Secesja to jeden z najwspanialszych stylów, jakie narodziły się w sztuce i rzemiośle. Powstał na przełomie XIX i XX wieku i obecnie zachwyca miłośników oryginalnych dekoracji. Spośród wszystkich artykułów wnętrzarskich największym zainteresowaniem cieszą się lampy secesyjne, które idealnie sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i eleganckich pomieszczeniach. Niebanalna forma zestawiona z funkcjonalnością nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru. Poniżej podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby zakup lampy w stylu secesyjnym okazał się strzałem w dziesiątkę.
Styl secesyjny narodził się ok. 1890 roku i trwał do czasu pierwszej wojny światowej. Rozpowszechniony w 1900 roku podczas wystawy światowej w Paryżu stanowił pewnego rodzaju odpowiedź na powszechny wtedy historycyzm czy akademizm. Wkraczając na salony, bardzo szybko zdobył uznanie nie tylko we Francji, ale także w innych krajach – Niemczech, Anglii, Belgii, Hiszpanii i na ziemiach należących obecnie do Polski.
Secesja, powszechnie nazywana Art Nouveau we Francji, charakteryzowała się płynnymi, falistymi liniami, inspirowała sztuką japońską, czerpała z kultury celtyckiej i odznaczała subtelną, pastelową kolorystyką. Dominowały nurty ze świata fauny i flory, tworząc formy niemal abstrakcyjne, a ich wykonanie było niezwykle precyzyjne i dopracowane w każdym szczególe. Popularność secesji wynikała także z postępu technologicznego, dzięki któremu było możliwe tworzenie dekoracji na szeroką skalę. Dużą rolę odegrały czasopisma artystyczne, licznie wydawane w latach XIX w Europie.
Oświetlenie w stylu secesyjnym utrzymane jest w witrażowym klimacie, w którym dominuje bogata paleta barw. Lampy wyróżniają się swobodą układów kompozycyjnych, geometryczną formą i abstrakcyjną ornamentyką. Wykonane z drewna i mosiądzu wykorzystują popularne motywy przełomu XIX i XX wieku:
Taka kompozycja w połączeniu z kolorowymi szkiełkami i błyszczącymi kryształkami daje wyrazisty efekt i wprowadza do wnętrza nietuzinkową atmosferę.
Po lampy secesyjne sięgają nie tylko miłośnicy vintage-owych aranżacji. To znakomita propozycja dla wszystkich, którzy uwielbiają oryginalne rozwiązania nadające każdemu pomieszczeniu niepowtarzalnego stylu. Do najczęściej spotykanego oświetlenia secesyjnego zaliczamy żyrandole, lampy wiszące, kinkiety i lampy stołowe.
Zwracają uwagę ciekawym designem. Oprawę wykonaną z mosiądzu lub drewna w kolorze brązu pokrywają liczne zdobienia, przywołujące na myśl orientalne klimaty. To doskonała propozycja zarówno dla restauracji i barów, jak i salonów urządzonych w stylu arabskim.
Kiedyś zdobiły wnętrza pałacowe, obecnie spotykamy je w salach bankietowych i przestronnych salonach utrzymanych w duchu minionej epoki. Żyrandole najczęściej ozdobione są płaskorzeźbami z motywami roślinnymi, co połączeniu ze stylowymi kloszami nadaje wnętrzom światowej elegancji i piękna.
Wystarczy jedno spojrzenie na mosiężne kinkiety z wyjątkowo pięknie odlaną podstawą, na której czubku umieszczono szklane kosze w kształcie świecy, by przywołać dawne czasy. Idealnie sprawdzają się w długich przedpokojach i sypialniach, wprowadzając aurę tajemniczości i nostalgii.
Przyciągają odcieniami zieleni, fioletu i czerwieni, tworząc spójne kompozycje, tak charakterystyczne dla sztuki dekoracyjnej końca XIX wieku. Stołowe lampy secesyjne pełnią główne funkcje dekoracyjne, dzięki czemu stanowią także ekskluzywny prezent dla pasjonata awangardowych dodatków.