W trakcie wybierania oświetlenia do łazienki to właśnie rejon lustra przysparza nam największych problemów. Lampy, które chcemy w nim zastosować, muszą być starannie dobrane pod kątem zapewnienia jak najlepszych warunków do pielęgnacji, oferując jednocześnie bezpieczeństwo i efekt estetyczny, który przykuwa wzrok. Sprawdź praktyczne naszych ekspertów, które pomogą Ci poradzić sobie z tym zadaniem.
Oświetlenie łazienkowe odpowiada nie tylko za wykreowanie przyjemnego, relaksującego klimatu, pozwalającego odprężyć się po ciężkim dniu. Gdy mówimy o lampach montowanych w okolicy luster, musimy mieć świadomość, jak bardzo będą wpływały na skuteczność wykonywania makijażu, golenia, czy innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Lustra najczęściej montowane są nad umywalkami. Zgodnie z normą PN-IEC 50364 "Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych” w takim przypadku mamy do czynienia z tzw. drugą strefą łazienkową, w której należy stosować oświetlenie o klasie szczelności minimum IPx4, wykonane w II klasie ochronności. W praktyce oznacza to, że powinniśmy stawiać na lampy pozbawione zacisku przewodu ochronnego, czyli nieposiadające części dostępnych przewodzących.
Pod kątem klasy szczelności musimy wybierać spośród modeli o IP44 lub wyższym. W przypadku, gdy chcemy oświetlić lustro, które nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej, możemy postawić na lampę z IPx1. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego poradnika o wymaganiach, jakim podlega instalacja elektryczna w łazience.
Gdy mówimy o lampach montowanych nad lustrem, najbardziej zależeć będzie nam na dokładności i niezakłamywaniu kolorów. Odpowiadać za to będą dwa parametry żarówek lub fabrycznie zamontowanych źródeł światła. Pierwszym z nich jest barwa świetlna – przyjmuje się, że powinna w tych warunkach być neutralna 4000K lub zimna 5000K. Barwa ciepła nie będzie w stanie zapewnić nam realistycznego oddania kolorów, z kolei światło powyżej 6000K będzie wchodziło już w kolor niebieski.
Kolejną rzeczą, która powinna nas zainteresować podczas czytania specyfikacji, jest współczynnik oddawania barw (CRI), wyrażany w skali 0-100, gdzie 0 oznacza światło monochromatyczne, a 100 – białe. Zalecamy też, aby wybrane źródło światła charakteryzowało się wartością strumienia na poziomie mniej-więcej 100-200 lumenów na m2.
Montując lampy do łazienki nad lustrem, powinniśmy przede wszystkim unikać niesymetrycznego rozmieszczenia. W przypadku, gdy stosujemy dwie lampy po bokach – np. kinkiety lub lampy wiszące – ich nierównomierne ułożenie będzie powodowało powstawanie cieni.
Wąskie i wysokie lustra najlepiej oświetlić z dwóch stron, montując dwa te same źródła światła, takie jak wspomniane kinkiety, lub paski LED. Szersze tafle powinno się z kolei oświetlać od góry, przykładowo za pomocą podłużnych lub punktowych lamp wiszących. W tym przypadku najlepszy efekt osiągniemy, montując je około 20 cm powyżej głowy. Lustra okrągłe mogą być oświetlane w dowolny sposób – w większości aranżacji królują jednak zdecydowanie taśmy LED, które okalają całą taflę.
Pierwszą naszą propozycję do oświetlenia luster stanowią wspominane wcześniej kinkiety łazienkowe. W zależności od kształtu i wymiarów lustra możemy pokusić się o ich zastosowanie po bokach lub nad taflą. W tym drugim przypadku świetnie odnajdą się przede wszystkim podłużne modele – doskonały przykład takiego rozwiązania stanowią lampy ścienne, wchodzące w skład linii MiLAGRO Shine.
Za oświetlenie powierzchni lustra w łazience mogą nam z powodzeniem posłużyć dowolne kinkiety z IP44. Duża popularność tego rodzaju lamp przekłada się na dostępność modeli w niemal wszystkich stylach – od klasycznego, przez lampy nowoczesne i minimalistyczne, aż po lampy loftowe, skandynawskie, czy pełne przepychu glamour.
W kwestii oświetlenia sufitowego, które możemy zastosować nad lustrem, mamy trzy opcje: lampy wiszące, niskie lampy sufitowe oraz oprawy oczkowe. W przypadku pierwszych z nich warto zainteresować się w szczególności modelami wyposażonymi w regulowane zwisy, które pozwolą nam idealnie dostosować odległość opraw od lustra. Najczęściej w aranżacjach wnętrz stosuje się modele o podłużnym kształcie, jednak równie dobry efekt możemy uzyskać, stosując lampę z kilkoma słupkowymi oprawami.
W niższych i mniejszych łazienkach warto zastosować klasyczne lampy sufitowe, plafony lub oczka sufitowe. Wybierając tego rodzaju rozwiązanie, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kąt padania strumienia świetlnego oraz wybór mocniejszych żarówek ze względu na ich większą odległość od powierzchni lustra.
W designerskich, nowoczesnych wnętrzach za oświetlenie luster służą często paski i taśmy LED montowane pod taflą. Istotnie, osiągany w ten sposób efekt estetyczny przyciąga uwagę jak nic innego – należy jednak pamiętać, że do zapewnienia pełnej funkcjonalności konieczne będzie dokładne przemyślenie tego typu aranżacji. Parametry techniczne oraz sposób montażu muszą być dobrane w taki sposób, by zapewniały dokładne światło, co nie w każdym przypadku będzie łatwe.
Dużą zaletę wielu taśm i pasków LED stanowi możliwość dostosowania koloru i barwy światła. Za pomocą pilota będziemy mogli więc zdecydować, czy w danej chwili zależy nam na neutralnym, dokładnym oświetleniu np. do wykonania makijażu, czy wyłącznie uzyskaniu konkretnego efektu wizualnego.