531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Instalacja elektryczna w łazience - strefy ochronne i wymagania

Dla nas miejsce codziennej rutyny, wypoczynku i relaksu, dla elektryków pomieszczenie, w którym z prądem należy uważać najbardziej. Łazienka to zdecydowanie najtrudniejsze i najbardziej wymagające pod względem norm miejsce, w którym zachowanie wszelkich standardów jest kwestią pierwszorzędną. Wskazówki co do osprzętu i tzw. stref ochronnych, których wymogi należy bezwzględnie przestrzegać, znajdziesz poniżej.

Prąd w łazience, czyli niebezpieczeństwo na każdym kroku

Bynajmniej nie mamy zamiaru nikogo straszyć. Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę na konieczność zachowania wszystkich norm technicznych, związanych z montażem lamp, osprzętu i urządzeń elektrycznych w tym pomieszczeniu. Możliwość poważnego zwarcia, prowadzącego nawet do pożaru czy porażenia w łazience, wymaga od projektanta i instalatora takiego doboru rozwiązań, by w jak najskuteczniejszy sposób zminimalizować to ryzyko.

 

Warunki, którym muszą podlegać instalacje elektryczne w łazience, szczegółowo określa norma PN-IEC 50364 “Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”. Dokument ten informuje nas m.in. o wymaganych środkach ochrony w poszczególnych częściach łazienki (nazywanych dalej strefami), determinujących dobór i możliwość montażu oświetlenia, gniazd i wykorzystywania określonego sprzętu. I to właśnie objaśnieniem stref zajmiemy się w pierwszej kolejności.

 

Przed przystąpieniem do lektury zalecamy zapoznanie się z naszym artykułem, poświęconym klasom ochronności i szczelności lamp. Ich znajomość zdecydowanie ułatwi odbiór całości i pomoże dobrać najbezpieczniejsze rozwiązania.

 

Polecane lampy łazienkowe

 

Zobacz więcej

 

Nowość
Nowość

Plafon

Plafon QUADRO BLACK 38W
235,00
Nowość

Plafon

Plafon QUADRO GOLD 38W
235,00

Plafon

Plafon FABIO BLACK 23W
138,01

Strefy ochronne w łazienkach

Przytoczona wyżej norma wyróżnia cztery strefy ochronne:

 

  • Strefa 0

Dotyczy bezpośrednio wnętrza wanny lub brodzika. Dopuszcza się w niej stosowanie urządzeń, zasilanych napięciem przemiennym 12 V lub stałym 30 V, takich jak np. oświetlenie LED czy dysze do hydromasażu. Ich źródło zasilania powinno znajdować się poza strefą. Cały znajdujący się w niej osprzęt musi być wykonany w klasie ochronności minimum IPx7.

 

  • Strefa I

Mierzona 60 cm od krawędzi wanny, brodzika lub kabiny prysznicowej, do wysokości 2,25 m od poziomu podłogi. W strefie tej można stosować podłączone na stałe podgrzewacze wody, wentylatory, oświetlenie i urządzenia zasilane napięciem 24 V prądu przemiennego lub 60 V prądu stałego. Zabrania się montażu jakichkolwiek gniazd. Stopień ochrony urządzeń, montowanych w jej obrębie, nie może być niższy niż IPx5.

 

  • Strefa II

Przebiega 60 cm od granicy strefy I do wysokości poziomej 2,25 m od poziomu podłogi. Dopuszczalne jest stosowanie urządzeń, takich jak w strefie I. Wymagana klasa szczelności to minimum IPx4. Wszystkie oprawy oświetleniowe muszą być wykonane w II klasie ochronności. Normy pozwalają na montaż specjalnych gniazd, wyposażonych w transformatory separacyjne o niskim napięciu, umożliwiające podłączenie golarki i innych sprzętów, niewymagających zasilania napięciem 230 V. W praktyce rozwiązanie to jest rzadko stosowane w polskim budownictwie.

 

  • Strefa III

Strefa III mierzona jest 2,40 m od płaszczyzny strefy II i 2,25 m od poziomu podłogi. Należy stosować możliwie jak najwyższy stopień szczelności, nigdy niższy, niż IPx1. W strefie tej może być zainstalowany podgrzewacz wody, pralka, grzejnik ścienny i oprawy oświetleniowe, wykonane w II klasie ochronności, a także łączniki oświetlenia i gniazda wtyczkowe z bolcem i IP44.
 

Instalacja elektryczna w łazience – wymogi i zalecenia

O czym jeszcze należy pamiętać? W strefach 0-II zabrania się montażu wszelkiego rodzaju gniazd, łączników oświetleniowych i puszek łączeniowych. Konieczne jest, by każdy obwód gniazdowy i oświetleniowy zabezpieczony był wyłącznikiem różnicowoprądowym o prądzie zadziałania 30 mA.

 

Obowiązkiem projektanta i elektryka jest również wykonanie połączeń wyrównawczych, łączących ze sobą wszystkie części przewodzące obce poprzez przewody ochronne. Dotyczy to metalowych wanien, wszelkiego rodzaju rur, kranów i podgrzewaczy wody. Tyczy się to także zainstalowanych w podłodze grzejników, które należy przykryć metalową siatką lub blachą, by następnie wykonać połączenie wyrównawcze.

Prąd w łazience potrzebny od zaraz? Postaw na fachowców

Z prądem nie ma żartów, o czym wszyscy doskonale wiemy dzięki swym rodzicom i dziadkom, powtarzającym to stwierdzenie niczym mantrę lub własnym przykrym doświadczeniom. Dlatego też, zdecydowanie odradzamy samodzielne wykonywanie instalacji elektrycznych – zwłaszcza jeśli chodzi o łazienkę. Postawienie na dobrego projektanta i profesjonalny zespół monterów daje nam gwarancję zachowania bezpieczeństwa, którego w przypadku prądu zabraknąć nie może.

 

 

Kategorie:

Zobacz również:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta