej proporcji między lampą i przestrzenią – zbyt wystawne modele, czy żyrandole o dużej średnicy mogą skutecznie zmniejszyć wizualnie nawet stosunkowo spory metraż, jeśli ten posiada skosy. Warto też zwrócić uwagę na lampy wiszące z regulacją wysokości – w interesującym nas przypadku powinny one być zawieszone stosunkowo wysoko.
Jeśli chodzi o rozwiązania, które oferują bardziej skupione światło, możemy zdecydować się na reflektory i oświetlenie punktowe. Na ich korzyść przemawia niewielki rozmiar oraz bardzo szerokie możliwości montażowe. Jeśli natomiast zależy nam na maksymalnie dyskretnym oświetleniu, dobrym wyborem będą oczka sufitowe wpuszczane, umieszczane wewnątrz sufitu. To rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w najmniejszych pomieszczeniach ze skosami, w których każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.
W niektórych przypadkach – szczególnie w niższych pomieszczeniach – możemy całkowicie zrezygnować z oświetlenia sufitowego i zastosować zamiast niego dobrze dobrane lampy podłogowe oraz lampy stołowe. Oczywiście niekoniecznie będzie to najłatwiejsze rozwiązanie, jednak przy odrobinie wysiłku zapewni przytulny efekt. By ułatwić sobie to zadanie, zalecamy postawienie lamp o bardziej otwartej konstrukcji w dalszych częściach pomieszczenia, np. sypialni, i uzupełnianie ich stojącymi w odpowiedniej odległości od siebie bardziej punktowymi konstrukcjami.