Lampy industrialne zwane także loftowymi, inspirowane są starym oświetleniem stosowanym w halach produkcyjnych, magazynach i fabrykach, w których aż roiło się od surowych, pozbawionych ozdób materiałów. Bardzo charakterystyczne w swym wyglądzie oświetlenie wykorzystuje w swojej konstrukcji metal, szkło, druty i rury. Tego typu lampy tworzą niepowtarzalny, z niczym nie porównywalny, nieco staromodny klimat.
Lampy industrialne wiszące świetnie prezentują się na przestronnych powierzchniach, w których wysokość zdecydowanie odbiega od przyjętej normy. Zawieszone na łańcuchach, sznurach lub drutach dodadzą oryginalnego charakteru jadalni, urządzonej w minimalistycznym stylu. Czarne (lampy wiszące czarne loftowe), złote lub miedziane (sprawdź nasze lampy wiszące miedziane) świetnie współgrają z szarościami, bielą i głęboką czernią. Sprawdzają się również we wnętrzach z akcentami kolorystycznymi – turkusem, musztardową żółcią, czy brązem. Wiszące lampy industrialne świetnie łączą się z naturalnymi dodatkami. Zawieszone nad drewnianym stołem zapewnią dobre jego oświetlenie, a umiejscowione w kuchni, nadadzą jej swoistego, ciepłego klimatu.
Nadzwyczaj popularne są także industrialne lampy podłogowe. Służące głównie jako oświetlenie dodatkowe, chętnie wybierane są do sypialni i salonów. Niezwykle praktyczne, a zarazem proste w swej formie, mogą nie tylko doświetlać pomieszczenie, ale także stanowić znakomity element dekoracyjny. Lampy w kształcie reflektorów, sztalugowe czy z nietypowym abażurem będą pasować zarówno do tradycyjnych podłóg drewnianych, jak i nowoczesnych paneli czy miękkich wykładzin.
Poza typowymi lampami industrialnymi z charakterystycznymi metalowymi, postarzanymi kloszami, do grona tego typu oświetlenia zalicza się także lampy skonstruowane wyłącznie z drutu lub zakończone szklanymi kloszami. Zestawione z żarówkami w stylu Edisona oddadzą przygaszony, ciepły blask. To połączenie sprawdzi się w przestronnych salonach, przedsionkach, sypialniach i holach. Druciane lampy industrialne często wybierane są także do minimalistycznych restauracji i nowoczesnych barów, gdzie na próżno szukać ozdobnych elementów wystroju.
W niektórych pomieszczeniach stylizowanych na loftowy styl spotkać można także… odsłonięte żarówki zawieszone na specjalnym przewodzie wykończonym oprawą. Tu również wykorzystuje się dekoracyjne żarówki retro, dostępne w różnych kształtach i wielkościach.
Surowe wnętrza to najlepsze strefy do eksponowania oświetlenia loftowego. Te lampy kochają wręcz towarzystwo cegły, betonu i skóry, więc sprawdzą się na pewno w salonach, sprawiających wrażenie niedokończonych. Unoszące się ponad głowami drewniane belki to znakomite miejsca dla tego typu oświetlenia. W dużych pomieszczeniach salonowych będą efektownie prezentować się zarówno lampy industrialne stojące, jak i wiszące (np. drewniane lampy wiszące) oraz reflektory.
Lampy industrialne będą pasować również do minimalistycznej sypialni, w której główną rolę odgrywa ogromne łóżko. Tu można wybierać spośród lamp wiszących, kinkietów i oświetlenia podłogowego. We wnętrzach z akcentami kolorystycznymi odnajdą się z pewnością lampy druciane lub szklane lampy wiszące.
Oświetlenie industrialne nie jest zarezerwowane wyłącznie dla przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych. Doskonale prezentuje się także w kuchennych wnętrzach – także i tych utrzymanych w klasycznym stylu. Połączone z drewnianymi frontami lub blatami dopełni całej aranżacji, a zestawione z meblami o wysokim połysku, ukaże ich wspaniały charakter. Typowo loftowe lampy umiejscowione tuż nad kuchennym blatem nie tylko doświetlą tę przestrzeń, ale także dodadzą jej niepowtarzalnego stylu, który urzeknie niejednego gościa.