531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Lampy do gabinetu - jak wybrać?

Oświetlenie w gabinecie, podobnie jak cała jego aranżacja, są niezwykle ważne, gdyż mogą bezpośrednio wpływać na umiejętność skupienia, a w rezultacie efektywność pracy. Lampy do domowego biura powinny być odpowiednio dobrane i rozmieszczone, tak by stwarzały komfortowe warunki do wykonywania poszczególnych zadań. Oświetlenie w tego typu pomieszczeniach musi przede wszystkim dobrze rozświetlać daną przestrzeń, a dopiero później pełnić funkcję ozdobną. Podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu lamp gabinetowych.

Oświetlenie do gabinetu – na co zwrócić uwagę? 

Dobre oświetlenie w biurze to kwestia priorytetowa. Nie tylko w tym, do którego codziennie przychodzimy, ale także w zaaranżowanym w miejscu zamieszkania. By lampy w gabinecie domowym dobrze spełniały swoją funkcję, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto zastanowić się przede wszystkim nad:

  • rodzajem lampy,
  • typem klosza,
  • mocą i barwą oświetlenia.

Rodzaje lamp do gabinetu

W gabinetach domowych najbardziej popularne są lampy stołowe i lampy biurkowe. Dobrze rozświetlają przestrzeń na blacie i zapewniają odpowiednie warunki do pracy, nawet w mocno zaciemnionych pomieszczeniach. W minimalistycznie urządzonych gabinetach najczęściej spotkać można klasyczne lampy biurkowe z regulowaną wysokością i opcją ustawienia konta padania światła. Tego typu oświetlenie najlepiej sprawdza się w zawodach, w których wymagane jest ciągłe czytanie, pisanie czy kreślenie. Niewielkich rozmiarów lampa, nie zajmuje wiele biurkowej przestrzeni, co szczególnie ważne jest także w pracy z komputerem.

 

W najbardziej klasycznych wnętrzach odnaleźć można zazwyczaj stylizowane lampy biurowe. Nawiązujące nierzadko do minionych epok, stanowią także wspaniałą formę dekoracyjną. W tego typu aranżacjach (choć nie tylko) niektórzy wybierają także typowe lampki z kloszem. Można postawić je na biurku i stoliku, lecz dobrze odnajdą się także na komodzie oraz szafce. Pięknie ozdabiane abażury mogą stanowić oryginalną formę dekoracji gabinetu.

 

Oczywiście poza standardowymi lampami na biurko warto posiadać w swoim gabinecie także oświetlenie górne. Używane w szczególności podczas pochmurnych jesiennych i zimowych dni, zapewnia dobre rozświetlenie przestrzeni bezpośrednio wykonywanej pracy. Co ważne, dostarcza także potrzebnej energii dla dobrego funkcjonowania. W zależności od charakteru pomieszczenia można wybierać spośród lamp wiszących szklanych, klasycznych lamp sufitowych, czy też żyrandoli do gabinetu.

 

Rolę oświetlenia dodatkowego w gabinecie pełnią dobrze lampy stojące. Ustawiane zazwyczaj w rogach pomieszczenia, dają przyjemne dla oka światło i zapewniają przyjazną atmosferę, która równie ważna jest w pracy typu „home office”. A kiedy zechcemy dobrze wyeksponować dyplomy, czy certyfikaty zawieszone na ścianach, warto zainstalować galerie LED-owe. Oddające mocne, rozproszone na konkretnej części ściany światło, znakomicie przedstawi dokumenty potwierdzające dane kwalifikacje. 

 

Sprawdź klasyczne inspiracje i wybierz lampy idealne do gabinetu:

oswietlenie w gabinecie 1619888631

Lampa gabinetowa a typ klosza

Rodzaj klosza w oświetleniu gabinetowym ściśle powiązany jest z typem użytej lampy. Kiedy stosujemy tradycyjną lampę biurową z wysokim ramieniem, warto wybrać tę, która będzie dawała możliwość regulacji – zarówno w zakresie wysokości, jak i kąta padania światła. Precyzyjne nakierunkowanie światła, które zapewnia wąski klosz biurowy, jest z pewnością pomocne podczas długiego czytania i pisania (np. w trakcie sporządzania umów, regulaminów itp.), czy rysowania projektów.  

 

Dla prac, które nie wymagają bardzo precyzyjnego oświetlenia, przeznaczone są klosze nieco szersze ułożone w kształt ściętego stożka lub okręgu. Tu warto zwrócić uwagę na kolor abażura – im jaśniejszy, tym rozproszy więcej światła w swoim otoczeniu. Należy pamiętać, że tego rodzaju lampy oświetlają przestrzeń wokół klosza, a nie punktowo.

Moc i barwa światła w lampach gabinetowych

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy stosuje się najczęściej oświetlenie o barwie 4000 – 6000 K. Pierwsza wartość określająca światło białe, zapewnia kompromis między barwą ciepłą, zimną i niebieską. Chłodniejsze odcienie o wartości 6000 K, zbliżone są do światła słonecznego/dziennego, więc najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie naturalnego światła jest bardzo mało lub jego emisja jest w jakiś sposób utrudniona (np. poprzez zasłonienie okna z rażącymi promieniami słonecznymi).

 

Oświetlenie gabinetowe nie może odbijać się od monitora, oślepiać ani powodować zmęczenia oczu. Moc samej żarówki powinna być dobrana pod względem wielkości pomieszczenia, typu lampy i funkcji, jaką ma pełnić.

 

 

Kategorie:

Zobacz również:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta