O ile oświetlenie ścienne należy do rzadziej spotykanych rozwiązań, tak wśród najlepszych dekoratorów wnętrz stanowi ono punkt obowiązkowy podczas planowania przestrzeni. Funkcjonalność i efekt wizualny, które możemy otrzymać, stosując kinkiety, są bowiem trudne do przecenienia. Sprawdź, w których pomieszczeniach osiągniesz z nimi najlepszy efekt!
Bez oświetlenia sufitowego nie obejdzie się żadne pomieszczenie. W kwestii lamp dodatkowych otrzymujemy już jednak całkiem sporą dowolność. Możemy pokusić się o lampy stojące, paski LED, czy niewielkie lampy stołowe, gotowe dostarczać dodatkowej jasności do pomieszczeń w celach zadaniowych lub estetycznych. Doskonałą alternatywę dla nich stanowią tytułowe kinkiety, czyli lampy ścienne składające się z podstawy i klosza umieszczonego bezpośrednio na niej lub specjalnym – często regulowanym – ramieniu.
W ofertach producentów oświetlenia znajdziemy kinkiety w niemal dowolnych stylach – od minimalistycznych, czy industrialnych projektów, które święcą dziś triumfy, przez bogate zdobienia glamour, aż po modele skandynawskie, vintage i boho. Nie sposób zapomnieć o kinkietach do zastosowań zewnętrznych, którym poświęcamy więcej miejsca w dalszej części wpisu.
W zależności od konkretnego modelu kinkiet może być wyposażony w miejsce na żarówkę, najczęściej z gwintem GU10, E14 lub E27, której dobór leży w kwestii kupującego, bądź posiadać firmowe źródło światła LED o określonych parametrach. Drugie z wymienionych rozwiązań stanowi domenę przede wszystkim najbardziej nowoczesnych projektów, takich jak kolekcja MiLAGRO Shine.
Jednym z najbardziej naturalnych miejsc do montażu kinkietów są pokoje dzienne – szczególnie o dużej powierzchni – w których może występować problem niedokładnego docierania światła we wszystkie rejony pomieszczenia. W takim wypadku możemy pokusić się o zastosowanie lampy ściennej, która pozwoli nam stworzyć swój własny kącik do relaksu przy ulubionej lekturze.
Jednak kinkiety to nie tylko funkcjonalność. Lampy te mogą z równie świetnym efektem służyć jako oświetlenie dekoracyjne, np. do podświetlania gablotek, regałów, roślin, obrazów, czy rzeźb. W takich wypadkach zalecamy zastosowanie modeli o zimnej barwie światła, która uwypukli wszystkie najlepsze cechy elementów wyposażenia, na których nam zależy.
Przeglądaj - kinkiety do salonu
Światło, które zastosujemy w sypialni, powinno wprowadzać nas w stan maksymalnego odprężenia. Poza lampami sufitowymi w pomieszczeniu tym najczęściej spotykamy niewielkie lampki nocne. Zapewniają one warunki, które pomagają przygotować się do snu lub gwarantują komfort podczas czytania ulubionej książki. Doskonałą alternatywę dla nich mogą po raz kolejny stanowić kinkiety zamontowane za wezgłowiem łóżka. W takich wypadkach zalecamy ich montaż na wysokości około 75-85 cm, w zależności od natężenia strumienia świetlnego. Doskonałe wyjście stanowić będą również modele wyposażone w funkcję ściemniania. Wtedy stworzenie urzekającej aranżacji staje się – przy odrobinie własnych eksperymentów – całkowicie pewne.
Przeglądaj - kinkiety do sypialni
Podświetlenie tafli lustra to must-have w łazience każdego, komu zależy na dokładnej pielęgnacji. Poza typowymi paskami LED, z którymi możemy spotkać się w wielu aranżacjach, alternatywne – i dla wielu o wiele bardziej funkcjonalne – rozwiązanie stanowi montaż dobrze dobranego kinkietu, szczególnie z regulacją kąta padania światła. Warto wtedy zastosować model o barwie neutralnej 4000K, która zapewni doskonałe warunki do wykonania makijażu, czy golenia.
Alternatywnym miejscem dla kinkietów łazienkowych będą okolice wanny – dobrze dobrana lampa o klasie szczelności nie niższej niż IP44 i barwie ciepłej 3000K pozwoli stworzyć niepowtarzalny, relaksujący klimat.
Kinkiety stanowią doskonałą metodę oświetlenia korytarzy w mieszkaniach i domach. W ten sposób zręcznie łączymy funkcjonalność z efektem estetycznym – zwłaszcza gdy wybrany przez nas model lampy podświetla znajdujące się w ciągach obrazy, rośliny, czy komody. W penthouse’ach i domkach piętrowych lampy te mogą z powodzeniem służyć do oświetlania schodów, zastępując niewielkie punktowe LED-y montowane przy stopniach.
Kolejne miejsce do montażu kinkietów stanowią elewacje budynków. W aranżacjach stosowane są zwykle w okolicach drzwi lub blisko ogrodu, aby podkreślić piękno roślinności. W takich wypadkach zalecamy stosowanie modeli o klasie ochronności IP65 lub IP67, które będą w stanie znieść trudne warunki atmosferyczne, opady deszczu i kurz. Równie dobre rozwiązanie stanowi zastosowanie kinkietów klasy IP44 w zadaszonych miejscach, np. na tarasach. Wybór modelu o barwie ciepłej będzie wtedy zapewniał nie tylko niezbędną widoczność po zmroku, ale także kreował przytulny klimat do wieczornego, letniego wypoczynku w gronie bliskich.