Ogród to prawdziwa wizytówka domu. Odpowiednio zaprojektowany może stać się wspaniałym miejscem do relaksu, spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych uroczystości i dziecięcej zabawy. Dobór właściwego oświetlenia jest tu szczególnie istotny. To ono kreuje klimat i sprawia, że przestrzeń staje się funkcjonalna. Zastanawiasz się, jakie lampy do ogrodu wybrać? Poznaj najpopularniejsze typy oświetlenia ogrodowego i jego najważniejsze parametry – zainspiruj się i wybierz oświetlenie idealne do swojego ogrodu!
By ogród prezentował się okazale, należy go odpowiednio wyeksponować. Rodzaj oświetlenia uzależniony jest od warunków i terenu, na jakim jest postawiony. Odpowiednią instalację warto zaplanować z wyprzedzeniem. Rozbudowane oświetlenie wymagające podpięcia do instalacji elektrycznej obliguje z reguły do wykopów, które mogą zniszczyć posadzone wcześniej rośliny. Oświetlenie ogrodowe zazwyczaj podłączane jest do istniejącej już instalacji, jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto przygotować podłączenie do osobnego obwodu wyposażonego w 2 wyłączniki. Pierwszy – zapewniający maksymalny poziom bezpieczeństwa i ochronę przed porażeniem, a drugi – dostosowany do mocy natężenia. Oba wyłączniki trzeba koniecznie powiązać z domową bądź dodatkową rozdzielnicą.
Moc zasilania potrzebna do oświetlenia ogrodu uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju zastosowanych lamp. Niskie napięcie o wartości 12 lub 24 V będzie wystarczające dla mniejszych powierzchni, na których planujemy umieścić wyłącznie kilka punktów światła. W celu minimalizacji ryzyka wystąpienia dużych spadków napięcia na dłuższych fragmentach przewodu ten nie powinien przekraczać 25 metrów. Suma podłączonych lamp nie może być także większa od mocy transformatora.
W przypadku dużego ogrodu lub mocno rozbudowanego systemu oświetleniowego odpowiednie będzie zasilanie 230 V. Właściwie dopasowane napięcie do rodzaju lamp zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i zmniejsza ryzyko występowania przepięć.
W ogrodach z powodzeniem sprawdzają się:
Swoje zastosowanie w przestrzeniach ogrodowych zyskują coraz bardziej popularne i cenione za swą energooszczędność lampy zasilane źródłami LED. Trwałe, zużywające o wiele mniej prądu (w porównaniu z klasycznymi żarówkami), świecą dłużej i są bardziej wytrzymałe na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Zastanawiasz się, jak oświetlić ogród bez prądu? Świetną alternatywą dla lamp zasilanych z gniazdka, są lampy solarne. Wykorzystując energią słoneczną, ładują się w ciągu dnia, by po zmierzchu zachwycać delikatnym, rozproszonym światłem. A w okolicach wejścia do domu, furtki lub bramy wjazdowej warto zastosować lampę z detektorem ruchu, która uruchomi się tylko wtedy, gdy zarejestruje aktywność w swoim otoczeniu.
Podczas zakupu lamp ogrodowych należy zwrócić uwagę na klasę jej ochronności. Tu najbardziej odpowiednie będzie oświetlenie o wartości IP 67 lub 68. Pierwsza cyfra oznaczenia określa stopień ochrony przed dostępem szkodliwych ciał obcych, a druga wyznacza poziom zabezpieczenia przed wnikaniem wody. Oświetlenie o wartości IP 67 gwarantuje maksymalną ochronę przed wnikaniem ciał obcych i krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie. Lampy z zabezpieczeniami o drugiej wartości „68” chronione są natomiast nawet podczas ciągłego kontaktu z wodą.
Sposobów na rozświetlenie przydomowej przestrzeni jest wiele – od klasycznych lamp ogrodowych, przez lampki solarne, kule ogrodowe i dekoracyjne doniczki LED, po girlandy świetlne i naświetlacze. Sprawdź, który rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie!
W zależności od funkcji i miejsca instalacji można zdecydować się na ogrodową lampę wiszącą, stojącą lub kinkiet. Chętnie wybierane lampy stojące występują w wielu wariantach. Romantyczne latarenki rozświetlą delikatnym blaskiem roślinność, a minimalistyczne lampy w formie słupków posłużą doskonale jako oświetlenie ogrodowych alejek, tarasów i ścieżek. Ogrodowe lampy wiszące sprawdzą się na balkonach i werandach oraz w miejscach wspólnego biesiadowania. Instalowane przy drzwiach wejściowych kinkiety oświetlą nie tylko ich front, ale także pobliskie schody i taras.
Przeczytaj też:
Najbardziej popularne lampki solarne to te wbijane w ziemię. Umieszczone na regulowanych trzonach zakończone są z reguły płaskim panelem lub świetlną kulą. Instalowane w wielu konfiguracjach stanowią źródło oświetlenia na ścieżkach i chodnikach, ale także wśród bujnej roślinności na skalnikach i przy oczkach wodnych. Nowoczesne, samo ładujące się małe lampki słoneczne przeznaczone do montażu naściennego, są wykorzystywane między innymi do oświetlania wejść, podjazdów i tarasów.
Girlandy świetlne wprowadzą przyjazną atmosferę i delikatnie rozświetlą przestrzeń wokół domu. Zawieszone na tarasie lub w ogrodowym pawilonie sprawią, że chwile spędzane z bliskimi staną się jeszcze bardziej przyjemne. Tego typu oświetlenie przeznaczone na zewnątrz, można powiesić między… drzewami, tworząc niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju ozdobę. Girlandy ogrodowe mogą być zasilane żarówkami żarowymi, energooszczędnymi lub LED.
Kiedy zależy nam na podświetleniu dużej powierzchni jednym źródłem światła, warto zainwestować w naświetlacz zewnętrzny. Estetyczne i proste w konstrukcji oświetlenie bez problemu rozjaśni budynki i podjazdy, a także wyeksponuje oczka wodne, drzewa i inne elementy architektury ogrodowej. Odporne na warunki atmosferyczne naświetlacze LED posłużą przede wszystkim w jesienne i zimowe dni, kiedy szybciej robi się ciemno i zmniejszona jest emisja promieni słonecznych.
Występujące w wielu rozmiarach, emitujące różne kolory kule ogrodowe to fantastyczne dopełnienie przydomowego ogrodu. Kule ogrodowe mogą być eksponowane pojedynczo lub w grupach. Stanowią źródło światła i piękną dekorację w jednym. Mają szerokie zastosowanie — sprawdzą się na schodach, w restauracyjnych ogródkach, na tarasach, w sadach, wzdłuż ogrodowych alejek i pomiędzy piękną roślinnością.
Tego typu źródła światła przydadzą się w szczególności w okresie wiosenno-letnim, kiedy sporo czasu spędzamy na zewnątrz. Zainstalowane w okolicach tarasów, ogrodowych pawilonów i ławek ustrzegą przed niemiłymi gośćmi w postaci komarów czy muszek. Żarówki owadobójcze mogą być bez przeszkód używane jak klasyczne żarówki żarowe lub LED.