Na rynku dostępna jest ogromna ilość przeróżnych typów trzonków i gwintów żarówek. Jest to związane głównie z bardzo dynamicznym rozwojem techniki oświetleniowej i popularyzacją energooszczędnego oświetlenia LED. Jeśli nie wiesz, czym różnią się poszczególne rodzaje gniazd, a także jak czytać oznaczenia gwintów na żarówkach, skorzystaj z naszego poradnika.
Krótko. Pierwsza litera będzie stanowiła dla nas informację o rodzaju trzonka. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, spotykanych w instalacjach domowych, wyróżnić możemy:
Liczba, pojawiająca się za literą, stanowi dla nas informację o średnicy trzonka (od 10 do 40 mm), a pojawiająca się czasami dodatkowa ostatnia litera – o ilości znajdujących się w nim złączy. Do grupy zdecydowanie najczęściej występujących w instalacjach domowych gwintów możemy więc zaliczyć E10, E14, LED E27 i LED GU10.
Informację o tym, do jakiego trzonka przystosowana jest twoja lampa, znajdziesz w dołączonej do niej instrukcji obsługi. Pamiętaj, by dokładnie sprawdzić też, czy oprawka nie wymaga zastosowania zasilacza, obniżającego napięcie do 24 lub 12 V.
Wśród najpopularniejszych rodzajów gwintów w żarówkach możemy wymienić:
Co do zasady, na to pytanie nie ma odpowiedzi innej, niż: dopasowanej do naszej lampy.
Szukasz żarówki o konkretnym typie gwintu? Skorzystaj z wyszukiwarki źródeł światła według rodzaju gwintów w naszym serwisie Lampoteka.
Z uwagi na częste problemy z identyfikacją odpowiedniego gwintu, wynikające np. z nieczytelnie wykonanej instrukcji obsługi, pytanie to trafia do naszej skrzynki regularnie. Dlatego też, jeśli potrzebujecie pomocy – czekamy na wasze telefony i wiadomości!
Niezależnie od tego, czy postawiłeś na wystawny żyrandol z gniazdami E27, czy może oszczędne oświetlenie punktowe GU10 – trafiłeś najlepiej, jak mogłeś! Asortyment naszego sklepu internetowego Lampoteka zawiera wyłącznie najlepsze, starannie wyselekcjonowane pod względem zużycia energii, trwałości i jakości źródła światła o różnych trzonkach, gotowe służyć ci w każdym miejscu, o którym pomyślisz.
Jeśli nie wiesz, który gwint żarówki sprawdzi się w przypadku zakupionej przez ciebie oprawy – skontaktuj się z nami! Nasi specjaliści w szybkim czasie, na podstawie zdjęcia, zaproponują ci najlepsze, w pełni kompatybilne rozwiązanie. W doskonałej cenie i z szybką dostawą, które stawiasz za priorytet.
Pierwsza litera oznaczenia określa rodzaj zastosowanego gwintu. Do najpopularniejszych spośród nich, wykorzystywanych w warunkach domowych i biurowych, zaliczymy:
E – czyli trzonek Edisona, prosty, wkręcany;
G – złącze proste na wcisk;
GU – złącze na wcisk dla żarówek z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła (obracane);
R – trzonek prosty dla żarówek liniowych dwutrzonkowych.
Cyfra bądź liczba, pojawiająca się za literą, informuje nas o średnicy trzonka lub szerokości między nóżkami, a występująca czasami na końcu litera o ilości znajdujących się w nim złączy. I tak dla przykładu żarówka z gwintem G9 będzie oznaczało złącze proste na wcisk o rozstawie nóżek, wynoszącym 9 mm.
E14
Mały gwint Edisona o średnicy 14 mm, najczęściej stosowany w kinkietach, mniejszych lampach oraz lampkach biurkowych, czyli wszędzie, gdzie nie występuje duże zapotrzebowanie na moc.
Czy wszystko, co świeci, musi charakteryzować się gwintem? Oczywiście nie. Większość taśm LED, neonów, paneli oraz węży świetlnych cechuje konstrukcja niepozwalająca na dokonanie prostej wymiany. W takim przypadku przyjdzie nam dokonać naprawy na własną rękę lub – do czego dla bezpieczeństwa zachęcamy – skorzystania z usługi profesjonalnego serwisu.
Należy mieć na uwadze, że w przypadku oświetlenia ze zintegrowanym źródłem światła, samodzielna naprawa może skutkować utratą gwarancji producenta!