531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak działają lampy z czujnikiem ruchu i gdzie warto je montować?

Każdy z nas marzy o tym, by czuć się w swoim domu całkowicie bezpiecznie i zaznać maksimum wygody w korzystaniu z absolutnie każdego urządzenia, znajdującego się w jego wyposażeniu. I lampy z czujnikiem ruchu zdecydowanie pozwalają zbliżyć się do tego ideału. Czym są, w jaki sposób działają i gdzie warto je stosować? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Lampy z czujnikiem ruchu – wygodna (r)ewolucja

Lampy z czujnikiem ruchu zostały stworzone z myślą o udoskonaleniu systemów alarmowych. Detektory ruchu miały zmaksymalizować szansę na wykrycie intruza lub złodzieja w miejscach ściśle strzeżonych, takich jak budynki rządowe, banki, pełne drogich eksponatów muzea, czy sklepy.

 

Szybki rozwój i minimalizacja wymiarów systemów wykrywania ruchu spowodowały, że urządzenia te z impetem wdarły się z czasem na rynek konsumencki. Dziś lampy na czujnik ruchu znajdują się w wyposażeniu wszystkich ceniących sobie wygodę, wynikającą z braku potrzeby korzystania z tradycyjnych wyłączników i znacznego zwiększenia bezpieczeństwa.

 

Czujniki ruchu instalowane w oprawach umożliwiają samoczynne włączenie obwodu oświetleniowego po wykryciu ruchu w strefie detekcji. Powszechnie pojawiają się w ofertach producentów lamp każdego typu – od oprawek punktowych, żyrandoli i kinkietów, po naświetlacze i wracające do łask plafony. Rozwiązanie to zagościło już na stałe w domach wielu zadowolonych klientów, pragnących podkręcić wygodę, bezpieczeństwo i energooszczędność do maksimum.

Zalety lamp na czujnik ruchu

Wygoda. To z pewnością największa zaleta dla konsumentów cechująca lampy wyposażone w czujnik ruchu. Stosując je, możemy zapomnieć o obijaniu się o meble w poszukiwaniu włącznika w nocy, czy konieczności stosowania układu kilku włączników w korytarzu.

 

Poczucie bezpieczeństwa uzyskane za sprawą oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu w szczególności docenią posiadacze domków jednorodzinnych. Z uwagi na charakter działania czujnika ruchu (który opisujemy dokładnie niżej), lampy tego rodzaju pozwalają w szybkim czasie wykryć obecność intruza na posesji. W połączeniu z systemem alarmowym otrzymujemy rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Ryzyko wykrycia jest w takim przypadku niemal pewne, co jednocześnie zmniejsza zainteresowanie złodziei posesjami wyposażonymi w lampy tego rodzaju.

 

Energooszczędność. Możliwość zaprogramowania czasu, w którym lampa ma się wyłączyć po opuszczeniu pomieszczenia, zdecydowanie zmniejsza koszty energii. W przypadku zastosowania lampy z czujnikiem ruchu i żarówką LED oszczędności wzrosną dwukrotnie. To dlatego coraz większa liczba osób decyduje się na takie rozwiązanie we wszelkiego rodzaju holach, korytarzach i wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość jego efektywnego wykorzystania.

 

lampy z czujnikiem ruchu oswietlenie zewnetrzne 1619955360

Rodzaje czujników ruchu

Czujniki ruchu stosowane w lampach dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, różniące się sposobem detekcji i charakterystyką działania:

  • czujnik podczerwieni PIR – najpowszechniej stosowany typ czujnika, aktywujący się w przypadku wykrycia źródła ciepła, emitowanego przez ludzkie ciało,
  • czujnik ultradźwiękowy – charakteryzuje się dużym zasięgiem i wysoką czułością. Emituje dźwięki o wysokiej, niesłyszalnej przez człowieka częstotliwości. Często łączony z czujnikiem podczerwieni,
  • czujnik mikrofalowy – wykrywa jedynie poruszające się obiekty. Wysyła wiązkę fal o wysokiej częstotliwości, która w przypadku odbicia się od ruchomego obiektu, włącza oświetlenie.
  • Z uwagi na bardzo dobry stosunek ceny do skuteczności w lampach najczęściej spotkamy się z czujnikami podczerwieni, na podstawie których poniżej tłumaczymy w przystępny sposób zasadę działania współpracującego z nimi oświetlenia.

Zasada działania lamp z czujnikiem ruchu

Serce lamp z czujnikiem ruchu na podczerwień pełni detektor podczerwieni (pyroelement), reagujący na zmiany cieplne, zachodzące w strefie detekcji. Wielkość tej strefy zależna jest od średnicy zastosowanej soczewki Fresnela lub lustra. Wykrycie ludzkiego ciepła skutkuje zamknięciem obwodu elektrycznego i uruchomieniem oświetlenia. Czujniki tego typu możemy regulować pod względem czułości.

 

W jaki sposób czujnik wykrywa fałszywe alarmy w postaci ruchu niepochodzącego od człowieka? Tu sprawa jest odrobinę trudniejsza do wytłumaczenia. By zapobiec aktywacji – przykładowo – w przypadku silnego wiatru, przewracającego krzesła w naszym ogrodzie, w detektorach stosuje się specjalne algorytmy i pyroelementy na bazie azotku galu (GaN) lub azotanu cezu (CsNO3). Tak zaawansowana konstrukcja pozwala w pełni uniknąć możliwości niepotrzebnego włączenia się światła w każdym przypadku – nawet gdy w zasięgu lampy znajdzie się zwierzę bądź chmara owadów.

A czujnik zmierzchu?

Osobną kategorię stanowią lampy z czujnikiem zmierzchu, reagującym na zmiany natężenia światła. Stosując je, możemy liczyć na automatyczne włączenie się światła, gdy zapadnie zmrok oraz na jego wyłącznie wraz z wykryciem światła dziennego. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako oświetlenie zewnętrzne w ogrodach i przed drzwiami wejściowymi. Przeczytaj więcej, jak wybrać lampę do ogrodu.

 

Lampy z przekaźnikiem zmierzchowym posiadają wbudowany zegar, dzięki któremu otrzymujemy możliwość sterowania dwoma parametrami – natężeniem światła, przy którym oświetlenie ma się włączyć lub wyłączyć oraz – dla pewności – godziną jego włączenia i wyłączenia.

Lampa z czujnikiem ruchu – gdzie zamontować i czego unikać?

Lampki z czujnikiem ruchu doskonale sprawdzają się przede wszystkim w holach i korytarzach, likwidując konieczność montażu wyłączników schodowych bądź kilku wyłączników krzyżowych.

 

W celu zachowania bezpieczeństwa lampy i oprawy z czujnikiem ruchu bardzo często stosowane są na schodach, łazienkach (sprawdź lampy do łazienki z czujnikiem ruchu), w ogrodach i przed drzwiami wejściowymi domu (oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu). Oraz wszędzie tam, gdzie jesteśmy gotowi korzystać z ich funkcjonalności.

 

Wybierając miejsce montażu lampy z czujnikiem ruchu, należy pamiętać, by instalować ją możliwie jak najdalej od źródeł ciepła i przestrzeni o dużej różnicy temperatur. Należy unikać zakładania ich w pobliżu urządzeń, emitujących parę wodną oraz przedmiotów ruchomych. Wysokość lampy także musi być odpowiednio dobrana, by umożliwić skuteczną detekcję naszej obecności. Pamiętajmy też, że lampa nie powinna być łatwo dostępna dla dzieci lub potencjalnych włamywaczy.

Lampy LED z czujnikiem ruchu

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, lampy z czujnikiem ruchu, wyposażone w żarówki LED-owe, stanowią najlepsze rozwiązanie, pozwalające zmaksymalizować skuteczność i energooszczędność naszej instalacji. Długa żywotność tych źródeł światła, sięgająca nawet 50 000 godzin, czyni z nich aktualnie najlepsze rozwiązanie oświetleniowe, generujące najmniejsze koszty i odznaczające się największą trwałością. Szeroki wybór modeli z różnym natężeniem strumienia świetlnego i barwy pozwala dobrać idealne światło do każdych – nawet najbardziej wymagających – warunków.

 

 

Kategorie:

Zobacz również:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta