531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Parametry plafonów, które musisz znać przed zakupem

Gdy zależy nam na jak zachowaniu jak największej ilości przestrzeni, plafoniery okazują się jednym z najlepszych możliwych wyborów. Ten dyskretny rodzaj lamp jest w stanie stworzyć idealne warunki oświetleniowe, sprawdzając się wszędzie tam, gdzie klasyczne modele wiszące, czy żyrandole nie pasowałyby pod kątem estetyki. Które z ich parametrów musisz znać przed zakupem? Podpowiadamy!

Plafony, czyli sposób na efektowne oświetlenie sufitowe

Plafony stanowią – zaraz obok oczek sufitowych – najbardziej uniwersalny rodzaj lamp. I o ile przez długi czas spotykaliśmy je głównie w przestrzeniach publicznych, poczekalniach, na korytarzach, czy w sklepach, tak w ostatnich latach stały się jednym z najpopularniejszych rodzajów domowego oświetlenia sufitowego występującym w różnych stylach.

 

Powodów nie trzeba szukać daleko – niska konstrukcja sprawia, że zajmują minimalną ilość przestrzeni, tak cenną zwłaszcza w przypadku niewielkich pomieszczeń i w minimalistycznych mieszkaniach. Prawidłowo wyprofilowany klosz w dobrych modelach odwdzięczy nam się emisją szerokiego strumienia, gotowego rozświetlić przestrzeń bez tworzenia mocno zacienionych stref.

Plafon MiLAGRO Quadro Black w aranżacji w salonie
Plafon MiLAGRO Quadro Black w aranżacji w salonie

Pod kątem zastosowania w konkretnych pomieszczeniach trudno doszukiwać się w plafonach ograniczeń. Lampy te odnajdą się w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecięcych, a także kuchniach, jadalniach oraz – przy wyborze modelu o odpowiedniej klasie IP – łazienkach (sprawdź plafony do łazienki). Plafoniery mogą ponadto z powodzeniem służyć jako mniej oczywista alternatywa dla kinkietów, jako oświetlenie dodatkowe lub ozdobne. Kwestią, która najmocniej wpłynie na stworzenie pożądanych przez nas warunków, będą rzecz jasna ich parametry techniczne.

Rodzaje źródeł światła w plafonach

Większość plafonier wyposażana jest w zintegrowane, niewymienne źródła światła LED o konkretnej barwie świetlnej i wartości strumienia. Zrzuca to z naszych barków potrzebę ich samodzielnego doboru, jednak należy pamiętać, by poddać je dalszej analizie przed zakupem. Najważniejsze spośród parametrów plafonów LED omawiamy w dalszej części poradnika.

Plafony MiLAGRO Tokyo Gold ze zintegrowanym źródłem światła LED
Plafony MiLAGRO Tokyo Gold ze zintegrowanym źródłem światła LED

Drugie, mniej popularne rozwiązanie, stanowią plafony bez źródeł światła, najczęściej z gwintem wkręcanym E14 lub E27 bądź gwintem na wcisk GU10. W tym przypadku o wybór żarówki będziemy musieli zatroszczyć się sami.

Barwa światła w plafonach – jaką wybrać?

Chcąc w uproszczeniu zdefiniować barwę świetlną, możemy powiedzieć, że jest to subiektywne wrażenie koloru emitowanego źródła światła. W plafonach LED wyróżniamy jej trzy rodzaje – ciepłą, neutralną i zimną. Pierwsza z nich charakteryzuje się lekko żółtym światłem, które oddziałuje na nas w sposób relaksujący i uspokajający. Takie plafoniery stosuje się przede wszystkim w sypialniach, salonach i łazienkach, a więc wszędzie tam, gdzie zależy nam na złapaniu oddechu po ciężkim dniu.

 

Plafony LED o barwie neutralnej będą z kolei emitowały światło zbliżone do dziennego. Jest ono wyjątkowo przyjemne dla oczu, zapewnia naturalne odwzorowanie barw i nie wywołuje senności. Dzięki temu lampy te perfekcyjnie odnajdują się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, zwłaszcza w gabinetach, czy przestrzeniach biurowych. Jeśli nie mamy pewności, co wybrać, będą one najlepszą możliwą opcją.

Plafon MiLAGRO Astro Black z LED-ami o barwie neutralnej w salonie
Plafon MiLAGRO Astro Black z LED-ami o barwie neutralnej w salonie

Plafoniery wyposażone w LED-y o barwie zimnej są już zdecydowanie rzadziej stosowanym rozwiązaniem w przestrzeniach domowych. Światło to działa mocno pobudzająco i nie przekłamuje kolorów otoczenia, dlatego często stosowane jest w miejscach wykonywania czynności wymagających maksymalnego skupienia. W mieszkaniach najczęściej wykorzystuje się je w celach dekoracyjnych, do podświetlania gablot, biblioteczek, regałów, czy rzeźb.

Moc i strumień świetlny plafonów

Jak wskazaliśmy, większość sprzedawanych dziś plafonów wyposaża się w żarówki LED. W odróżnieniu od standardowych żarówek dobiera się je nie na podstawie mocy, a strumienia świetlnego. Wynika to ze specyfiki działania diod elektroluminescencyjnych, w których ilość lumenów, przypadających na 1 W mocy, rośnie wraz z każdym kolejnym watem. Dla przykładu plafoniera LED 9 W będzie emitowała strumień ok. 860 lm, stanowiący odpowiednik lampy z żarówką wolframową 60 W.  

Plafon MiLAGRO Siena 80 W w salonie
Plafon MiLAGRO Siena 80 W, emitujący światło porównywalne z żarówką wolframową 400 W

Jeśli zależy ci na dokładniejszych informacjach dot. prawidłowego wyboru źródła światła, zachęcamy do przeczytania naszego poradnika o tym, jak dobrać moc żarówki.

Klasa szczelności IP plafonu – obowiązkowa w łazience!

Większość lamp projektowana jest z myślą o pomieszczeniach zamkniętych, w których ryzyko zalania, wysokiej wilgotności, czy zapylenia jest na niskim poziomie. Pamiętaj, że w łazienkach kwestie prawidłowego doboru lamp są regulowane na podstawie norm i przepisów – zaleca się, by oświetlenie montowane w tym pomieszczeniu posiadało klasę szczelności IP44 lub wyższą. Jeśli planujemy montaż plafoniery nad kabiną prysznicową, konieczny będzie zakup modelu o klasie co najmniej IP67.

Plafon MiLAGRO Oscar Gold w łazience
Plafon MiLAGRO Oscar Gold w aranżacji blisko kabiny prysznicowej

 

 

Kategorie:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta