Starannie zaprojektowana łazienka stanowi klucz do zapewnienia komfortu i stworzenia idealnych warunków do pielęgnacji. Pod uwagę musimy więc wziąć wszystko: od odpowiedniego rozmieszczenia wanny lub kabiny prysznicowej i mebli, przez materiały do ścian i podłóg, aż po sprzyjające relaksowi oświetlenie. Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć, planując zakup lamp łazienkowych.
Pod kątem wymagań, stawianych instalacjom elektrycznym, łazienka zajmuje szczególne miejsce. Ryzyko potencjalnego porażenia w wilgotnym lub mokrym środowisku stwarza wielokrotnie wyższe niebezpieczeństwo dla życia niż w normalnych warunkach. Z tego powodu normy techniczne zawierają szczegółowe wymagania, dotyczące stosowania urządzeń elektrycznych w tym pomieszczeniu, określone w normie PN-IEC 50364. Definiuje ona m.in. cztery strefy ochronne oraz środki ochrony, które powinny być w nich stosowane. Szczegółowo tłumaczymy je w naszym osobnym poradniku.
Sprawdź: Instalacja elektryczna w łazience – strefy ochronne i wymagania.
Wybierając lampy do łazienki, musimy upewnić się, że interesujące nas oświetlenie posiada klasę szczelności odpowiednią dla przytoczonych wyżej stref. I tak np. bezpośrednio wewnątrz wanny dopuszcza się stosowanie jedynie oświetlenia zasilanego napięciem 12 V o klasie IP minimum x7. W pierwszej strefie możemy pokusić się o zastosowanie oświetlenia 24 V o IPx5. W strefie drugiej powinny być stosowane lampy z IPx4 wykonane w II klasie szczelności. Ostatnia strefa wymaga najmniejszych środków ostrożności i IPx1. Chcąc zachować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, nie powinniśmy montować w łazienkach oświetlenia poniżej IP44.
Dobierając źródła światła do łazienki pod kątem barwy, mamy co najmniej kilka możliwości.
Osobom, które poszukują prostego i efektywnego rozwiązania, proponujemy zastosowanie żarówek o barwie neutralnej 4000K lub chłodnej 5000K w okolicy lustra. Taki wybór sprzyja skupieniu, co jest niezbędne do precyzyjnej pielęgnacji twarzy, czy dokładnego nałożenia makijażu. W kwestii oświetlenia głównego rekomendujemy źródła światła o barwie neutralnej lub ciepłej, w zależności od naszych upodobań.
Aby stworzyć jeszcze bardziej spersonalizowaną i funkcjonalną przestrzeń, warto podzielić oświetlenie łazienki na różne strefy, dostosowane do różnych potrzeb. By to uzyskać, nad lustrem możemy zastosować wcześniej wspomnianą barwę neutralną lub chłodną. W centralnym punkcie pomieszczenia niech znajdą się lampy z neutralnym źródłem światła. Ostatnią strefę, przeznaczoną do relaksu, mogą tworzyć żarówki o barwie ciepłej zastosowane np. nad wanną. W ten sposób zręcznie połączymy funkcjonalność z wyciszającą atmosferą. Warto również zwrócić uwagę na żarówki z możliwością regulacji barwy światła, które pozwolą nam z łatwością dostosować oświetlenie do obecnych potrzeb i nastroju.
Nie zapomnijmy przy tym o kolejnym istotnym parametrze, jakim jest natężenie światła. W łazienkach rekomendujemy utrzymanie go na poziomie co najmniej 600 lumenów na metr kwadratowy. Dzięki temu uzyskamy jasną przestrzeń bez nieprzyjemnego oślepiania.
Planując zakup lamp do łazienki, zacznijmy od oświetlenia sufitowego. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się oczka sufitowe. Ich zalet nie trzeba długo szukać – niewielka konstrukcja umieszczana w suficie optycznie zwiększa przestrzeń naszej łazienki i pozwala na łatwe dostarczenie światła w każdy jej rejon. Łatwy montaż oraz dostępna w wielu modelach możliwość regulacji kąt padania światła czynią z nich oczywisty wybór, który sprawdza się w łazienkach urządzonych w dowolnym stylu.
Jeśli szukamy czegoś o bardziej ozdobnym charakterze, warto rozważyć lampy sufitowe. Pod nazwą tą kryją się modele pozbawione zwisów, jednak o konstrukcji, która nadal ma przyciągać wzrok swoim designem, w przeciwieństwie do maksymalnie oszczędnych pod tym kątem oczek. Możemy zastosować bardziej rozłożystą lampę w centralnym punkcie łazienki lub zdecydować się na jeden z wielu modeli z regulowanymi oprawkami, umieszczonymi na (zazwyczaj) prostokątnej podstawie, stosując kilka sztuk w różnych sektorach pomieszczenia.
W kwestii rozwiązań dla minimalistów pozostają nam jeszcze plafony, łączące w sobie zalety lamp sufitowych i oczek wpuszczanych, stanowiąc dla nich alternatywę, która łączy oba światy. W zdecydowanej większości modeli spotkamy się z wbudowanym źródłem światła LED (sprawdź lampy LED do łazienki) o konkretnej barwie i wartości strumienia świetlnego. Plafoniery najlepiej odnajdą się w roli oświetlenia centralnego, rozświetlającego możliwie jak największą część metrażu naszej łazienki. Doskonale sprawdzą się jako oświetlenie małej łazienki.
W opracowywaniu pełnego planu oświetlenia nie można zapomnieć o dodatkowych źródłach światła, które nadadzą wnętrzu charakteru i funkcjonalności. Kinkiety, czyli niewielkie lampy ścienne, to jeden z pierwszych wyborów w tej kwestii. Możemy je zamontować nad lustrem, zapewniając optymalne warunki do makijażu, czy golenia, lub na bezpiecznej wysokości nad wanną. W tym drugim przypadku, dokładając żarówki o ciepłej barwie, uzyskamy intymny, wyjątkowo relaksujący klimat.
Innym świetnym pomysłem jest zastosowanie pasków LED. Ich zaletą jest nie tylko energooszczędność, ale także możliwość dostosowania długości, co umożliwia wykorzystanie ich w różnych miejscach. Idealnie sprawdzą się jako podświetlenie lustra, dodając nowoczesnego charakteru łazience, jednak mogą również posłużyć jako akcent dekoracyjny pod wanną, czy wokół umywalki, nadając całości zdecydowanie ekskluzywnego charakteru.
Wybierając oświetlenie dodatkowe do łazienki, pamiętajmy, że musi być ono harmonijnie połączone z oświetleniem głównym. Właściwa kombinacja różnych rodzajów lamp pozwoli nam stworzyć funkcjonalną, estetyczną przestrzeń, gotową zaspokoić wszystkie nasze potrzeby.