531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Jak wybrać lampy ogrodowe?

Ogród to prawdziwa wizytówka domu. Odpowiednio zaprojektowany może stać się wspaniałym miejscem do relaksu, spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych uroczystości i dziecięcej zabawy. Dobór właściwego oświetlenia jest tu szczególnie istotny. To ono kreuje klimat i sprawia, że przestrzeń staje się funkcjonalna. Zastanawiasz się, jakie lampy do ogrodu wybrać? Poznaj najpopularniejsze typy oświetlenia ogrodowego i jego najważniejsze parametry – zainspiruj się i wybierz oświetlenie idealne do swojego ogrodu!

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

By ogród prezentował się okazale, należy go odpowiednio wyeksponować. Rodzaj oświetlenia uzależniony jest od warunków i terenu, na jakim jest postawiony. Odpowiednią instalację warto zaplanować z wyprzedzeniem. Rozbudowane oświetlenie wymagające podpięcia do instalacji elektrycznej obliguje z reguły do wykopów, które mogą zniszczyć posadzone wcześniej rośliny. Oświetlenie ogrodowe zazwyczaj podłączane jest do istniejącej już instalacji, jednak jeśli istnieje taka możliwość, warto przygotować podłączenie do osobnego obwodu wyposażonego w 2 wyłączniki. Pierwszy – zapewniający maksymalny poziom bezpieczeństwa i ochronę przed porażeniem, a drugi – dostosowany do mocy natężenia. Oba wyłączniki trzeba koniecznie powiązać z domową bądź dodatkową rozdzielnicą.

Kula ogrodowa na alejce
Kula ogrodowa - efektowne oświetlenie alejek

Oświetlenie ogrodowe – zasilanie

Moc zasilania potrzebna do oświetlenia ogrodu uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju zastosowanych lamp. Niskie napięcie o wartości 12 lub 24 V będzie wystarczające dla mniejszych powierzchni, na których planujemy umieścić wyłącznie kilka punktów światła. W celu minimalizacji ryzyka wystąpienia dużych spadków napięcia na dłuższych fragmentach przewodu ten nie powinien przekraczać 25 metrów. Suma podłączonych lamp nie może być także większa od mocy transformatora.

 

W przypadku dużego ogrodu lub mocno rozbudowanego systemu oświetleniowego odpowiednie będzie zasilanie 230 V. Właściwie dopasowane napięcie do rodzaju lamp zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i zmniejsza ryzyko występowania przepięć.

Jak oświetlić ogród? Popularne lampy ogrodowe

W ogrodach z powodzeniem sprawdzają się:

  • lampy LED,
  • lampy solarne,
  • lampy z detektorem ruchu.

Swoje zastosowanie w przestrzeniach ogrodowych zyskują coraz bardziej popularne i cenione za swą energooszczędność lampy zasilane źródłami LED. Trwałe, zużywające o wiele mniej prądu (w porównaniu z klasycznymi żarówkami), świecą dłużej i są bardziej wytrzymałe na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Zastanawiasz się, jak oświetlić ogród bez prądu? Świetną alternatywą dla lamp zasilanych z gniazdka, są lampy solarne. Wykorzystując energią słoneczną, ładują się w ciągu dnia, by po zmierzchu zachwycać delikatnym, rozproszonym światłem. A w okolicach wejścia do domu, furtki lub bramy wjazdowej warto zastosować lampę z detektorem ruchu, która uruchomi się tylko wtedy, gdy zarejestruje aktywność w swoim otoczeniu.

Girlanda świetlna na tarasie
Girlanda świetlna może być spektakularną ozdobą tarasu

Klasa ochrony lamp ogrodowych

Podczas zakupu lamp ogrodowych należy zwrócić uwagę na klasę jej ochronności. Tu najbardziej odpowiednie będzie oświetlenie o wartości IP 67 lub 68. Pierwsza cyfra oznaczenia określa stopień ochrony przed dostępem szkodliwych ciał obcych, a druga wyznacza poziom zabezpieczenia przed wnikaniem wody. Oświetlenie o wartości IP 67 gwarantuje maksymalną ochronę przed wnikaniem ciał obcych i krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie. Lampy z zabezpieczeniami o drugiej wartości „68” chronione są natomiast nawet podczas ciągłego kontaktu z wodą.

Jakie lampy do ogrodu wybrać?

Sposobów na rozświetlenie przydomowej przestrzeni jest wiele – od klasycznych lamp ogrodowych, przez lampki solarne, kule ogrodowe i dekoracyjne doniczki LED, po girlandy świetlne i naświetlacze. Sprawdź, który rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie!

  • Lampy ogrodowe – stojące, wiszące i kinkiety

W zależności od funkcji i miejsca instalacji można zdecydować się na ogrodową lampę wiszącą, stojącą lub kinkiet. Chętnie wybierane lampy stojące występują w wielu wariantach. Romantyczne latarenki rozświetlą delikatnym blaskiem roślinność, a minimalistyczne lampy w formie słupków posłużą doskonale jako oświetlenie ogrodowych alejek, tarasów i ścieżek. Ogrodowe lampy wiszące sprawdzą się na balkonach i werandach oraz w miejscach wspólnego biesiadowania. Instalowane przy drzwiach wejściowych kinkiety oświetlą nie tylko ich front, ale także pobliskie schody i taras.

 

Przeczytaj też:

Lampa wisząca do ogrodu
Ogrodowe lampy wiszące świetnie prezentują się na tarasie
  • Lampy solarne ogrodowe

Najbardziej popularne lampki solarne to te wbijane w ziemię. Umieszczone na regulowanych trzonach zakończone są z reguły płaskim panelem lub świetlną kulą. Instalowane w wielu konfiguracjach stanowią źródło oświetlenia na ścieżkach i chodnikach, ale także wśród bujnej roślinności na skalnikach i przy oczkach wodnych. Nowoczesne, samo ładujące się małe lampki słoneczne przeznaczone do montażu naściennego, są wykorzystywane między innymi do oświetlania wejść, podjazdów i tarasów.

  • Girlandy do ogrodu

Girlandy świetlne wprowadzą przyjazną atmosferę i delikatnie rozświetlą przestrzeń wokół domu. Zawieszone na tarasie lub w ogrodowym pawilonie sprawią, że chwile spędzane z bliskimi staną się jeszcze bardziej przyjemne. Tego typu oświetlenie przeznaczone na zewnątrz, można powiesić między… drzewami, tworząc niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju ozdobę. Girlandy ogrodowe mogą być zasilane żarówkami żarowymi, energooszczędnymi lub LED.

  • Naświetlacze ogrodowe

Kiedy zależy nam na podświetleniu dużej powierzchni jednym źródłem światła, warto zainwestować w naświetlacz zewnętrzny. Estetyczne i proste w konstrukcji oświetlenie bez problemu rozjaśni budynki i podjazdy, a także wyeksponuje oczka wodne, drzewa i inne elementy architektury ogrodowej. Odporne na warunki atmosferyczne naświetlacze LED posłużą przede wszystkim w jesienne i zimowe dni, kiedy szybciej robi się ciemno i zmniejszona jest emisja promieni słonecznych.

Naświetlacz

NAŚWIETLACZ LED 10W BIAŁY
13,64

Naświetlacz

NAŚWIETLACZ LED 20W BIAŁY
18,19

Naświetlacz

NAŚWIETLACZ LED 200W. BARWA: 3000K
162,93
Nowość

Naświetlacz

Naświetlacz LED 10W 950 lm 5000K
19,11
  • Kule ogrodowe

Występujące w wielu rozmiarach, emitujące różne kolory kule ogrodowe to fantastyczne dopełnienie przydomowego ogrodu. Kule ogrodowe mogą być eksponowane pojedynczo lub w grupach. Stanowią źródło światła i piękną dekorację w jednym. Mają szerokie zastosowanie — sprawdzą się na schodach, w restauracyjnych ogródkach, na tarasach, w sadach, wzdłuż ogrodowych alejek i pomiędzy piękną roślinnością.

Nowość

Kula ogrodowa

Kula ogrodowa Globo Fi300 1xE27
91,02
Nowość

Kula ogrodowa

Kula ogrodowa Globo Fi400 1xE27
150,18
Nowość

Kula ogrodowa

Kula ogrodowa Globo Fi600 1xE27
354,98
  • Żarówki owadobójcze

Tego typu źródła światła przydadzą się w szczególności w okresie wiosenno-letnim, kiedy sporo czasu spędzamy na zewnątrz. Zainstalowane w okolicach tarasów, ogrodowych pawilonów i ławek ustrzegą przed niemiłymi gośćmi w postaci komarów czy muszek. Żarówki owadobójcze mogą być bez przeszkód używane jak klasyczne żarówki żarowe lub LED.

Żarówka LED

Żarówka owadobójcza 8W E27
17,44

 

 

Kategorie:

Zobacz również:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta