Wieczorny lub popołudniowy relaks na świeżym, ciepłym powietrzu to zdecydowanie jeden z najprzyjemniejszych momentów wiosny i lata. W takich chwilach właściwie dobrane oświetlenie może spotęgować panujący klimat, sprawiając, że każda chwila stanie się jeszcze bardziej magiczna. Sprawdź nasz praktyczny poradnik z inspiracjami i najważniejszymi poradami dot. oświetlenia tarasu.
Tworzenie przytulnej i funkcjonalnej przestrzeni na tarasie warto rozpocząć od przemyślanego rozplanowania oświetlenia. Z uwagi na ryzyko kontaktu z opadami atmosferycznymi jedynym dobrym wyborem jest oświetlenie zewnętrzne o odpowiednio dobranym stylu, barwie światła i klasie szczelności. Dwa ostatnie spośród wymienionych czynników szczegółowo omawiamy w dalszej części artykułu. Dobierając lampy, musimy zastanowić się, czy nasz taras ma być przede wszystkim funkcjonalny i estetyczny, czy też stanowić punkt relaksu i centrum rozrywki do spotkań z bliskimi.
Planując aranżację oświetleniową na taras, warto rozważyć zastosowanie różnych rodzajów lamp. Reflektory, girlandy, niewielkie latarnie, czy lampy ścienne to kilka spośród możliwych do zastosowania rozwiązań. I nie warto ograniczać się wyłącznie do jednego z nich.
Pamiętaj, że jednym z kluczowych aspektów każdego dobrego oświetlenia zewnętrznego jest bezpieczeństwo. Lampy muszą być rozmieszczone w taki sposób, by dokładnie oświetlać wszystkie stopnie, krzesła i inne elementy, które znajdują się na tarasie. By maksymalnie uprościć poruszanie się po zmroku, warto zastosować modele z timerem, czujnikiem zmierzchu lub czujnikiem ruchu.
Odporność na kurz i opady atmosferyczne jest najważniejszym czynnikiem, który należy uwzględnić, wybierając lampy ogrodowe i tarasowe. Przyjmuje się, że nie powinno się wybierać oświetlenia o klasie poniżej IP44, przy czym tego typu lampy powinny być stosowane przede wszystkim w miejscach, w których nie istnieje ryzyko bezpośredniego narażenia na mocny strumień wody, czy silne zapylenie.
Jeśli taras jest szczególnie narażony na bezpośrednie działanie wody, należy wybierać lampy o klasie szczelności IP65 lub IP67. Takie oświetlenie jest w pełni odporne na wnikanie cząstek stałych i może wytrzymać mocniejszy strumień wody.
Barwa światła w największym stopniu odpowiada za kreowanie konkretnej atmosfery i funkcjonalności przestrzeni. W pierwszej kolejności warto pamiętać, że oświetlenie tarasu może działać przez długi czas. Wiele osób decyduje się na zastosowanie lamp działających całą noc, co zwiększa bezpieczeństwo i skutecznie odstrasza intruzów. Wobec tego najlepszym wyborem są żarówki LED, które wykazują się zdecydowanie najniższym poborem energii.
Na tarasach najczęściej stosuje się żarówki o ciepłej tonacji 2700-3000K, zalecanej do miejsc, w których pragniemy przede wszystkim odpoczywać. Jeśli zależy Ci na bardziej energicznej i stymulującej atmosferze, warto zdecydować się na żarówkę o barwie neutralnej 4000K. Barwa biała stosowana jest stosunkowo rzadko – radzimy pozostawić ją do oświetlania wjazdu do garażu, czy bramy.
Naszą listę polecanych lamp na taras otwierają girlandy, czyli efektowne oświetlenie składające się z przewodu, na którym umieszczone są klasyczne żarówki. Ich popularność wynika z łatwego tworzenia magicznej atmosfery, idealnej do wieczornego wypoczynku, czy przyjęć. Subtelne, rozproszone światło tych lamp wprowadza przyjemną aurę, sprawdzając się przy tym także pod kątem funkcjonalnym.
W formie światła dodatkowego – a w przypadku mniejszych tarasów, także głównego – świetnym rozwiązaniem okażą się kinkiety, szczególnie te o bardziej odkrytej budowie klosza. Są idealnym wyborem do oświetlenia drzwi wejściowych lub kluczowych stref przestrzeni, doświetlając każde miejsce, które tego potrzebuje.
W nowoczesnych domach tarasy coraz częściej oświetlają minimalistyczne taśmy LED, instalowane wokół balustrad, pod ławkami, czy wzdłuż schodów. Są świetnym wyborem, gdy zależy nam na osiągnięciu jak najbardziej oszczędnego wyglądu, bez widocznych lamp.
Słupki i latarnie ogrodowe są natomiast idealnym rozwiązaniem do oświetlania ścieżek dookoła domu oraz na samej przestrzeni tarasowej. Umieszczając je w równych odstępach, możemy zapewnić równomierne oświetlenie kluczowe pod kątem bezpieczeństwa i komfortu.
Jeśli zależy Ci na zwiększeniu funkcjonalności tarasu, warto poświęcić chwilę uwagi lampom z czujnikami ruchu, które automatycznie włączają się po wykryciu aktywności w polu zasięgu, zapewniając światło tylko wtedy, gdy jest ono potrzebne. Tego typu oświetlenie warto zastosować jako dodatek do klasycznych lamp, który pozwoli ograniczyć rachunki za prąd, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo domu.
Podobnym rozwiązaniem są lampy z czujnikami zmierzchu, które włączają się samoczynnie po zmroku i wyłączają o świcie. Dzięki nim taras może być oświetlony przez całą noc, zwiększając bezpieczeństwo. Oba powyższe rodzaje oświetlenia dostępne są w naszej ofercie w różnorodnych stylach i mogą być z łatwością zintegrowane z istniejącą aranżacją świetlną tarasu.
Lampy na tarasie należy rozmieścić tak, by zapewnić równomierne rozłożenie światła i uniknąć ciemnych zakątków. Warto rozpocząć od określenia głównych punktów tarasu, które najbardziej wymagają oświetlenia, takich jak strefa wypoczynkowa, stół jadalny, czy schody. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kombinacji różnych rodzajów lamp. W ten sposób możemy stworzyć warstwowość i głębię, np. poprzez połączenie mocniejszego oświetlenia punktowego z subtelnymi lampami umieszczonymi wokół siedzisk.
Pamiętaj, że liczy się zarówno funkcjonalność, jak i dekoracyjność. By połączyć je w jedno, możesz dla przykładu zastosować niskie słupki lub kule ogrodowe wzdłuż ścieżek prowadzących do i wokół tarasu, a nad strefą wypoczynkową powiesić girlandy świetlne, które nadadzą całości urokliwego charakteru.
Przeczytaj też: