Koncepcja oświetleniowa godna współczesności. Systemy oświetlenia szynowego to nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie, bez przerwy zyskujące na popularności ze względu na swą uniwersalność i elastyczność. Zarówno wśród właścicieli domów i mieszkań, jak i wszelkiego rodzaju sklepów, muzeów i biur, z których to trafiły pod nasze dachy. Co sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jakie są ich zalety i kiedy warto je stosować? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
Lampy szynowe zwane także track light za sprawą swego prostego designu znalazły miejsce w domach wszystkich fanów minimalizmu i stylu loftowego, stając się alternatywną dla standardowych lamp sufitowych. Oferują możliwość oświetlenia każdego punktu w danym pomieszczeniu przy potrzebie zastosowania tylko jednego wyprowadzenia przewodów. Tym samym, pozwalają w prosty sposób połączyć bogate żyrandole, umieszczone w centrum pomieszczenia, ze światłem w dekoracyjnych gablotkach. Dodajmy, że w razie potrzeby oświetlenie tego typu można modyfikować bez konieczności dokonywania głębokich przeróbek w instalacji elektrycznej.
Oświetlenie szynowe wymaga zastosowania specjalnych lamp, przystosowanych do tego rodzaju montażu. Pod tym względem nie mamy się jednak o co martwić – w ofercie najlepszych sklepów z pewnością znajdziemy to, czego potrzebujemy. Niezależnie od tego, czy myślimy o punktowych źródłach światła (reflektorach LED) lub płaskich panelach, czy bogato zdobionych lampach. System szynowy to możliwość personalizacji pod każdym względem.
Szyny, na których umieszczane jest nasze oświetlenie, łączone są za pomocą specjalnych łączników – m.in. prostych, narożnikowych, typu T i X i konektorów. Całość prac montażowych cechuje duża łatwość i szybkość – nie wspominając o braku potrzeby kucia sufitu w wielu miejscach po to, by doprowadzić światło w miejsce, w którym go potrzebujemy.
Dużą zaletą oświetlenia szynowego z – punktu widzenia kosztów – jest wspominana potrzeba wykonania wyłącznie jednego wyprowadzenia przewodów zasilających. Konieczność kucia ścian i tworzenia więcej niż jednego punktu z przewodami to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Na dodatek narzuca nam ono z miejsca konieczność częściowego remontu w przypadku chęci zastosowania oświetlenia sufitowego w innej części pomieszczenia, jeśli przewody nie zostały tam wcześniej doprowadzone.
Takie rozwiązanie niesie ze sobą także niewątpliwą zaletę w postaci braku “zaciemnionych” obszarów. Systemy szynowe umożliwiają dokładne oświetlenie każdego zakątka naszego salonu, sypialni lub kuchni, znacznie poprawiając funkcjonalność całości.
Możliwość dokładnego ustawienia kąta padania światła będzie dla nas zaś szczególnie istotna w przypadku tworzenia oświetlenia do wszelkiego rodzaju gablot i miejsc, w których tradycyjne oprawki punktowe nie znajdują zastosowania.
Jeszcze więcej zyskujemy w przypadku, gdy zdecydujemy się na połączenie systemu szynowego z instalacją inteligentnego domu. Możliwość sterowania pilotem lub aplikacją mobilną pozwala dowolnie zmieniać barwę i natężenie światła. Takie rozwiązanie z pewnością docenią wszyscy, którzy chcą zapewnić sobie maksymalną wygodę użytkowania.
Jak już wspomnieliśmy, systemy oświetlenia szynowego znalazły z początku bardzo szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju przestrzeniach komercyjnych i publicznych. Z uwagi na możliwość regulacji kąta padania światła oraz łatwą wymianę żarówek, uważane są za jeden z najlepszych sposobów do oświetlania gablot w muzeach i sklepach. Przestrzenie biurowe także znacznie zyskują na takim rozwiązaniu, po dobraniu źródeł światła odpowiednich do wykonywanych czynności. Na szeroką skalę montowane są również w salonach fryzjerskich, z uwagi na konieczność dostosowywania strumienia świetlnego w taki sposób, by jak najlepiej oddawało szczegóły.
Właściciele domów i mieszkań prywatnych decydują się na oświetlenie szynowe z uwagi na zdecydowane oszczędności. Pamiętajmy, że wymóg wyprowadzenia tylko jednej wiązki przewodów zasilających to niebywała zaleta, pozwalająca na znaczne ograniczenie kosztów. Minimalistyczny, industrialny sznyt, cechujący lampy montowane na szynach, coraz częściej spotykany jest w projektach domów, wykonanych przez najlepszych projektantów wnętrz.
Dokonując podziału systemów oświetlenia szynowego, wyróżniamy dwa podstawowe typy:
W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów oświetleniowych montaż i projekt systemu szynowego oświetlenia powinien zostać wykonany przez wykwalifikowanego elektryka. W procesie tym w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę kształt pomieszczenia i jego wymiary, które będą determinować rozmieszczenie szyn. Odpowiednie zaplanowanie obszarów oświetleniowych na tym etapie pozwoli uzyskać najlepsze możliwe światło.
Następnie przychodzi kolej na wybór rodzaju instalacji – wysoko- lub niskonapięciowej – oraz dobór rodzaju zasilacza. W przypadku, gdy szyny biegną od przyłącza w różnych kierunkach, montowany jest zasilacz środkowy, a w przypadku rozmieszczenia jednokierunkowego – końcowy. Kolejny krok stanowi dobór oświetlenia pod względem barwy, wartości strumienia świetlnego i designu. Od wymarzonego oświetlenia dzieli nas w tym momencie już jedynie zamontowanie opraw przy pomocy specjalnych pasków. I gotowe – możesz cieszyć się zaletami systemu oświetlenia szynowego!