531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Parametry techniczne lamp - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wciśnięcie przycisku “kup teraz” od razu po zobaczeniu czegoś, co odpowiada naszym gustom, to niekoniecznie dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie. Podstawowa znajomość parametrów technicznych lamp to wręcz obowiązek, pozwalający uniknąć rozczarowania, wynikającego z braku wymarzonego efektu lub oświetlenia niepasującego do naszej instalacji. Na co więc zwrócić uwagę przed sfinalizowaniem zakupu?

Parametry lampy, czyli dlaczego karta produktowa to lektura obowiązkowa

Zły gwint, przepalenie od razu po podłączeniu, niedostatecznie mocne światło. Rzec można – podstawowe skutki niezapoznania się z parametrami technicznymi, umieszczonymi na opakowaniu lub w instrukcji obsługi.

 

Zachwyty nad pięknym designem, idealnie wpasowującym się w klimat i charakter wnętrza, w żadnym wypadku nie powinny przysłaniać konieczności sprawdzenia kompatybilności lampy z naszą instalacją elektryczną. Pułapek, które czekają na potencjalnego kupującego, nie brakuje. Tu z pomocą przychodzimy wam my. Oto lista podstawowych danych technicznych, z którymi zapoznać się należy wręcz obowiązkowo.

Rodzaj gwintu lampy

Zaczynamy od podstaw. Rodzaj gwintu oprawki lampy będzie determinował wybór żarówki. Standard znany wszystkim zarówno z żarówek tradycyjnych, jak i energooszczędnych, halogenowych oraz LED-owych, stanowią gwinty wkręcane (Edisona) o oznaczeniach E14, E27, E10 i E26, z czego zdecydowanie najczęściej spotkamy się z dwoma pierwszymi. Liczby występujące po literze informują nas o średnicy gwintu, wyrażanej w milimetrach.

 

Nie mniej popularne będą lampy z gwintami GU10, G9 i GU3,5. Oprawki tego typu posiadają złącze na wcisk i najczęściej spotkamy je we wszelkiego rodzaju oświetleniu punktowym, np. kinkietach, systemach przeznaczonych do oświetlenia gablot, czy w formie prostych oprawek, przeznaczonych do montażu w sufitach podwieszanych.

Napięcie znamionowe lampy

Zależnie od modelu lampy mogą być zasilane bezpośrednio z sieci 230 V lub poprzez transformator, obniżający napięcie (zazwyczaj do 12 V). Przyłożenie napięcia o wartości większej niż podana przez producenta, może skutkować spaleniem źródeł światła lub – w najgorszym przypadku – uszkodzeniem konstrukcji lampy i zagrożeniem pożarem. W przypadku niektórych systemów oświetleniowych – np. niskonapięciowego oświetlenia linkowego – należy samodzielnie dobrać transformator o dopuszczalnej mocy wyższej niż zsumowana moc źródeł światła.

 

W tym miejscu wspomnimy jeszcze o możliwości ściemniania. Jeśli w karcie produktowej zobaczymy taką funkcję, będzie to oznaczać, że w lampie zastosowano specjalny transformator, obniżający napięcie zasilania żarówki w zależności od naszych potrzeb oświetleniowych, np. za pomocą pilota. O ile w przeszłości tego typu funkcje dosyć szybko przepalały żarówki, tak w dostępnych dziś lampach w zasadzie zjawisko takie nie występuje.

Moc lampy

Parametr ten będzie określał maksymalną moc źródeł światła, jakie możemy zastosować w danej lampie, nie powodując jej uszkodzenia. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że w przypadku LED-ów, halogenów i żarówek energooszczędnych moc będziemy dobierać na podstawie wartości strumienia świetlnego (wyrażanego w lumenach), a nie samej mocy, podanej w watach (W).

 

Przykładowo, alternatywę dla żarówki tradycyjnej 70 W będzie stanowił LED o mocy ok. 4,5 W. Dlatego też możliwość zainstalowania 10 żarówek przy maksymalnej mocy 50 W nie powinna nas zdziwić. Większość producentów lamp z miejsca zakłada (zgodnie z obowiązującymi przepisami), że klient będzie doposażał lampę w nowoczesne źródła światła, niewymagające dużego poboru mocy. Więcej informacji na temat tego, jak dobrać żarówkę energooszczędną każdego typu, znajdziecie w poradniku, tłumaczącym jak przeliczać lumeny na waty.

Barwa światła żarówki

Barwa światła podawana jest w przypadku lamp oryginalnie dostarczanych z wymiennym bądź zamontowanym na stałe źródłem światła. Wyróżniamy trzy podstawowe barwy żarówek – ciepłą, neutralną i zimną. Pierwsza z nich doskonale sprawdzi się w sypialniach i salonach, neutralna – w zasadzie wszędzie, a biała jako oświetlenie dekoracyjne. Tu także zapraszamy do naszego osobnego artykułu, podpowiadającego, jaką barwę światła wybrać w określonych warunkach.

Klasa ochronności  i stopień szczelności lampy

Klasa ochronności informuje nas o tym, w jaki sposób realizowana jest ochrona przeciwporażeniowa. Najczęściej spotkamy się z lampami, wykonanymi w I klasie ochronności, z zaciskiem do przewodu ochronnego (PE) oraz II klasie, w której przed kontaktem z napięciem chroni nas izolacja podstawowa i dodatkowa.

 

Stopień szczelności IP mówi nam zaś o odporności lampy na przedostawanie się do jej wnętrza ciał stałych (pierwsza cyfra) i wody (druga cyfra). Dla przykładu lampa IP21 będzie zabezpieczona przed dostawaniem się do jej wnętrza ciał stałych o średnicy większej niż 12,5 mm oraz przedostawaniem się kropli wody, opadających pionowo na obudowę. W tym miejscu po raz kolejny odsyłamy was do innego wpisu, w którym bardziej szczegółowo zajęliśmy się tematem klas ochronności i szczelności lamp.

Kąt świecenia lampy

Lampy sufitowe cechuje na ogół kąt świecenia 360o, oświetlający pomieszczenie z każdej strony i zapewniający optymalne, równomierne rozproszenie strumienia. W przypadku lamp bocznych spotkamy się zazwyczaj z kątem w okolicach 10-30o – i to w ich kierunku powinniśmy się zwrócić, szukając oświetlenia dekoracyjnego, tu też uzupełniającego.

Wymiary lampy

Profesjonalne sklepy podają zwyczajowo trzy parametry – wysokość, głębokość i szerokość lampy. Modele o wysokości regulowanej powinny zawierać opis z całym jej zakresem. Zalecamy dokładne przeanalizowanie wszystkich długości lampy – by ta nie okazała się zbyt duża lub zbyt mała, by stworzyć pożądany przez nas efekt.

Nie wiesz, co wybrać? Zapytaj fachowców!

Nie wiesz, jakie źródła światła dobrać do swojej wymarzonej lampy? Zastanawiasz się nad tym, które rozwiązanie zapewni ci największe bezpieczeństwo użytkowania? W każdym z tych (oraz innych) przypadków, zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści, na podstawie swego wieloletniego doświadczenia, dołożą wszelkich starań, by pomóc ci dobrać lampę, która będzie cieszyć cię swą pracą przez długie lata.

 

 

Kategorie:

Zobacz również:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta