531-139-932

pon. - pt.: 08:00 - 16:00

Porady

Inteligentne oświetlenie – wszystko, co musisz wiedzieć o smart home

Dobrze wróżył ten, kto jeszcze kilkanaście lat temu sądził, że w przyszłości do Internetu podłączymy niemal każdy domowy sprzęt. Kontaktujące się ze sobą sprzęty RTV/AGD, automatycznie regulowana temperatura, żaluzje opuszczane o określonych godzinach… Możliwości, które stawiają przed nami technologie smart home, są prawie nieograniczone. W tym artykule dowiesz się, co możesz zyskać, włączając w wyposażenie swojego mieszkania inteligentne oświetlenie oraz jakie elementy wchodzą w jego skład.

czytaj całość

Jak dobrać moc żarówki? Rzecz o Lumenach i Luksach

Dobór żarówki pod względem skuteczności dostarczanego światła jest bez wątpienia kwestią priorytetową podczas projektowania oświetlenia. Priorytetową i najbardziej problematyczną. W końcu czasy, w których dokonywaliśmy go wyłącznie na podstawie podawanej w Watach mocy, mamy od blisko dekady za sobą. Sprawdź nasz poradnik, dzięki któremu dopasujesz je do każdego rodzaju pomieszczenia!

czytaj całość

Różnicówka w obwodach oświetleniowych – konieczność czy zbędny dodatek?

Wyłączniki różnicowoprądowe (RCD) są na obowiązkowym wyposażeniu naszych instalacji już niemal 20 lat – a mimo to wciąż nie brak wątpliwości, związanych z koniecznością ich montażu. Jedną z najczęściej dyskutowanych na forach kwestii jest nasz tytułowy dylemat – czy obwody oświetleniowe także należy zabezpieczać różnicówką? W dużym skrócie odpowiadamy już na wstępie: tak, poza nielicznymi wyjątkami. W dalszej części rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

czytaj całość

Jak dobrać lampę do czytania?

Czytanie wyzwala w nas kreatywność, poszerza zasób słów, wpływa na koncentrację i pamięć. Czytać można w zasadzie wszędzie, jednak większość z nas zostawia sobie tę czynność na wieczór. Kiedy świat spowija mrok, lektury stają się naszymi wieczornymi towarzyszami. Przenoszą w inny świat i dają dużą dawkę przyjemności. O tym, dlaczego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie podczas czytania i które lampy są do niego najlepsze, odpowiadamy poniżej.

czytaj całość

Lampy z czujnikiem ruchu – jak działają i gdzie warto je montować?

Każdy z nas marzy o tym, by czuć się w swoim domu całkowicie bezpiecznie i zaznać maksimum wygody w korzystaniu z absolutnie każdego urządzenia, znajdującego się w jego wyposażeniu. I lampy z czujnikiem ruchu zdecydowanie pozwalają zbliżyć się do tego ideału. Czym są, w jaki sposób działają i gdzie warto je stosować? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

czytaj całość

Etykiety energetyczne lamp i żarówek

Nazywane z początku niepotrzebną unijną fanaberią, dziś pojawiają się przy każdym dopuszczonym do sprzedaży sprzęcie elektrycznym. Z czasem wszyscy konsumenci docenili obowiązek umieszczania etykiet energetycznych na urządzeniach, pozwalających wybrać możliwie jak najbardziej energooszczędne źródło światła. Jak je czytać, co oznaczają poszczególne klasy efektywności i jak wytypować najtańszą w użytkowaniu lampę?

czytaj całość

Ile prądu zużywa żarówka LED?

Dynamiczny rozwój żarówek LED w ciągu ostatniej dekady dobitnie pokazał wszystkim niedowiarkom, że popularność tych źródeł światła nie jest jedynie chwilowym trendem, a sposobem na realne oszczędności, widoczne gołym okiem w rachunkach za prąd. W jaki sposób obliczyć, ile w perspektywie danego czasu zapłacimy za pracę żarówek, nad których zakupem się zastanawiamy? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

czytaj całość

Szynowe systemy oświetleniowe - zalety, rodzaje i zastosowanie

Koncepcja oświetleniowa godna współczesności. Systemy oświetlenia szynowego to nowoczesne, innowacyjne rozwiązanie, bez przerwy zyskujące na popularności ze względu na swą uniwersalność i elastyczność. Zarówno wśród właścicieli domów i mieszkań, jak i wszelkiego rodzaju sklepów, muzeów i biur, z których to trafiły pod nasze dachy. Co sprawia, że cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jakie są ich zalety i kiedy warto je stosować? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

czytaj całość

Utylizacja żarówek - gdzie wyrzucać elektrośmieci?

Przez całe stulecia przygody człowieka z elektrycznością, miejsce dla zużytej żarówki było tylko jedno – w zbiorczym pojemniku na śmieci. I nie było w tym nic szczególnie złego, bowiem klasyczne żarówki żarnikowe są stosunkowo niegroźne dla środowiska. Niestety faktem jest, że świadomość ekologiczna zdecydowanie nie należała wtedy do najwyższych. Dziś jednak, w dobie rosnącego problemu zanieczyszczenia, powinniśmy zacząć przykładać do tego szczególną uwagę. Sprawdź, jak utylizować żarówki, by było to bezpieczne dla środowiska naturalnego.

 

czytaj całość

Rodzaje gwintów żarówek - jak czytać oznaczenia?

Na rynku dostępna jest ogromna ilość przeróżnych typów trzonków i gwintów żarówek. Jest to związane głównie z bardzo dynamicznym rozwojem techniki oświetleniowej i popularyzacją energooszczędnego oświetlenia LED. Jeśli nie wiesz, czym różnią się poszczególne rodzaje gniazd, a także jak czytać oznaczenia gwintów na żarówkach, skorzystaj z naszego poradnika.

czytaj całość

Przeciążenie, zwarcie i przepięcie - definicje, skutki i ochrona

Wśród wszystkich błędnie stosowanych pojęć w świecie elektryki, zwarcie, przeciążenie i przepięcie są zdecydowanie jednymi z najważniejszych i najniebezpieczniejszych. Wszystkie te terminy cechuje bowiem inna natura zagrożenia, jej poziom i sposoby ochrony, które będą determinować nasze bezpieczeństwo. Gdzie tkwi więc różnica? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu

czytaj całość

Jak przeliczyć lumeny na waty? Praktyczny poradnik

Długie lata panowania tradycyjnych żarówek wolframowych zdążyły przyzwyczaić nas do prostego doboru mocy źródła światła. Wieloletnie przyzwyczajenie do tego, że ,,im więcej watów, tym mocniej świeci” nie sprawdza się jednak w przypadku nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań. I tu z pomocą przychodzi nam lumen – niektórym z nas jednak nieco bardziej utrudniając kwestię wyboru żarówki. Nasz krótki poradnik pozwoli wam pozbyć się wszelkich wątpliwości. Wyjaśniamy, czym różnią się waty od lumenów i doradzamy, jak odpowiednio je przeliczać.

czytaj całość

Kolory przewodów elektrycznych – co oznaczają?

W instalacjach elektrycznych nic nie jest (a przynajmniej nie powinno) być przypadkowe. Każda żyła przewodu pełnić ma ściśle określoną funkcję, opisywaną za pomocą odpowiedniego koloru. W tym artykule wyjaśnimy ci, jak odczytywać barwy poszczególnych żył przewodów, przeznaczonych do obwodów zarówno prądu zmiennego, jak i stałego, używanego m.in. w coraz popularniejszych systemach inteligentnego domu i zasilaczach do lamp. Bez zbędnego przedłużania – do dzieła.

czytaj całość

Halogeny kontra LED-y - różnice, zalety i opłacalność

Oświetlenie pomieszczeń to kwestia niebywale istotna. Potrafi wpłynąć na proporcje pomieszczeń, powiększać bądź zmniejszać je wizualnie, tworzyć przytulną atmosferę bądź wprowadzać pełen energii, motywacji i skupienia klimat. Po zniknięciu z rynku żarówek wolframowych wybór stał się prosty – albo decydujemy się na halogeny, albo nowoczesne rozwiązania LED. Po listę plusów i minusów każdego z tych rozwiązań, wraz z kalkulacją kosztów i wyłonieniem zwycięzcy, zapraszamy do dalszej części poradnika.

czytaj całość

Klasy ochronności i szczelności lamp – co oznaczają i jak je czytać?

Barwa światła czy estetyka naszej wymarzonej lampy schodzą na zdecydowanie dalszy plan przy kwestii odpowiedniej ochrony przeciwporażeniowej. Ochrony, którą – poza odpowiednio zabezpieczoną i wykonaną instalacją – gwarantują nam klasy ochronności i szczelności, znajdujące się na absolutnie każdym osprzęcie elektrycznym, dopuszczonym do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej. Co oznaczają i jak dobrać je pod kątem warunków, występujących w naszym pomieszczeniu? Tłumaczymy w najprostszy sposób.

czytaj całość

Instalacja elektryczna w łazience - strefy ochronne i wymagania

Dla nas miejsce codziennej rutyny, wypoczynku i relaksu, dla elektryków pomieszczenie, w którym z prądem należy uważać najbardziej. Łazienka to zdecydowanie najtrudniejsze i najbardziej wymagające pod względem norm miejsce, w którym zachowanie wszelkich standardów jest kwestią pierwszorzędną. Wskazówki co do osprzętu i tzw. stref ochronnych, których wymogi należy bezwzględnie przestrzegać, znajdziesz poniżej.

czytaj całość

9 najczęstszych błędów przy instalacji i doborze oświetlenia

Wykonywanie instalacji elektrycznej to dla wielu prawdziwa droga przez mękę, najeżona wieloma pułapkami, niewiadomymi i wymogami, często trudnymi do pogodzenia z oczekiwaną funkcjonalnością. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakich błędów – popełnianych nader często – powinieneś wystrzegać się przy planowaniu, doborze i montażu instalacji oświetleniowej. Tak, by cieszyła cię swoim niezawodnym działaniem przez całe lata.

czytaj całość

Parametry techniczne lamp - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wciśnięcie przycisku “kup teraz” od razu po zobaczeniu czegoś, co odpowiada naszym gustom, to niekoniecznie dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie. Podstawowa znajomość parametrów technicznych lamp to wręcz obowiązek, pozwalający uniknąć rozczarowania, wynikającego z braku wymarzonego efektu lub oświetlenia niepasującego do naszej instalacji. Na co więc zwrócić uwagę przed sfinalizowaniem zakupu?

czytaj całość

Systemy oświetleniowe do szaf - jak wybrać?

Budzenie domowników o świcie w poszukiwaniu koszuli nad ranem, czy problem ze znalezieniem sukienki przed wieczornym wyjściem to już przeszłość. Systemy oświetleniowe do szaf zapewniają nie tylko niezrównaną wygodę podczas codziennego korzystania z garderoby, ale także wysoką energooszczędność i wrażenia estetyczne rodem z najlepszych butików. Sprawdź, w jaki sposób je dobrać, dlatego barwa neutralna lub biała będzie najlepsza oraz dowiedz się, jak zwiększyć wygodę takiego rozwiązania do maksimum!

czytaj całość

Próbnik napięcia - budowa, jak go używać

Obowiązkowe wyposażenie skrzynki z narzędziami – nawet u osób wybitnie nietechnicznych, które nie znają się na budownictwie czy elektryce. Próbnik napięcia to pierwszy przyrząd, po który sięgamy, gdy nasza lampa przestaje świecić, lub gdy żadne urządzenie podłączone do gniazdka, nie działa. Używać nie znaczy jednak “robić to poprawnie”. Dzięki temu poradnikowi poznacie budowę próbnika napięcia, jego parametry, funkcjonalność i właściwy sposób używania, które przydadzą się nawet bardziej zaawansowanym użytkownikom. 

czytaj całość

Jak wybrać lampę do biura? Wytyczne, parametry, rodzaje

Odpowiednie oświetlenie w miejscu aktywności zawodowej to jeden z najważniejszych aspektów pracy stacjonarnej. Dzięki prawidłowo dobranym lampom łatwiej się skupić, oczy męczą się mniej, a i sama praca staje się jakby przyjemniejsza. O czym należy pamiętać, wybierając oświetlenie do biura? Jakie przepisy normalizują ten element wyposażenia? Jakie lampy sprawdzą się w tego typu pomieszczeniach?

czytaj całość

Barwa światła - czym jest i jak dobrać do otoczenia

Barwa światła jest jednym z najważniejszych pod względem utrzymania komfortu parametrów, którym powinniśmy się kierować przy doborze oświetlenia. Determinuje ona nie tylko to, jak będzie wyglądało nasze wnętrze, ale też samopoczucie, odpowiedni klimat oraz zdolność do skupiania się. Jaką temperaturę wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia? Zapraszamy do lektury!

czytaj całość

Ile prądu zużywa żarówka energooszczędna?

Zminimalizowanie szkodliwego wpływu na środowisko i zredukowanie poboru mocy były (i wciąż są) najważniejszymi celami, które kierowały ustawodawcami Unii Europejskiej przy tworzeniu zakazu produkcji tradycyjnych żarówek wolframowych. O ile wielu z nas kręciło na tę decyzję nosem, tak po latach wszyscy doceniliśmy zalety energooszczędnych źródeł światła. Zwłaszcza że pozwalają one na widoczne już na pierwszy rzut oka zmniejszenie rachunków za prąd. Jakie typy żarówek energooszczędnych wyróżniamy i ile przyjdzie zapłacić nam za pobieraną przez nie energię?

czytaj całość
z 3

Kategorie:

Darmowa dostawa - ikona Darmowa dostawa od 200zł
Dożywotnia gwarancja - ikona Dożywotnia gwarancja na polskie produkty
60 dni na zwrot - ikona 60 dni na zwrot zakupionych towarów
Szybkie płatności - ikona Szybkie płatności bezpieczne transakcje
Szybkie zakupy - ikona Szybkie zakupy bez zakładania konta