Budzenie domowników o świcie w poszukiwaniu koszuli nad ranem, czy problem ze znalezieniem sukienki przed wieczornym wyjściem to już przeszłość. Systemy oświetleniowe do szaf zapewniają nie tylko niezrównaną wygodę podczas codziennego korzystania z garderoby, ale także wysoką energooszczędność i wrażenia estetyczne rodem z najlepszych butików. Sprawdź, w jaki sposób je dobrać, dlatego barwa neutralna lub biała będzie najlepsza oraz dowiedz się, jak zwiększyć wygodę takiego rozwiązania do maksimum!
Oświetlenie szafy to bardzo praktycznie rozwiązanie – zwłaszcza gdy ta zlokalizowana jest w miejscu, do którego nie dociera światło dzienne. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala w gustowny sposób wyeksponować ubrania, szybko odnaleźć potrzebne rzeczy i nadać całości wyjątkowego, luksusowego klimatu.
Systemy oświetleniowe do szaf pozwalają również podkreślić wygląd samych mebli. Będzie to stanowić ogromny atut w przypadku bogato zdobionych gablot, wykonanych z najlepszej jakości drewna. Nowoczesne rozwiązania stworzone w tym celu, cechuje wysoka energooszczędność, możliwość doboru idealnej barwy światła, a także najwyższe możliwe bezpieczeństwo dzięki brakowi zjawiska nagrzewania się żarówek LED.
Do oświetlenia szaf najczęściej wykorzystuje się taśmy LED lub oświetlenie punktowe, montowane do ścianek mebla lub jego górnej części (także szuflady). Dzięki możliwości doboru taśmy o w zasadzie każdej długości możemy idealnie doświetlić każdy zakamarek szafy i wszystko, co się w niej znajduje. Ich montaż odbywa się poprzez wykonanie odpowiednich frezów w płycie meblowej, w których umieszcza się aluminiowy profil z taśmą. Oświetlenie LED do szafy to rozwiązanie, które cechuje funkcjonalność, wysoki stopień estetyki i wytrzymałość.
Stosunkową nowością na rynku – zaskakującą jednocześnie swą wygodą – są podświetlane drążki na wieszaki. Chcąc lepiej oświetlić swą kolekcję płaszczy, sukienek lub kurtek otrzymujemy możliwość wyboru zarówno jednostronnych, jak i obustronnych drążków. W przypadku tych drugich możemy regulować kąt padania strumienia świetlnego, kierując go zarówno w dół, jak i w górę szafy.
Bardzo dobrym rozwiązaniem – także dla regałów w salonach i szafek łazienkowych – będzie oświetlenie półek szklanych. W tym celu stosuje się specjalne klipsy LED, mocowane na taflach szkła o grubości 4-8 mm. Najlepsze wizualnie wrażenia uzyskamy w przypadku płyt o oszlifowanych, matowych krawędziach, pozwalających uzyskać efekt gustownego rozmycia się światła na ich całej powierzchni.
Barwa światła będzie stanowiła najbardziej istotny czynnik, determinujący komfort użytkowania i odwzorowanie rzeczywistych kolorów elementów garderoby, znajdujących się w szafie. Pod uwagę należy wziąć rozkład szaf i półek, a także dostęp do naturalnego źródła światła. W przypadku, gdy oświetlamy garderobę zamkniętą, powinniśmy wybrać pasek o wyższej wartości strumienia świetlnego. Jeśli dysponujemy zaś przeszklonymi gablotkami, a pomieszczenie wyposażone jest w górne źródło światła, możemy zastosować słabsze paski.
Wybierając źródło światła do szafy, należy kierować się współczynnikiem odwzorowania koloru, który znajdziemy na etykiecie pod skrótem Ra lub CRI. Optymalnym wyborem będą paski LED o wartości Ra w zakresie 80-100, przy czym to właśnie najwyższa wartość będzie zdecydowanie najbardziej przyjazna dla naszego oka.
Co do zasady, w oświetleniu szaf nie stosuje się żarówek o barwie ciepłej 2700-3500K. O ile takie światło rzeczywiście wprowadza przyjemny, relaksujący nastrój, tak nie oddaje całkowicie prawdziwego koloru ubrań i tkanin. Zauważymy to zwłaszcza przy elementach garderoby w kolorze bieli i zbliżonych, które zostaną w mocny sposób przekłamane.
Optymalny wybór będzie stanowić wybór pasków LED o barwie neutralnej 4000K, najbliższej barwie światła słonecznego. Barwa ta nie powoduje senności i wpływa na kolor ubrań jedynie w niewielkim stopniu. Barwa biała 6000K zaś, z uwagi na doskonałe odwzorowanie kolorów, idealnie odnajdzie się w gablotkach z biżuterią i białymi ubraniami, które pragniemy wyeksponować.
Szukając oświetlenia do szafy, należy rozważyć sposób zasilania poszczególnych taśm. W ofercie producentów znajdziemy zarówno listwy LED, podłączane w sposób tradycyjny do sieci 230 V, jak i modele zasilane wymiennymi bądź ładowalnymi za pomocą kabla micro-USB bateriami.
Oba wymienione rozwiązania gwarantują – przy odpowiednim montażu – zachowanie pełnej estetyki i bardzo niskie zużycie energii. W przypadku modeli z wymienną baterią będziemy musieli jednak liczyć się z koniecznością ich regularnej zmiany. Zastosowanie energooszczędnych taśm LED sprawia jednak, że potrzeba ta będzie występować wyjątkowo rzadko.
Szukasz nowoczesnych rozwiązań? Postaw na oświetlenie LED wyposażone w czujniki meblowe. Mają one za zadanie włączać światło w momencie otwierania gabloty lub szafy. To gwarancja najwyższego komfortu użytkowania.
Jeśli chcemy zaś wyeksponować przed gośćmi ozdobne gabloty w naszym salonie, warto wyposażyć się w taśmy z pilotem, umożliwiającym włączanie oświetlenia wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Zarówno to rozwiązanie, jak i taśmy z zamontowanym czujnikiem, znacznie zmniejszają zużycie energii – które i tak, dzięki żarówkom LED, znajduje się na najniższym możliwym poziomie.