Styl góralski jest charakterystyczny nie tylko pod względem wystroju wnętrz, ale także doboru dodatków. Ciepłe i przytulne wnętrza wypełnione wspaniałymi tradycjami, nawiązują do ludowych opowieści i ściśle powiązane są z naturą. Najczęściej wykorzystywane w tego typu aranżacjach barwy to podstawowe kolory ziemi, czyli brąz, beż i biel. W elementach uzupełniających spotkać można najczęściej ciemną zieleń, klasyczną czerń, słoneczną żółć i mocną czerwień. Oświetlenie nawiązujące do tego stylu jest proste i nie posiada zbyt fantazyjnej formy, choć wykorzystuje misternie zdobione, ręcznie tworzone elementy dekoracyjne.
Największe pomieszczenia w góralskich chatach oświetlane są zazwyczaj wieloma rodzajami lamp, jednak w centralnym punkcie z reguły wisi metalowa lub drewniana lampa wisząca. Jej ramiona zawieszone najczęściej na łańcuchu zakończone są szklanymi lub ceramicznymi kloszami przypominającymi lampy naftowe, lampiony i świeczniki. Nierzadko tego typu oświetlenie wykorzystuje także żarówki przypominające świece. Do doświetlenia masywnych, drewnianych przestrzeni górale często używają prostych plafonów sufitowych. Oddające lekkie światło, tworzą przyjemną, domową atmosferę.
Bardzo charakterystyczne i nawiązujące do lokalnych tradycji góralskie żyrandole najczęściej montuje się w ogromnych w salonach, jadalniach i salach kominkowych. Drewniane żyrandole z prostymi abażurami i wieloramienne oświetlenie z kutego metalu, to najchętniej stosowane lampy w pomieszczeniach nawiązujących do góralskich obyczajów. Tu czasami spotkać można także konstrukcje oparte na drewnianym lub metalowym kole.
W domach góralskich do oświetlenia licznych zakamarków używa się także bardzo oryginalnych kinkietów. Wykonane głównie z drewna, metalu i tkanin z górskimi motywami, nawiązują do miejscowych obrzędów i regionalnych wzorów. Tego typu oświetlenie sprawdza się zdecydowanie w miejscach lub sytuacjach, w których niewymagane jest mocne światło górne.
W pokojach wypoczynkowych bardzo często ustawiane są małe, stylizowane lampki. Pomocne szczególnie wieczorem i w nocy, oddają przyjemne, delikatne światło otulone tkaninowym lub szklanym kloszem. Proste w konstrukcji (najczęściej drewniana podstawa i klosz), a zarazem funkcjonalne sprawdzą się także na kuchennym stole i komodzie w salonie lub przedsionku.
Lampy nawiązujące do motywów regionalnych to także bardzo efektowne oświetlenie dekoracyjne. Doskonale sprawdzi się nie tylko w domach, ale i hotelach, kawiarniach, czy restauracjach, których właściciele chcą wiernie odtworzyć wyjątkowy klimat górskich chatek i wprowadzić do wnętrz niebanalną atmosferę.