W dobie wysokich rachunków za energię i rosnącej świadomości ekologicznej niemal każdy z nas szuka oszczędności. O ile zazwyczaj rezygnujemy wtedy z długiego korzystania z urządzeń dużej mocy, tak rachunki za prąd możemy znacznie obniżyć, dbając o prawidłowy dobór i korzystanie z oświetlenia. Sprawdź porady, przygotowane przez naszych ekspertów, które pomogą ci obniżyć wydatki.
W kwestii tworzenia aranżacji oświetleniowych to właśnie pomieszczenia o małym metrażu przysparzają nam największych problemów. By uczynić wnętrze jak najładniejszym, pod uwagę będziemy musieli wziąć wiele aspektów, takich jak zabudowa, wymiary, parametry żarówek i inne, o których zdarza się zapomnieć nawet doświadczonym projektantom. Sprawdź porady naszych ekspertów, dzięki którym z łatwością dobierzesz lampy nawet do najmniejszych przestrzeni.
Samodzielne urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie dla niemal każdego miłośnika stylowych wnętrz. Bo w całej aranżacji prócz dobrze dobranych mebli i dodatków ogromne znaczenie ma także oświetlenie. Podążając za najnowszymi trendami, warto postawić na najmodniejsze modele bieżącego roku, które poza funkcją użytkową, mogą, a nawet powinny być oryginalną formą dekoracji.
Na myśl o przytulnej i nastrojowej atmosferze przychodzi nam wizyta w ekskluzywnej restauracji lub wieczorny spacer w parku pośród urokliwych latarni. Czy romantyczny nastrój możemy zbudować także w domu? Jak najbardziej! Za pomocą odpowiednich dodatków, m.in. oświetlenia, jesteśmy w stanie w bardzo prosty sposób wprowadzić do niego wyjątkową atmosferę. Sprawdź, w jaki sposób możesz to zrobić i dowiedz się, czym charakteryzuje się styl romantyczny we wnętrzach.
Oświetlenie jest jednym z najważniejszych aspektów każdej aranżacji. Chcesz stworzyć niepowtarzalny nastrój w swoim domu czy mieszkaniu? Możesz uzyskać go dzięki niebanalnym lampom. Jednym z najciekawszych stylów aranżacyjnych, z jakim możemy się spotkać, jest art deco. Łączy w sobie zgoła dwa odmienne światy: klasyczną formę lat 20-30 XX wieku oraz nowoczesność. Dzięki takiemu połączeniu art deco cieszy się coraz większą popularnością i staje się wzorem dla wielu osób, które marzą o wnętrzu z wyrafinowanym wzornictwem.
Czy lampy stylizowane na wiejskie muszą być obciachowe i nie najlepiej się kojarzyć? Wcale nie! Dobrze dobrane, nie tylko rozświetlą rustykalną przestrzeń, ale także mogą dodać jej swoistego charakteru. Współgrając z resztą dodatków, stanowić mogą ważną część wystroju w niejednej kuchni czy salonie.
Lampy w klimacie przemysłowym są bardzo charakterystyczne. Nie sposób ich pomylić z żadnym innym stylem, choć mają wiele wspólnego z szalenie modną w ostatnich latach stylistyką industrialną i loftową. Instalacje nawiązujące do tradycyjnego oświetlenia przemysłowego przyjmują typowy dla tej dziedziny kształt i kolor. Z założenia nie znajdziesz tu lamp w ostrych barwach, choć niektórzy producenci starają się ożywić kolorystycznie oświetlenie inspirowane tym stylem.
Biały montaż, czyli podłączanie przewodów do gniazd i łączników światła, stanowi ostatni etap gruntownego remontu, wymiany bądź modernizacji instalacji elektrycznej. Zmorą każdego właściciela pozostają wtedy dziesiątki często niepodpisanych przewodów, których błędne podpięcie może skutkować zwarciem lub błędnym działaniem obwodu. W jaki sposób podłączyć je, by włączać oświetlenie dowolnym łącznikiem na korytarzu? Co zrobić, by poszczególne rodzaje lamp w salonie świeciły niezależnie od siebie? W tym miejscu odpowiadamy na te oraz inne popularne pytania!
Dobrze wróżył ten, kto jeszcze kilkanaście lat temu sądził, że w przyszłości do Internetu podłączymy niemal każdy domowy sprzęt. Kontaktujące się ze sobą sprzęty RTV/AGD, automatycznie regulowana temperatura, żaluzje opuszczane o określonych godzinach… Możliwości, które stawiają przed nami technologie smart home, są prawie nieograniczone. W tym artykule dowiesz się, co możesz zyskać, włączając w wyposażenie swojego mieszkania inteligentne oświetlenie oraz jakie elementy wchodzą w jego skład.
Dobór żarówki pod względem skuteczności dostarczanego światła jest bez wątpienia kwestią priorytetową podczas projektowania oświetlenia. Priorytetową i najbardziej problematyczną. W końcu czasy, w których dokonywaliśmy go wyłącznie na podstawie podawanej w Watach mocy, mamy od blisko dekady za sobą. Sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dopasujesz je do każdego rodzaju pomieszczenia!
Wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) są na obowiązkowym wyposażeniu naszych instalacji już niemal 20 lat – a mimo to wciąż nie brak wątpliwości, związanych z koniecznością ich montażu. Jedną z najczęściej dyskutowanych na forach kwestii jest nasz tytułowy dylemat – czy obwody oświetleniowe także należy zabezpieczać różnicówką? W dużym skrócie odpowiadamy już na wstępie: tak, poza nielicznymi wyjątkami. W dalszej części rozwiewamy wszystkie wątpliwości.
Czytanie wyzwala w nas kreatywność, poszerza zasób słów, wpływa na koncentrację i pamięć. Czytać można w zasadzie wszędzie, jednak większość z nas zostawia sobie tę czynność na wieczór. Kiedy świat spowija mrok, lektury stają się naszymi wieczornymi towarzyszami. Przenoszą w inny świat i dają dużą dawkę przyjemności. O tym, dlaczego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie podczas czytania i które lampy są do niego najlepsze, odpowiadamy poniżej.
Każdy z nas marzy o tym, by czuć się w swoim domu całkowicie bezpiecznie i zaznać maksimum wygody w korzystaniu z absolutnie każdego urządzenia, znajdującego się w jego wyposażeniu. I lampy z czujnikiem ruchu zdecydowanie pozwalają zbliżyć się do tego ideału. Czym są, w jaki sposób działają i gdzie warto je stosować? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Nazywane z początku niepotrzebną unijną fanaberią, dziś pojawiają się przy każdym dopuszczonym do sprzedaży sprzęcie elektrycznym. Z czasem wszyscy konsumenci docenili obowiązek umieszczania etykiet energetycznych na urządzeniach, pozwalających wybrać możliwie jak najbardziej energooszczędne źródło światła. Jak je czytać, co oznaczają poszczególne klasy efektywności i jak wytypować najtańszą w użytkowaniu lampę?
Dynamiczny rozwój żarówek LED w ciągu ostatniej dekady dobitnie pokazał wszystkim niedowiarkom, że popularność tych źródeł światła nie jest jedynie chwilowym trendem, a sposobem na realne oszczędności, widoczne gołym okiem w rachunkach za prąd. W jaki sposób obliczyć, ile w perspektywie danego czasu zapłacimy za pracę żarówek, nad których zakupem się zastanawiamy? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
Koncepcja oświetleniowa godna współczesności. Systemy oświetlenia szynowego to nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie, bez przerwy zyskujące na popularności ze względu na swą uniwersalność i elastyczność. Zarówno wśród właścicieli domów i mieszkań, jak i wszelkiego rodzaju sklepów, muzeów i biur, z których to trafiły pod nasze dachy. Co sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jakie są ich zalety i kiedy warto je stosować? Odpowiedź znajdziecie poniżej!
Przez całe stulecia przygody człowieka z elektrycznością, miejsce dla zużytej żarówki było tylko jedno – w zbiorczym pojemniku na śmieci. I nie było w tym nic szczególnie złego, bowiem klasyczne żarówki żarnikowe są stosunkowo niegroźne dla środowiska. Niestety faktem jest, że świadomość ekologiczna zdecydowanie nie należała wtedy do najwyższych. Dziś jednak, w dobie rosnącego problemu zanieczyszczenia, powinniśmy zacząć przykładać do tego szczególną uwagę. Sprawdź, jak utylizować żarówki, by było to bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Na rynku dostępna jest ogromna ilość przeróżnych typów trzonków i gwintów żarówek. Jest to związane głównie z bardzo dynamicznym rozwojem techniki oświetleniowej i popularyzacją energooszczędnego oświetlenia LED. Jeśli nie wiesz, czym różnią się poszczególne rodzaje gniazd, a także jak czytać oznaczenia gwintów na żarówkach, skorzystaj z naszego poradnika.
Wśród wszystkich błędnie stosowanych pojęć w świecie elektryki, zwarcie, przeciążenie i przepięcie są zdecydowanie jednymi z najważniejszych i najniebezpieczniejszych. Wszystkie te terminy cechuje bowiem inna natura zagrożenia, jej poziom i sposoby ochrony, które będą determinować nasze bezpieczeństwo. Gdzie tkwi więc różnica? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu
Długie lata panowania tradycyjnych żarówek wolframowych zdążyły przyzwyczaić nas do prostego doboru mocy źródła światła. Wieloletnie przyzwyczajenie do tego, że ,,im więcej watów, tym mocniej świeci” nie sprawdza się jednak w przypadku nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań. I tu z pomocą przychodzi nam lumen – niektórym z nas jednak nieco bardziej utrudniając kwestię wyboru żarówki. Nasz krótki poradnik pozwoli wam pozbyć się wszelkich wątpliwości. Wyjaśniamy, czym różnią się waty od lumenów i doradzamy, jak odpowiednio je przeliczać.
W instalacjach elektrycznych nic nie jest (a przynajmniej nie powinno) być przypadkowe. Każda żyła przewodu pełnić ma ściśle określoną funkcję, opisywaną za pomocą odpowiedniego koloru. W tym artykule wyjaśnimy ci, jak odczytywać barwy poszczególnych żył przewodów, przeznaczonych do obwodów zarówno prądu zmiennego, jak i stałego, używanego m.in. w coraz popularniejszych systemach inteligentnego domu i zasilaczach do lamp. Bez zbędnego przedłużania – do dzieła.
Oświetlenie pomieszczeń to kwestia niebywale istotna. Potrafi wpłynąć na proporcje pomieszczeń, powiększać bądź zmniejszać je wizualnie, tworzyć przytulną atmosferę bądź wprowadzać pełen energii, motywacji i skupienia klimat. Po zniknięciu z rynku żarówek wolframowych wybór stał się prosty – albo decydujemy się na halogeny, albo nowoczesne rozwiązania LED. Po listę plusów i minusów każdego z tych rozwiązań, wraz z kalkulacją kosztów i wyłonieniem zwycięzcy, zapraszamy do dalszej części poradnika.
Oświetlenie w gabinecie, podobnie jak cała jego aranżacja, są niezwykle ważne, gdyż mogą bezpośrednio wpływać na umiejętność skupienia, a w rezultacie efektywność pracy. Lampy do domowego biura powinny być odpowiednio dobrane i rozmieszczone, tak by stwarzały komfortowe warunki do wykonywania poszczególnych zadań. Oświetlenie w tego typu pomieszczeniach musi przede wszystkim dobrze rozświetlać daną przestrzeń, a dopiero później pełnić funkcję ozdobną. Podpowiadamy, czym się kierować podczas zakupu lamp gabinetowych.
Barwa światła czy estetyka naszej wymarzonej lampy schodzą na zdecydowanie dalszy plan przy kwestii odpowiedniej ochrony przeciwporażeniowej. Ochrony, którą – poza odpowiednio zabezpieczoną i wykonaną instalacją – gwarantują nam klasy ochronności i szczelności, znajdujące się na absolutnie każdym osprzęcie elektrycznym, dopuszczonym do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Co oznaczają i jak dobrać je pod kątem warunków, występujących w naszym pomieszczeniu? Tłumaczymy w najprostszy sposób.