Wysokie pomieszczenia to przestrzeń z potencjałem, w której odpowiednio dobrane oświetlenie może doskonale podkreślić charakter wnętrza. Sprawdź, jakie lampy najlepiej się w nich sprawdzą.
W Polsce pomieszczenia uznaje się za wysokie, gdy ich sufity przekraczają standardową wysokość 2,5 metra, osiągając często 3 metry lub więcej. Dotyczy różnych typów wnętrz, szczególnie tych o unikalnej architekturze. W domach parterowych z poddaszem wysokie sufity pozwalają na ekspozycję drewnianej więźby dachowej, co dodaje wnętrzom charakteru i przestronności. Podobny efekt uzyskujemy w domach piętrowych, w których salon ma wysokość dwóch kondygnacji, często z antresolą, która może pełnić funkcję biblioteczki lub otwartego gabinetu. Wysokie pomieszczenia znajdziemy także w nowoczesnych domach parterowych z płaskim dachem.
W wysokich wnętrzach dobrze dobrane oświetlenie zapewni komfort korzystania z pomieszczenia, a w zależności od wybranego modelu, może stać się także przyciągającą wzrok dekoracją. Oto kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze lamp do takich miejsc:
Dość oczywistym wyborem do wysokich pomieszczeń są lampy wiszące. Wiele modeli dzięki regulacji długości bardzo dobrze dopasowuje się do konkretnej wysokości pomieszczenia. W nowoczesnych salonach doskonale sprawdzają się lampy wiszące o minimalistycznym designie – przykładowo modele z dużym abażurem, które doskonale skupiają światło i przyciągają uwagę gości.
Do jadalni polecane są lampy z kilkoma kloszami rozmieszczonymi nad stołem, tworzące przytulną atmosferę podczas posiłków. W przestronnych holach lub wysokich korytarzach świetnie sprawdzą się lampy typu „pająk” z rozgałęzionymi ramionami, które efektownie rozpraszają światło, nadając wnętrzu wyrazistego charakteru. Natomiast do wysokich klatek schodowych warto wybrać lampy wiszące z długim zawiesiem. Umieszczone na różnych poziomach tworzą efektowną kaskadę światła, która podkreśli wysokość pomieszczenia.
Absolutnym hitem do wysokich pomieszczeń są lampy kaskadowe. Pozwalają one na regulację wysokości poszczególnych kloszy, a co za tym idzie – tworzenie atrakcyjnych wizualnie aranżacji. Tego typu oświetlenie idealnie wypełnia przestrzeń, tworząc spektakularny „wodospad” światła od sufitu aż po podłogę. Efekt zależy od tego, na jakie modele postawimy. Lampy kaskadowe o okrągłych kloszach nadają się jako główne oświetlenie, natomiast wąskie tuby skupiają światło w dół, dzięki czemu sprawdzają się jako światło strefowe.
Żyrandole to kwintesencja elegancji, szczególnie w wysokich pomieszczeniach, gdzie mogą w pełni rozwinąć swój dekoracyjny potencjał. W przestronnych holach czy recepcjach hotelowych spektakularne kryształowe żyrandole stają się centralnym punktem aranżacji, który przyciąga uwagę i podkreśla luksusowy charakter wnętrz. Idealnym przykładem są żyrandole z bogato zdobionymi ramionami i kaskadami kryształów, które rozpraszają światło, tworząc niepowtarzalny efekt blasku i głębi. W wielopoziomowych przestrzeniach, takich jak dwupoziomowe salony czy otwarte klatki schodowe, sprawdzą się jako główne źródło światła, wzbudzając zachwyt każdego gościa.
Jeśli zależy Ci na połączeniu stylu i wszechstronności, postaw na lampy sufitowe z regulacją kąta padania światła. Takie modele doskonale sprawdzą się np. w salonach lub sypialniach. Dzięki nim w bardzo łatwy sposób zaaranżujesz przestrzeń według własnych potrzeb – stworzysz kącik do czytania, przestrzeń wypoczynkową lub miejsce do pracy. Na przykład, lampy typu „track light” z indywidualnie regulowanymi reflektorami pozwalają na skierowanie światła na wybrane fragmenty pomieszczenia, precyzyjnie oświetlając ściany z obrazami, sofę, stół czy biurko.
Wysokie pomieszczenia nie wykluczają zastosowania systemu szynowego, który jest doskonałym sposobem na oświetlenie dużej przestrzeni bez montażu licznych punktów świetlnych. Popularne szynoprzewody można zaadaptować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie lamp wiszących na długich przewodach zamontowanych na szynoprzewodach, które świetnie sprawdzą się w biurach i salach konferencyjnych. Można też zdecydować się na podwieszenie całego systemu szynowego na linkach, co jest szczególnie przydatne w pomieszczeniach o nietypowej wysokości sufitów np. halach spożywczych.
Ciekawym rozwiązaniem do wysokich pomieszczeń są kinkiety zamontowane zarówno na ścianach, jak i suficie. Wybór modeli o prostych, geometrycznych kształtach, rozmieszczonych na różnej wysokości pomógłby w stworzeniu imponujących efektów świetlnych. Inną propozycją jest montaż kinkietów zaraz przy schodach na górne piętro domu. Zapewni to równomiernie i delikatne oświetlenie, które wprowadzi przytulną atmosferę zwłaszcza wieczorową porą.
Dosyć nietypowym wyborem na pierwszy rzut oka mogą być lampy podłogowe. Wysokie, okazałe modele o niebanalnym designie (np. z ruchomym ramieniem) znakomicie rozświetlą i ożywią daną przestrzeń, stając się efektownym dodatkiem oświetleniowym.