W designie, fotografii, sztuce użytkowej i aranżacji wnętrz klucz do sukcesu stanowią prawidłowo dobrane proporcje. Dzięki nim możemy osiągnąć spójność kompozycji i podkreślić najbardziej interesujące nas elementy, które mają być najbardziej widoczne dla odbiorcy. Te same zasady mają zastosowanie w kontekście lamp, a ściślej – ich wielkości w odniesieniu do wymiarów pomieszczenia.
Duży żyrandol w małym pokoju to zdecydowanie zły pomysł – i to niezależnie od tego, jak piękny jest, czy jak słabe żarówki do niego dobierzemy. Wysokość, długość i szerokość lampy musi być dopasowana w taki sposób, by nie zaburzać przestrzeni ani wizualnie, ani tym bardziej funkcjonalnie.
Wielokrotnie w naszych artykułach zwracaliśmy już uwagę na zależność między wymiarami lampy a jej zdolnością wpasowania się w konkretną przestrzeń, bazując na realnych przykładach – np. plafony najlepiej sprawdzą się w niskich pomieszczeniach, a duże, ozdobne żyrandole – w pokojach dziennych. W tym artykule przybliżmy w bardziej szczegółowy sposób praktyczne aspekty, które pomogą Ci wyobrazić sobie, jak dany model będzie prezentował się w Twojej aranżacji.
Średnicę, tu też szerokość lampy, można często dobrać na podstawie wizualizacji. Niewiele osób wie jednak, że istnieje prosty wzór – często wykorzystywany przez dekoratorów wnętrz – który znacznie ułatwia to zadanie. Należy dodać do siebie szerokość i długość pomieszczenia, a następnie podzielić otrzymany wynik przez 30 i pomnożyć przez 2,5. W ten sposób otrzymamy idealną średnicę oświetlenia głównego. Dla przykładu w pokoju o wymiarach 4 na 5 metrów lampa powinna mieć po przeliczeniu około 75 cm średnicy. Pamiętajmy, że jest to wartość sugerowana, która nie uwzględnia wysokości danego pokoju – jeśli dysponujemy wysokim sufitem, możemy bez obaw zdecydować się na większy model.
Oczywiście nie jest to jedyny sposób. Możemy jeszcze spotkać się z zasadą, według której średnica lampy powinna stanowić około 1/5 najkrótszego wymiaru pomieszczenia. Wyniki otrzymane w ten sposób będą bardzo podobne do tych z wyliczeń z wcześniejszego wzoru – np. dla pomieszczenia o szerokości 4 metrów lampa powinna mieć średnicę ok. 80 cm.
Jeszcze inną regułę stosuje się w przypadku bardzo dużych lamp, przede wszystkim żyrandoli. Przelicznik zakłada, że powinien on mieć średnicę równą 7-10% wysokości pomieszczenia. Jeśli więc przykładowo nasz salon ma 3 metry wysokości, to powinniśmy zastosować w nim żyrandol o średnicy 21-30 cm.
W przypadku, gdy planujemy zastosować lampy wiszące nad stołem, możemy kierować się zasadą, według której średnica oświetlenia powinna wynosić około połowy szerokości blatu. Zapewni to równomierne oświetlenie bez nadmiernego rozświetlenia powierzchni.
Aby lampa spełniała swoją funkcję i wyglądała estetycznie, powinna być umieszczona na odpowiedniej wysokości. W przestrzeniach, w których wybrany przez nas model ma oświetlać powierzchnię roboczą, taką jak stół czy wyspa kuchenna, najlepiej zawiesić go na wysokości 70-90 cm od blatu. Dzięki temu światło skutecznie oświetli przestrzeń, nie oślepiając użytkowników.
W przestronnych salonach i korytarzach lampy sufitowe warto umieszczać wyżej, np. na wysokości 210-230 cm od podłogi. Zapewni to swobodę ruchu i doda wnętrzu elegancji, jednocześnie zachowując funkcjonalność oświetlenia. W przypadku pomieszczeń, takich jak sypialnia, gdzie liczy się nastrojowe oświetlenie, lampa może być zawieszona nieco niżej, jednak wciąż na tyle wysoko, aby nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu i nie dominowała nad wystrojem.
Więcej wskazówek, dotyczących doboru lamp do pomieszczeń ze względu na ich wysokość znajdziesz w naszych oddzielnych poradnikach:
Sama odpowiednia wielkość lampy to jedynie połowa sukcesu – równie istotny jest oczywiście dobór żarówki o odpowiednich parametrach. Kluczowym spośród nich w przypadku źródeł światła LED jest strumień świetlny, wyrażany w lumenach. Przykładowo, w małych pokojach do 10 m2 zazwyczaj wystarczy 1000-1500 lm, liczone ze wszystkich żarówek, podczas gdy przestronny salon o pow. 25 m2 może wymagać nawet 3000-4000 lm.
Zbyt słabe żarówki w dużej lampie mogą sprawić, że pomieszczenie będzie mocno niedoświetlone – w takiej sytuacji duża średnica klosza będzie jeszcze pogarszała efekt, znacznie wpływając na wygląd i funkcjonalność przestrzeni.
W przypadku problemów z doborem żarówki o konkretnej mocy i strumieniu świetlnym, zachęcamy do zapoznania się z naszymi poradnikami: