Styl loftowy już od kilku dobrych lat jest jednym z najgorętszych pojęć wśród dekoratorów wnętrz oraz klientów stawiających na najnowsze trendy w wystroju. Zasługa tego tkwi przede wszystkim w prostocie, ostrych formach i maksymalnej funkcjonalności, wprost wyciągniętych ze świata przemysłu. Ten poradnik pozwoli ci poznać wszystkie tajniki związane z lampami loftowymi oraz ich doborem do konkretnych przestrzeni.
O stylu loftowym zaczęliśmy mówić, gdy wszelkiego rodzaju budynki po dawnych fabrykach, magazynach oraz innych przestrzeniach przemysłowych zaczęły być z powodzeniem adaptowane do potrzeb mieszkaniowych, hotelowych i komercyjnych. Ich charakterystyczna budowa – wysokie sufity, przestronność, surowe ściany i instalacje elektryczne często prowadzone na powierzchni – wymuszała na dekoratorach oraz mieszkańcach szukania rozwiązań w podobnej estetyce, jednak w pełni przystosowanych do potrzeb zwykłego użytkownika. W wystroju poszukiwano więc przede wszystkim prostych form i wysokiej jakości materiałów, które wpisywałyby się w podobną estetykę.
Zgodnie z powyższym lampy loftowe to konstrukcje wykonywane z metalu, funkcjonalnych tworzyw sztucznych i szkła. Klosze, często mocno eksponujące źródła światła, mogą przyjmować formę drucianych żebrowań, pięknie prezentujących się zwłaszcza z żarówkami filamentowymi. Pod względem kolorów dominują biel, miedź, czerń (sprawdź czarne lampy sufitowe i czarne lampy wiszące), szarość i odcienie beżu. Projekty inspirowane stylem vintage mogą być przyozdobione dodatkowymi elementami drewnianymi. Wszystko to bez kryształków, czy innych mocno dekoracyjnych dodatków. Loft to przede wszystkim minimalizm i maksymalna użyteczność, zamknięte w dokładnie przemyślanej estetyce.
Charakter oświetlenia loftowego czyni z nich pierwszorzędny – i dla wielu jedyny prawidłowy – wybór do wnętrz zdominowanych przez przemysłowy wystrój. Naturalna cegła, marmur, duże przeszklenia, czy ostre bryły mebli stanowią dla nich najlepsze towarzystwo, gwarantując otrzymanie aranżacji spójnej w każdym calu.
Na oświetleniu loftowym skorzystają też nowoczesne mieszkania zorientowane na minimalizm. Modele ozdobione drewnem lub neutralnymi barwami mogą przy odrobinie fantazji sprawdzić się w przestrzeniach urządzonych w stylu skandynawskim. Niektóre konstrukcje, sięgające estetyką daleko do początków ery przemysłowej, z łatwością wpiszą się zaś w gusta miłośników klimatów retro i vintage.
Pokoje dzienne stanowią idealne miejsce dla lamp loftowych. Mamy tu na myśli przede wszystkim mieszkania z wysokimi sufitami i przestrzennymi oknami, dla których lampa wisząca bądź loftowy żyrandol okażą się w większości przypadków strzałem w dziesiątkę. Niższe salony skorzystają natomiast na montażu niższych lamp loftowych sufitowych, pozbawionych długich zwisów.
Lampy podłogowe, czy kinkiety loftowe w salonach stanowią świetny wybór, jeśli zależy nam na zastosowaniu oświetlenia dodatkowego. Takie konstrukcje będą w stanie oświetlić kącik do czytania, doświetlić niewielki stolik, czy podkreślić konkretne dekoracje. Klientom, którym zależy na przyjemnym, przyciągającym uwagę efekcie wizualnym polecamy (ponownie) żarówki filamentowe o barwie ciepłej, imitujące swym wyglądem i charakterem światła klasyczne rozwiązania z żarnikami wolframowymi.
Przeglądaj – lampy loftowe do salonu
Równie dobrym pomysłem jest zastosowanie lamp loftowych w kuchniach i jadalniach, szczególnie tych z dużą ilością metalowych i marmurowych powierzchni. Dobrze dobrany model o otwartej konstrukcji i z niezbyt mocnym źródłem światła doskonale spisze się nad stołem jadalnym, kreując przyjemny, relaksujący klimat, sprzyjający spożywaniu posiłków z najbliższymi. W kreacjach uznanych dekoratorów wnętrz oświetlenie industrialne stosowane jest również nad blatami i wyspami. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie postawienie na model z półotwartym kloszem i żarówką o barwie neutralnej.
Przeglądaj - lampy loftowe do kuchni
Klimat loftowy to nie tylko chłodna funkcjonalność. Lampy w tym stylu mogą być z powodzeniem stosowane także w sypialniach, kreując uspokajającą atmosferę, przygotowującą nas do snu. Jedną z opcji mogą być lampy ścienne loftowe, zamontowane za wezgłowiem łóżka oraz większe żyrandole umieszczone w centralnej części pomieszczenia. Jako dodatkowe źródło światła mogą posłużyć nam industrialne lampki nocne, czy lampa stojąca postawiona w kącie pomieszczenia. Stosując się do tych zasad, możesz być pewien, że uzyskany efekt będzie w stu procentach zadowalający – zarówno pod kątem estetyki, jak i użyteczności.