531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Barwa światła - czym jest, rodzaje, zastosowanie

Barwa światła jest jednym z najważniejszych pod względem utrzymania komfortu parametrów, którym powinniśmy się kierować przy doborze oświetlenia. Determinuje ona nie tylko to, jak będzie wyglądało nasze wnętrze, ale też samopoczucie, odpowiedni klimat oraz zdolność do skupiania się. Jaką temperaturę wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia? Zapraszamy do lektury!

 

Co to jest barwa światła?

W dużym – i zdecydowanie wystarczającym na nasze potrzeby – uproszczeniu, barwę światła możemy zdefiniować jako obiektywną miarę wrażenia koloru fal, emitowanych przez źródło światła, wyrażaną w Kelwinach [K]. Jej wartość zależna jest od rodzaju luminoforu – związku chemicznego, emitującego fale świetlne – użytego do produkcji żarówki. W przypadku oświetlenia LED-owego substancja ta pobudzana jest przez diodę elektroluminescencyjną.

 

W języku potocznym, używanym przez konsumentów, barwa światła często mylona jest ze strumieniem świetlnym, czyli ilością światła emitowanego przez diodę LED, wyrażaną w Lumenach [lm]. Parametr ten nie określa jednak barwy, a jasność – im więcej Lumenów, tym skuteczniej oświetlimy daną powierzchnię.

 

Nie bez znaczenia pozostanie także CRI (Ra), czyli wskaźnik oddawania barw, określający zdolność danego źródła światła do odwzorowania kolorów oświetlanego przedmiotu w odniesieniu do naturalnego światła słonecznego, wyrażany w skali od 0 do 100. Im wyższa wartość, tym kolory będą lepiej odwzorowywane. W przypadku większości żarówek LED wskaźnik ten mieści się w przedziale 80-90, zapewniając doskonałe warunki do relaksu i codziennej pracy. Źródła światła o CRI (Ra) większym niż 90 stosowane są miejscach, w których odwzorowanie kolorów musi być jak najlepsze – m.in. w szpitalach, lakierniach i gabinetach stomatologicznych. Tyle ze wstępu teoretycznego. Dlaczego zatem dobór odpowiedniej barwy jest tak ważny?

 

Barwa światła - na co ma wpływ?

Barwa emitowanego przez żarówkę światła odgrywa ogromne znacznie. Determinuje ona nie tylko klimat i estetykę oświetlanego wnętrza, ale także nasze samopoczucie, zdolność do skupienia i nastrój. Źle dobrane źródło światła może powodować senność wtedy, gdy zachowanie czujności odgrywa dla nas kluczową rolę lub wprost przeciwnie – pobudzać do ruchu i działania, kiedy marzymy jedynie o chwili odpoczynku w łóżku.

 

Rodzaje barw światła

Docelowo wyróżniamy trzy rodzaje barw światła – ciepłą, neutralną i zimną. Tradycyjne żarówki wolframowe – stające się pieśnią przeszłości – emitowały w zależności od zastosowanego włókna światło ciepłe w zakresie od 2500 do 3000K. To właśnie podgrzewanie go do wysokiej temperatury nadawało im tak ciepłą, wpadającą w żółć barwę. Rozwiązanie to odchodzi do lamusa ze względu na zdecydowanie bardziej wydajne, ekologiczne i energooszczędne żarówki LED-owe, zapewniające nie tylko wyższą efektywność, ale też dużo szerszy zakres emitowanych barw.

 

barwy światła - skala
Rodzaje barw światła

Jakie zastosowanie mają barwy światła?

Dzięki błyskawicznemu rozwojowi technologii LED na rynku znajdziemy dziś źródła światła oferujące światło o dowolnej barwie – bez względu na to, czy szukamy produktu do podświetlenia swojej biblioteki, miejsca pracy, pokoju dziennego czy sypialni. 

 

W przypadku tego ostatniego miejsca powinniśmy zainteresować się żarówkami o barwie ciepłej w zakresie 2200-3000K. Takie oświetlenie doskonale zgrywa się z ciepłymi kolorami otoczenia. Źródła tego typu wprowadzają w rozluźniający, senny, mogący utrudniać skupienie nastrój – i z tego też powodu nie powinniśmy stosować ich w gabinetach, biurach i wszystkich miejscach, gdzie utrzymanie jak najwyższej koncentracji jest niezbędne.

 

O barwie neutralnej mówimy w przypadku żarówek z zakresu 4000-5000K. Jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej uniwersalne, stanowiące idealny kompromis pomiędzy światłem ciepłym a zimnym. Oświetlenie tego typu jest najprzyjemniejsze dla oczu, nie wywołuje senności i zapewnia naturalne odwzorowanie barw. I z tych też powodów uważane jest za zdecydowanie najlepszy wybór do powierzchni mieszkalnych i biurowych.

 

Fanom białych pomieszczeń z pewnością przypadną do gustu żarówki o barwie zimnej, powyżej 6000K. Takie światło nadaje pomieszczeniom zdecydowanej świeżości i działa pobudzająco. Nie przekłamuje kolorów otoczenia i doskonale sprawdzi się na powierzchniach, którym chcemy nadać eleganckiego charakteru. Światło o barwie 10 000K wpada już w zimny niebieski, idealnie sprawdzając się w celach dekoracyjnych. Wyższa barwa? Raczej wyłącznie do zastosowań profesjonalnych. Tu mała ciekawostka – wyładowanie elektryczne podczas burzy osiąga wartość aż 28 000-30 000K!

 

I krótka ściąga na koniec, określająca najlepsze zastosowanie dla poszczególnych barw:

  • ciepła – sypialnie, korytarze, salony, przedpokoje;
  • neutralna – biura, pokoje, kuchnie, łazienki, sklepy;
  • zimna – magazyny, piwnice, garaże, dekoracja, warsztaty, hale produkcyjne.


Osoby ceniące sobie uniwersalność – a także wszyscy niezdecydowani mogą zdecydować się na  żarówki LED, wyposażone w funkcję płynnej regulacji zarówno barwy, jak i natężenia strumienia. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się przykładowo w przypadku nowoczesnych lamp sufitowych do salonu, oferując jednocześnie przyjemne ciepło podczas przyjęć i wieczorów przy książce oraz barwy zimne, idealne do organizowania przyjęć.

 

Żarówki o wielu barwach światła w ofercie Lampoteki

Nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować?  Sprawdź ogromny wybór lamp i oświetlenia w serwisie Lampoteka.pl U nas z łatwością dobierzesz oświetlenie, które z nawiązką sprawdzi się tam, gdzie go potrzebujesz. Bez względu na to, czy szukasz modelu o barwie idealnej do spędzania czasu przy kawie, dekoracji swojej gabloty, czy skupienia się podczas pracy biurowej. Twoje zadowolenie to nasza satysfakcja!

 

 

 

Kategorie:

Zobacz również:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta