531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Lampy do niskich pomieszczeń - jak wybrać?

Wnętrza o niskich sufitach możemy spokojnie uznać za jedne z najtrudniejszych, jeśli chodzi o wybór oświetlenia, zarówno pod kątem stricte wizualnym, jak i parametrów żarówek. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, dzięki któremu wybierzesz lampy, które nie tylko zapewnią optymalne warunki do funkcjonowania, ale także pomogą zwiększyć optycznie metraż pomieszczenia.

Jak oświetlić niskie pomieszczenia? Najważniejsze zasady

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem minimalna wysokość pomieszczeń w mieszkaniu musi wynosić co najmniej 2,5 metra, przy czym dla poddaszy dolną granicę ustalono na 2,2 metra. Wymagania te precyzuje znajdujące się w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Niestety patrząc na projekty nowobudowanych bloków deweloperskich, najczęściej przyjdzie nam mierzyć się z sufitami umieszczonymi właśnie na takiej wysokości. Według badań za zakres najbardziej komfortowy uznaje się ok. 2,7-3 metry.

 

Niskie pomieszczenia wymagają szczególnej troski pod różnym kątem. Dobierając oświetlenie, należy dokładnie rozplanować ogólny rozkład światła. Unika się ciężkich, wiszących lamp i żyrandoli, które optycznie przytłaczają pokój. Zamiast nich stawia się na mniejsze lampy lub modele o niemal płaskiej konstrukcji.

Oświetlenie LED w pomieszczeniu z niskim sufitem
Przy niskich sufitach najlepiej sprawdzi się oświetlenie o płaskiej konstrukcji

W wielu przypadkach najlepszym wyjściem w niskich pomieszczeniach jest zastosowanie oświetlenia w formie wielu różnych punktów świetlnych zamiast jednej lampy głównej. Pozwala to na lepsze rozproszenie światła – słabsze żarówki LED umieszczone w kilku sztukach na suficie dadzą zdecydowanie lepszy efekt niż jedno mocne źródło. Nie jest to oczywiście rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przypadku, dlatego zalecamy przetestowanie kilku różnych opcji.

Rodzaje lamp do niskich pomieszczeń

Jak wspomnieliśmy, lampy sufitowe do niskich pomieszczeń powinny charakteryzować się możliwe kompaktową, płaską konstrukcją. O ile modele wiszące wciąż mogą sprawdzić się w wielu przestrzeniach, tak zalecamy wybór tych o możliwie krótkich zwisach.

 

Jednym z pierwszych typów lamp, który sprawdzi się w niemal dowolnych pomieszczeniach, są plafony, czyli najbardziej płaski rodzaj oświetlenia głównego. Jeśli zależy nam na montażu mocniejszego światła o szerszym strumieniu, będą najlepszą opcją.

Plafon MiLAGRO Fabio White 23 W w niskim salonie - aranżacja
Plafony to najlepsza forma oświetlenia głównego do niskich pomieszczeń

Do najczęściej stosowanych rozwiązań przy niskich sufitach należy bez wątpienia oświetlenie punktowe. To doskonała opcja dla wszystkich, którym zależy na maksymalnie dyskretnej formie, dająca możliwość idealnego oświetlenia każdego centymetra przestrzeni. W kwestii reflektorów w nowoczesnych wnętrzach, a także tych urządzonych w estetyce industrialnej, interesującą alternatywą są szynoprzewody, które pozwalają na łatwe modyfikowanie instalacji w razie potrzeby, bez konieczności zmian w instalacji elektrycznej.

Szynoprzewód MiLAGRO Mica w niskim salonie
Równie dobrą opcję do niskich pokojów stanowią reflektory, także w formie szynoprzewodów

Lampy do niskich salonów

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, do niskich salonów rekomendujemy między innymi nowoczesne plafony LED. Lampy te mogą zapewnić nam doskonałe warunki świetlne o ile wcześniej dokładnie przeanalizujemy poszczególne parametry zastosowanych diod LED. Kwestię tę szerzej poruszymy w dalszej części poradnika.

 

Klasyczne lampy sufitowe mogą być równie dobrym wyborem, o ile ich konstrukcja nie jest przesadnie masywna. Zalecamy, by wybierać bardziej minimalistyczne modele – zbyt ozdobne lampy mogą powodować wrażenie przytłoczenia. Oczywiście zawsze dobrym wyborem będą wszelkiego typu oprawy wypuszczane (oczka).

Lampa sufitowa MiLAGRO Ultimo White 2xE27  w niskim salonie
Lampa sufitowa MiLAGRO Ultimo White 2xE27

Lampy do niskich kuchni

W kuchniach z niskimi sufitami najlepiej sprawdzą się wszelkie formy oświetlenia strefowego. Mamy tu na myśli instalacje, stworzone z opraw wpuszczanych lub reflektorów, odpowiednio rozmieszczonych nad blatem kuchennym, stołem jadalnianym oraz w pozostałych rejonach pomieszczenia. Taka instalacja sprawdzi się w niskich kuchniach zdecydowanie lepiej niż jedna lampa główna.

Szklane oczka sufitowe MiLAGRO nad blatem w kuchni
Zastosowanie niewielkich oczek sufitowych oraz podzielenie ich na strefy to jedna z najlepszych opcji do kuchni

Lampy do niskich sypialni

W niskich sypialniach doskonały efekt mogą zapewnić różne formy lamp dodatkowych. Mamy tu na myśli dyskretne kinkiety, zamontowane za wezgłowiem łóżka, czy lampy stołowe umieszczone na stolikach nocnych. W niektórych przypadkach możemy pokusić się o zastosowanie odrobinę większej lampy wiszącej lub żyrandola. Pamiętajmy jednak, by zawsze kierować się proporcjami interesującego nas modelu w stosunku do wysokości sufitu i metrażu całego pomieszczenia.

Kinkiet MiLAGRO Dani White/Gold za wezgłowiem łóżka w niskiej sypialni
Kinkiet MiLAGRO Dani White/Gold

Jak dobrać żarówkę do niskiego pomieszczenia?

Kluczem do stworzenia komfortowych warunków w niskich pomieszczeniach jest znalezienie równowagi między intensywnością światła a jego barwą. W zdecydowanej większości przypadków stosuje się w nich barwę neutralną, która optycznie powiększa pomieszczenie. Z ciepłą barwą radzimy uważać – żarówki dające zbyt żółte światło mogą tworzyć wrażenie przesadnej "duszności". Z tego względu polecamy wybierać żarówki o barwie 3200 lub 3500K, a nie 2300-3000K.

 

 

Kategorie:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta